Nie tylko na polu walki. Historia broni palnej na przełomie XIX i XX wieku

Zachęcamy do zobaczenia najnowszej ekspozycji czasowej Muzeum zatytułowanej „Nie tylko na polu walki. Historia broni palnej na przełomie XIX i XX wieku”. Wystawa udostępniona została zwiedzającym 9 października br. i będzie czynna do końca stycznia 2022 r.

Piotr Januszek (autor wystawy): „Ręczna broń palna towarzyszy Europejczykom od XIV wieku. Przez stulecia przeszła ogromne zmiany. Przekształciła się z prostej, odlewanej z brązu lufy w skomplikowane urządzenie mechaniczne. Ewolucja broni palnej szła w kierunku uproszczenia obsługi oraz zwiększenia precyzji strzału. W połowie XIX wieku wynaleziono mechanizm iglicowy oraz amunicję scaloną. Oba te rozwiązania z powodzeniem stosowane są do dnia dzisiejszego”.

Ekspozycja stanowi kontynuację cieszącego się popularnością cyklu opowiadającego o historii uzbrojenia. Zaprezentowano na niej najbardziej popularne modele karabinów, od jednostrzałowych po automatyczne; konstrukcje Paula Mausera, Hirama Maxima czy Michaiła Kałasznikowa.

Panorama 360°

Czy wiesz, że …


Wanzl M1866

Wanzl M1866

Po wprowadzeniu do użytku karabinów na amunicję scaloną żołnierz nie musiał wstawać aby załadować karabin. Dzięki czemu nie był tak często wystawiony na zranienie przez wroga.



Lebel MLE 1886

Lebel MLE 1886

Lebel 1886 był pierwszym karabinem strzelającym amunicją z nowym rodzajem prochu – prochem bezdymnym. Dzięki jego zastosowaniu zasięg karabinów wojskowych zwiększył się do dwóch tysięcy metrów. Do tej pory, przy zastosowaniu prochu czarnego zasięg wynosił 80 – 100 metrów.



Mosin M1891/30

Mosin M1891/30

Przed przyjęciem na uzbrojenie nowego karabinu ( Mosin 1891) przeanalizowano około 100 różnych konstrukcji z całej Europy, w tym Vetterli, Lebel, Nagant jak i mniej znane np. Łudkowskiego, Ignatowicza czy Siergiejewa.



Sturmgewehr 44

Sturmgewehr 44

Koszt wyprodukowania jednego karabinka STG44 wynosił 70 marek niemieckich, dla porównania koszt produkcji MG42 to 250 marek.



Maschinengewehr 42

Maschinengewehr 42

MG 42 był tak udaną konstrukcją, że jeszcze po II wojnie produkowano jego zmodernizowane wersje min. w Jugosławii czy, jak w Szwajcarii, tworzono konstrukcje na nim oparte. Do dzisiaj w karabinach stosuje się rozwiązania techniczne pierwszy raz zastosowane w MG42.



Karabinek Kałasznikowa AKS

Karabinek Kałasznikowa AKS

Popularność tego karabinka spowodowała, że pojawił się m.in. na godle i fladze Mozambiku, godle Burkina Faso (lata 1984–1997), Timoru Wschodniego oraz fladze Hezbollahu.