Ekspozycje planszowe

Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB) prowadzi nieodpłatne wypożyczenia swoich wystaw planszowych. Wszystkie koszty związane z użyczeniem – w tym transport – są w gestii instytucji wypożyczających. Odbiory i zwroty prowadzone są w budynku MWB (Białystok, ul. Kilińskiego 7) po uprzednim uzgodnieniu terminu.

Kontakt:
Piotr Januszek
tel: 85 741 64 49 wew. 13
email: pjanuszek@mwb.com.pl

Z ofertą impresaryjną można zapoznać się, przeglądając poniższe zestawienia:

„Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918 – 1945”

Wystawa plenerowa z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego z Londynu o zwierzętach – maskotkach, które służyły w armiach na całym świecie, wzbogacona o wątki białostockie. Zwierzęta od wieków pomagały człowiekowi. Pilnowały dobytku, transportowały różne materiały, przenosiły wiadomości, a także brały udział w konfliktach zbrojnych. W wojsku służyły i służą wspierając żołnierzy. Często ginęły jak oni, bohatersko lub przez nieuwagę, wykonując rozkazy przełożonych. W dowód uznania otrzymały medale i państwowe odznaczenia. A jednak tak mało o nich wiemy.  Na wystawie pokazujemy zarówno te które służyły w pierwszej linii jak i te, które podnosiły morale żołnierzy będąc symbolami poszczególnych jednostek.

(12 plansz PCV o wymiarach 100 x 70  grubość 5 mm)

 

 

„Jan Karski. Człowiek wolności”

Wystawa ukazuje życie i dorobek emisariusza. Jest też okazją do pokazania historii Polski w latach 1939-45, zwłaszcza w kontekście relacji polsko-żydowskich.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, prezentowana była od 2012 r. w wielu miastach w kraju i zagranicą – można ją było obejrzeć m.in. w Sejmie RP w

Warszawie, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie.

(23 plansze o wymiarach 70×110 cm, drukowanych jednostronnie na płycie pcv; możliwość montażu w dowolny, preferowany sposób)

 

 

 

Plansza wystawy Słowo historii. Fotoeseje„Słowo historii. Fotoeseje”

Podstawą wystawy jest album fotograficzny, jaki trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Przedmiot anonimowy, z nieznanym nazwiskiem twórcy, a przede wszystkim bez nazwisk bohaterów uwiecznionych na zdjęciach. Analiza historyczna materiału pomogła ustalić, że to swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924. Ich historię spróbowali opowiedzieć znani polscy pisarze: Filip Springer, Michał Olszewski, Daniel Odija, Ilona Wiśniewska, Wojciech Nowicki, Piotr Nesterowicz.

(8 dwustronnych plansz o wymiarach 100×150 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; ekspozycja montowana na specjalnym stelażu wypożyczanym razem z wystawą)

 

 

Plansza wystawy Józef Piłsudski od zesłańca do Marszałka„Józef Piłsudski. Od zesłańca do Marszałka”

Charyzmatyczny przywódca i strateg, uwielbiany za życia i po śmierci. Otoczony wielkim kultem. Uważany za architekta niepodległej Polski. Budzący różne opinie wśród historyków i polityków. Jaki naprawdę był Marszałek Piłsudski?

(20 plansz o wymiarach 70X100 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; plansze wzmocnione listewkami; możliwość montażu w dowolny, preferowany sposób)

 

 

 

 

 

Plansza wystawy Monte Cassino„Monte Cassino 1944”

Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, na terenie Związku Sowieckiego rozpoczęło się formowanie polskiej armii, pod dowództwem generała Władysława Andersa. Z terenów ZSRS żołnierzy przegrupowano do Iraku następnie Palestyny, Egiptu aż wreszcie do Włoch. Tu w 1944 roku Wojsko Polskie wzięło udział w szturmie na Monte Cassino.

(16 plansz o wymiarach 70X100 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; dzięki „oczkom szewskim” istnieje możliwość montażu w dowolny, preferowany sposób)

 

 

 

 

Plansza wystawy Armia Błękitna„Armia Błękitna. W walkach o niepodległość Polski 1917-1920”

Wystawa poświęcona formowaniu oraz działaniom tzw. Błękitnej Armii generała Hallera. Pokazuje jak to się stało, że nieistniejące na mapie Europy państwo sformowało własne siły zbrojne i aktywnie włączyło się w I wojnę światową.

(30 plansz o wymiarach 70X100 cm, drukowanych na papierze plakatowym, ekspozycja montowana w antyramach; Muzeum nie zapewnia antyram)

 

 

 

 

 

Plansza wystawy Konstytucja 3 Maja„Konstytucja 3-go Maja 1791”

Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

(10 plansz o wymiarach 70X100 cm, drukowanych na papierze plakatowym, ekspozycja montowana w antyramach; Muzeum nie zapewnia antyram)

 

 

 

 

 

Plansza wystawy Bitwa o Białystok„Białystok w sierpniu 1920 roku”

22 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, na terenie miasta rozegrała się bitwa pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armią RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR.

(12 plansz, o wymiarach 150X230 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; ekspozycja montowana na rusztowaniach typu RKS; Muzeum nie zapewnia rusztowań)

 

 

 

 

 

„Władysław Eugeniusz Sikorski 1881-1943″

Wystawa przedstawia biografię polskiego polityka, wojskowego, gen. broni Wojska Polskiego, Naczelnego Wodza PSZ i premiera RP na Uchodźstwie. Walczył w Legionach Polskich. Odegrał znaczącą rolę w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Był zwolennikiem przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSRS. Zginął w katastrofie gibraltarskiej, której do tej pory w pełni nie wyjaśniono.

(19 kolorowych plansz o wymiarach 70/100 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; cztery kółka na rogach plansz dają możliwość zawiedzenia w dowolny preferowany sposób.)

 

 

 

 

Plansza wystawy Matki Sybiraczki„Matki sybiraczki”

Praca ponad ludzkie siły, żeby zdobyć kawałek chleba dla dzieci. Walka o przetrwanie najbardziej nieludzkich warunkach. Matki – bohaterki dnia codziennego.

(11 plansz o wymiarach 100X70 cm, drukowanych na brystolu plakatowym; plansze wzmocnione listewkami; możliwość montażu w dowolny, preferowany sposób)

 

 

Plansza wystawy Komu zwycięstwo, komu klęska„Komu zwycięstwo, komu klęska”

II wojna światowa zmieniła układ sił na całym świecie. Jedne mocarstwa upadły, a inne powstały. Jak naprawdę wyglądał bilans wojenny i czy przegrana militarna oznaczała faktyczny upadek?

(12 plansz o wymiarach 200X135 cm, drukowanych na siatce bilbordowej; ekspozycja montowana na rusztowaniach typu RKS; Muzeum nie zapewnia rusztowań)