Jednym z podstawowych zadań Muzeum jest gromadzenie obiektów związanych z historią wojskową regionu. Pozyskiwane artefakty uzupełniają zbiory muzealne, a także pomagają tworzyć nowe ekspozycje czasowe i stałe. W chwili obecnej posiadamy kilkanaście tysięcy muzealiów. Co roku trafia do nas około 500 eksponatów.
W tym miejscu będziemy Państwu udostępniać nasze najciekawsze oraz najnowsze nabytki.
Jednocześnie chcemy serdecznie podziękować naszym darczyńcom za okazywane nam zaufanie i wspólne budowanie muzealnych kolekcji.
RADZIECKI KARABIN MOSIN WZ. 1891/30 NR K6879, ZSRR IŻEWSK, LATA 30.-40. XX W. (nr inw. MWB/3566)
Karabinek składa się z następujących elementów: lufy, komory zamkowej o kształcie cylindrycznym, rozdzielacza-wyrzutnika, mechanizmu spustowego, przyrządów celowniczych, zamka, magazynka i kolby. Lufa gwintowana z czterema bruzdami prawoskrętnymi. Przyrządy celownicze broni stanowią celownik krzywiznowy z suwakiem na ramieniu oraz muszka walcowa w cylindrycznej osłonie, umieszczona na końcu lufy. Zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Magazynek pudełkowy, wieczko pudełka z urządzeniem donoszącym. Stopka kolby metalowa, mocowana za pomocą dwóch śrub. twórcy/wytwórni
U góry komory nabojowej słabo widoczna sygnatura z godłem ZSRR. Niżej mało widoczny numer „55577”, pod którym widnieje znak producenta: symbol trójkąta z wpisaną strzałką w środku. Na grzbiecie trzonu zamka wybite „A” lub „Д” i dalej „K6879”. Na grzbiecie kurku zamka wybita sygnatura w kształcie trójkąta z wpisaną strzałką w środku. Kolba z prawej strony w dolnej części (od strony stopki) sygnowana cyfrą „4” wpisaną w rąb, nad nią cyfra „3”. Nad nimi litery wpisane w okrąg litery „MД” (lub „MA”). Nad nimi mało czytelna sygnatura w kształcie okręgu o średnicy ok. 2,5cm. Z literami „CCCP”.
Wymiary: dł. 122 cm
Karabin został znaleziony podczas rozbiórki domu i przekazany jako dar do zbiorów Muzeum Wojska w 1996 r.
MARYNARKA KOMBATANCKA REGINY WASILEWSKIEJ, Z OZNAKAMI I ODZNACZENIAMI Z OKRESU SŁUŻBY W SZKOLE MŁODSZYCH OCHOTNICZEK, POLSKA LATA 80. XX W. (nr inw. MWB/5730)
Marynarka kombatancka Reginy Wasilewskiej (podczas wojny instruktorki w Szkole Młodszych Ochotniczek w Palestynie), noszona w czasie uroczystości kościelnych i państwowych. Marynarka w kolorze granatowym, jednorzędowa, zapinana na dwa czarne guziki. Po bokach wpuszczane kieszenie. Podszewka w kolorze granatowym.
Na lewym ramieniu (naszyta ręcznie) oznaka rozpoznawcza 6 Lwowskiej Brygady Strzelców 5KDP: na czerwono-niebieskiej tarczy lew trzymający koło zębate, w kolorze białym. Na prawej piersi przypięte medale: 1) Medal Wojska, nadawany żołnierzom wojsk lądowych PSZ na Zachodzie od roku 1945; medal okrągły wykonany z jasnego brązu o średnicy 35 mm, na awersie wizerunek orła państwowego z koroną z, trzymającego w szponach poziomo miecz, na rewersie napis w trzech wierszach: POLSKA/ SWEMU/ OBROŃCY, ponad napisem i pod nim umieszczono liście dębowe; medal na wstążce szerokość 36 mm, koloru ciemnoczerwonego z dwoma białymi paskami o szerokości 2 mm wzdłuż brzegów oraz dwoma takimi samymi paskami w odstępie 9 mm od brzegu, z metalowym okuciem oznaczającym dwukrotne nadanie; 2) War Medal 1939-45, brytyjskie odznaczenie wojskowe przyznawane osobom, które podczas II wojny światowej służyły w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii; medal okrągły wykonany ze stopu miedzi i niklu, o średnicy 36 mm, na awersie lewy profil w koronie króla Jerzego VI z napisem GEORGIVS VI D: BR: OMN: REX ET INDIAE IMP, na rewersie lew stojący na ciele dwugłowego smoka, na górze po prawej, w dwóch rzędach daty: 1939/1945, medal na wstążce szer. 32 mm, składającej się z 7 kolorowych pasów (czerwony, ciemny niebieski, wąski czerwony (środkowy), biały). Na lewej piersi baretki wymienionych medali, niżej: 1) Krzyż Zesłańcom Sybiru, nadawany przez Prezydenta RP, odznaką Krzyża jest krzyż równoramienny wykonany z metalu, srebrzony i oksydowany, wymiar krzyża to 40 x 40 mm, ramiona krzyża są w obramowaniu; w środku krzyża na dwóch skrzyżowanych złoconych mieczach, skierowanych ostrzem w dół, umieszczona jest czerwono emaliowana tarcza herbowa z orłem według wzoru godła państwowego z 1990 roku; tarcza otoczona jest z trzech stron zerwanym łańcuchem, na odwrotnej stronie Krzyża, na środku, umieszczony jest dwuwierszowy napis: ZESŁAŃCOM / SYBIRU; Krzyż zawieszony jest na zielonej wstążce szerokości 40 mm z pionowym biało-czerwonym paskiem pośrodku o szerokości 18 mm, 2) Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, odznaczenie wojskowe ustanowione dekretem Rady Ministrów z 1945 roku; medal okrągły o średnicy 33 mm, patynowany na brązowo, na awersie orzeł państwowy i napis w otoku: KRAJOWA RADA NARODOWA, w dolnej części dwa związane liście dębowe; na rewersie: napis w czterech wierszach oddzielonych poziomymi liniami RP- ZWYCIĘSTWO – I WOLNOŚĆ – 9.V.1945; medal na wstążce szerokości 35 mm i składała się z 3 pasków czerwonych i 2 białych szerokości 7 mm, rozmieszczonych na przemian. Na kołnierzu marynarki, z lewej strony, miniatura Krzyża Sybiru.
Obiekt trafił do zbiorów Muzeum Wojska jako dar od Pani Reginy Wasilewskiej w 2015 r.