Ekspozycja czasowa

„Zabawki militarne”

Zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy czasowej Muzeum Wojska w Białymstoku pt. „Zabawki militarne”. Ekspozycję można zobaczyć do końca sierpnia 2019 roku.

Mateusz Budzyński (współautor wystawy): „Prawdopodobnie każdy z nas miał w dzieciństwie zabawkę, która aspirowała do miana najważniejszej. Dla niektórych był to pluszowy miś, dla innych kolorowe auto, lalka lub ołowiane żołnierzyki. Ulubione przedmioty towarzyszyły nam w pierwszych sukcesach i porażkach, były świadkami triumfów i wielkich -jak rozbite kolano-dramatów. Dlatego mamy nadzieję, że na przygotowanej ekspozycji dobrze bawić się będą nie tylko najmłodsi zwiedzający, ale również ich rodzice i dziadkowie”

Piotr Białokozowicz (współautor wystawy): „Wystawa składa się z czterech modułów tematycznych, prezentujących kolejno pojazdy, samoloty, różnego rodzaju żołnierzy (często zgrupowanych w dioramach), a także broń – zabawki. Prezentowane obiekty związane są ze służbami mundurowymi i pochodzą z różnych stron Polski i świata. Najstarsze z nich pamiętają jeszcze wiek XIX, najnowsze zaś to współczesne zabawki, którymi każdy na wystawie będzie mógł się bawić w specjalnie do tego przygotowanych miejscach”

Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu oraz własnych Muzeum Wojska w Białymstoku.

Ilustracje wykonała Paulina Gajda-Deszczka (Line Pag) a konsultacjami merytorycznymi służyły Dominika Surała i Marta Michałowska z Portalu Mała Psychologia

Zabawki militarne

„1919”

Przez cały rok, na Rynku Kościuszki w Białymstoku można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę „1919”. To jeden ze sposobów Muzeum na upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości przez miasto. Instalację zdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w Białymstoku, która odbyła się w tym miejscu 22 lutego 1919 roku.

„Policja wczoraj i dziś”

Do końca lipca 2019 roku, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku (ul. Sienkiewicza) można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą funkcjonariuszom Policji. Ekspozycja przedstawia zmiany w umundurowaniu i wyposażeniu policjantów na przestrzeni stu lat. Autorem wystawy jest Marek Gajewski.

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2017 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach