Ekspozycje czasowe

„Między słowami. W 78. rocznicę zdobycia Monte Cassino”

Zachęcamy do zobaczenia wystawy „Między słowami. W 78. rocznicę zdobycia Monte Cassino”. Ekspozycja zbudowana jest wokół fragmentów książki „Ot bajki… nie bajki” ponad stuletniego weterana „armii Andersa” ppłk Stanisława Żurakowskiego. Wydana w 1995 roku publikacja stanowi zbiór kilkudziesięciu krótkich form literackich, w których mężczyzna przywołuje wybrane obrazy z czasu wojny. To bardzo osobista perspektywa, łącząca reportaż z refleksjami na temat najważniejszych wartości: patriotyzmu, rodziny, przyjaźni, honoru, koleżeństwa, religii. Większość historii związana jest z bitwą o Monte Cassino.

Marcin Koziński: „W połowie 2020 roku w mediach pojawiła się informacja, że płk Stanisław Żurakowski, stuletni weteran bitwy pod Monte Cassino, odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ze względu na wiek mężczyzny oraz obostrzenia związane z pandemią COVID-19 odznaczenia w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy dokonał ambasador RP w Wielkiej Brytanii. W rozpowszechnionej przez Polską Agencję Prasową wiadomości znalazł się jeszcze krótki życiorys oficera oraz trzy zdjęcia z kameralnej uroczystości. Rzut oka wystarczył, bym przypomniał sobie, że twarz Żurakowskiego wygląda znajomo. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że wśród kilkudziesięciu tysięcy muzealnych eksponatów posiadamy m.in. przedmioty bezpośrednio z nim związane. W marcu 2003 r. do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku trafił album z fotografiami Tadeusza Duńczyka, w czasie II wojny światowej żołnierza 16. Lwowskiego Batalionu Strzelców. Na niektórych zdjęciach pojawia się on w towarzystwie swojego współtowarzysza broni – Stanisława Żurakowskiego”.

Wystawa przygotowana ze zbiorów własnych MWB oraz kolekcji osób prywatnych. Eksponaty, dokumenty i fotografie uzupełniają m.in. animacje filmowe przygotowane przez Studio Kreatywne We Shoot People.

„Wystawa „W mieście Białystok. 42. pułk piechoty, patron Stadionu Miejskiego”

W 2019 roku Centrum Aktywności Społecznej przy Urzędzie Miejskim w Białymstoku przeprowadziło konsultacje społeczne w sprawie wyboru patrona Stadionu Miejskiego. W trakcie miesięcznego głosowania białostoczanie zdecydowali, że obiekt będzie nosił imię 42. pułku piechoty. Żołnierze jednostki, współtworzącej przed wojną białostocki garnizon wojskowy, są bohaterami nowej ekspozycji Muzeum Wojska w Białymstoku, dostępnej od 28 maja 2022 r.

Marcin Koziński (autor) „Wystawa „W mieście Białystok. (…) ” to fotoreportaż, w którym nie istnieje bariera czasu. Razem ze strzelcem 42. pułku piechoty z okresu międzywojennego, odwiedzamy stadion otwarty w 2014 roku, nadal zaliczany do najładniejszych i najnowocześniejszych w kraju. Zwiedzamy miejsce znane każdemu kibicowi, ale również zakamarki obiektu, na co dzień dostępne tylko nielicznym. Wspólna podróż jest przyczynkiem do opowieści o jednostce, umundurowaniu żołnierza polskiego i sporcie w wojsku II RP”.

Ekspozycję można będzie zobaczyć na ogrodzeniu stadionu, od ul. Słonecznej. Autorem wystawy jest Marcin Koziński. Sylwetkę żołnierza 42. pułku piechoty odtworzył Adam Obrycki, fotografie przygotował Szczepan Skibicki. Korekta tekstu – Natalia Filinowicz, skład graficzny – Barbara Bielawiec. Partnerem wystawy jest Stadion Miejski w Białymstoku.

Wystawa migawkowa
Przez cały sierpień, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy fotografie z przebiegu działań militarnych wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.
 
 Marek Gajewski: „Na prezentowanych zdjęciach można zobaczyć przede wszystkim bohaterskich żołnierzy polskich z różnego rodzaju oddziałów piechoty, jazdy, artylerii i jednostek tyłowych. Nie lada atrakcją są także fotografie z widokiem na używany w walkach sprzęt bojowy przeróżnej proweniencji, a mianowicie: balony obserwacyjne, armaty, haubice, samoloty, czołgi czy samochody i pociągi pancerne”.
 Ekspozycja pokazywana jest w Sali Edukacyjnej Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7)
Mini wystawa. „Bikorn”
W najbliższych miesiącach, w ramach cyklu naszych „mini wystaw” (opowieści o jednym eksponacie) możecie zobaczyć bokorn. Przedmiot prezentowany jest w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku, przy ul. Kilińskiego 7.
Piotr Białokozowicz: „Kojarzone głównie z XIX wiekiem i wojnami napoleońskimi nakrycie głowy będzie kolejnym eksponatem z magazynu Muzeum Wojska w Białymstoku. Współcześnie kojarzy się głównie z marynarką wojenną w okresie międzywojennym, jako element galowy munduru oficerów. Prezentowany eksponat to XIX wieczny, najprawdopodobniej austriacki paradny bikorn, nazywany także dwurogiem lub pierogiem.”.
„Marian Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczypospolitej”

Od 16 lipca na w Parku Militarnym na ul. Węglowej 3 możecie zobaczyć wystawę „Marian Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczypospolitej”. Kuratorem ekspozycji jest Krzysztof Wójcik, fotograf  i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM.

Marian Fuks (1884-1935). Fotograf, fotoreporter i filmowiec. Założyciel pierwszej agencji fotograficznej w Polsce. Przez jemu współczesnych nazywany „Napoleonem fotografii” (Antoni Słonimski) oraz „czortem, który wszystko widzi, wszystkich zna i od wszystkich wszystkiego się dowie” (Kornel Makuszyński). Dokumentował najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne pierwszych dziesięcioleci XX w., m.in. demonstrację patriotyczną w Warszawie (1916 r.), wojnę polsko-bolszewicką, wkroczenie wojsk polskich do Kijowa (1920 r.), przewrót majowy (1926 r.). Jest m.in. autorem ikonicznej fotografii przedstawiające Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego.

Marcin Koziński (autor): „Wystawa przypomina postać „króla fotoreporterów polskich” oraz przedstawia fragment jego dorobku znajdujący się w zbiorach Krzysztofa Wójcika i Muzeum Wojska w Białymstoku. Inspiracją do powstania ekspozycji była wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie w roku 2017”.