Ekspozycja czasowa

„Vademecum. Muzeum Wojska w Białymstoku”

„A jak adres. B jak biblioteka. C jak ciężki sprzęt […]” Przez najbliższe tygodnie na Skwerze Armii Krajowej w Białymstoku (w sąsiedztwie Muzeum) można zobaczyć wystawę plenerową pt. „Vademecum. Muzeum Wojska w Białymstoku”. Ekspozycja w niecodzienny sposób przedstawia instytucję, zaprasza do jej odwiedzenia i pozwala poznać codzienną pracę muzealników.

Marcin Koziński (autor wystawy): „Krótkie kompendium wiedzy o instytucji uzupełnia fotoreportaż Marcina Onufryjuka, przygotowany podczas trzech dni września bieżącego roku”.

Wystawa składa się z 12 plansz i można ją zobaczyć do 2 grudnia 2019 roku.

„1919”

Przez cały rok, na Rynku Kościuszki w Białymstoku można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę „1919”. To jeden ze sposobów Muzeum na upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości przez miasto. Instalację zdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w Białymstoku, która odbyła się w tym miejscu 22 lutego 1919 roku.

 

 

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2019 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach