Ekspozycja czasowa

„18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy”

Już od 28 lutego br., przy budynku Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7) będzie można zobaczyć wystawę pt. „18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy”. 
Natalia Filinowicz (autorka ekspozycji): „(…) Głównym zadaniem białostockiego pułku jest prowadzenie różnorodnego rodzaju działań rozpoznawczych. Ich szeroki zakres wynika z doskonałego wyszkolenia i szerokiej specjalizacji żołnierzy. Zwiadowcy z Białegostoku wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Libanie i Czadzie. W 2015 roku pułk został uznany za najlepiej wyszkolony oddział Wojska Polskiego”
Partnerem ekspozycji jest 18. Białostocki Pułki Rozpoznawczy.
Wystawa będzie czynna do maja 2021 roku.

„Wojsko chce jeść”

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej pt. „Wojsko chce jeść”. Na ekspozycji zaprezentowane zostały bogate zbiory przedmiotów związanych z tematyką wojskowego wyżywienia m.in. menażki, manierki, przybory kuchenne, relikty kuchni polowych.

Piotr Karczewski (autor wystawy):  Na wystawie przybliżymy też historie aprowizacji armii walczących w I i II wojnie światowej po obu stronach konfliktu. Zapoznamy się z normami wyżywienia zarówno z tymi historycznymi jak i współczesnymi. Dzięki tabelom i opisom w przejrzysty sposób ukarzemy szersze spektrum prac logistycznych wojska. Oprócz eksponatów na ekspozycji będzie można zobaczyć archiwalne fotografie ze zbiorów własnych i kolekcji prywatnych.

Wystawa powstała przy pomocy: 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”, firmy „HANDMET MILITARY” z Gostynia, osób prywatnych współpracujących z Muzeum.

Ekspozycja będzie czynna do czerwca 2021 roku.

Muzeum Wojska

 

„1919”

Od dnia 19 lutego br., przy budynku Muzeum (ul. Kilińskiego 7) będzie można zobaczyć wielkie cyfry, tworzące roczną datę „1919”. To jedno z działań przygotowanych przez instytucję z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Instalację zdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście.

Marcin Koziński (koordynator działania): „Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią chwilę poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.”.

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2019 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach