Ekspozycja czasowa

„Pierwsze lata niepodległości – Białystok”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”. Wydarzenie odbędzie się 19 lutego 2019 roku, o godz. 14, w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7).

Kiedy 11 listopada 1918 r. we francuskiej miejscowości Compiegne podpisywano rozejm kończący I wojnę światową, w Warszawie zapanowała euforia. Późniejszy premier II RP Jędrzej Moraczewski pisał: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!”

Warszawa, Kraków, Łódź, Kielce wszędzie udzielała się euforia. Co działo się w Białymstoku? Białostoczanie na niepodległość musieli poczekać. Prawie 4 miesiące trwały pertraktacje nad umowami które miały skutkować wyjazdem stacjonujących tu żołnierzy niemieckich. Ale zbliżał się nasz Dzień Niepodległości – 19 lutego 1919 r.

Wystawa, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić, składa się z trzech części. W pierwszej pokazujemy poczekalnie dworca kolejowego wraz z kolejarzem odliczającym czas do białostockiej niepodległości. Następnie widzimy symboliczną wymianę żołnierzy niemieckich – odjeżdżających i żołnierzy polskich, którzy do niego wkraczają. Ostatni moduł wystawy przybliża historię pierwszej administracji białostockiej, oraz zdarzenia z sierpnia 1920 r.- Bitwy Białostockiej, która zdaniem autorów ekspozycji – stanowi ostatni etap drogi do suwerenności miasta

Autorami ekspozycji są Piotr Białokozowicz i Mateusz Budzyński. Wystawa przygotowana została we współpracy z: Archiwum Państwowe w Białymstoku, Muzeum Historyczne w Ełku, Stacja Muzeum, Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2017 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach