Ekspozycje czasowe

„Dywany dwuosnowowe”
Kolejny raz prezentuje zabytki na co dzień spoczywające w naszych magazynach. Tym razem sięgamy po obiekty będące ciekawym przykładem kultury tworzonej wokół wojska w latach 70. i 80. XX wieku. Na wystawie pokazujemy charakterystyczne dla podlaskiej twórczości ludowej dywany dwuosnowowe o nietypowej tematyce militarnej.
Krzysztof Kukliński: „Dywanami dwuosnowowymi lub tkaninami podwójnymi nazywane są charakterystyczne dla tkactwa ludowego Polski północno–wschodniej tkaniny wzorzyste, złożone z dwóch przenikających się warstw. Wykonuje się je z użyciem dwóch osnów (każdej w innym kolorze) i dwóch wątków (w kolorach osnów). Jedna strona tkaniny jest odwrotnością kolorystyczną drugiej. Dywany tkane są na ręcznych krosnach 4-nicielnicowych, splotem płóciennym. Technika narzuca geometryzację wzorów (…)”
Autorkami prac są panie: Romualda Puzanowska, Jadwiga Babieno i Filomena Krupowicz. Dywany można oglądać w sali edukacyjnej Muzeum (ul. Kilińskiego 7) do końca września br.
„Do trzech razy sztuka – powstania śląskie z lat 1919-1921″
Zapraszamy do zobaczenia wystawy plenerowej „Do trzech razy sztuka – powstania śląskie z lat 1919-1921”. Ekspozycja prezentowana jest od 13 sierpnia br. na Skwerze Św. Konstantyna Wielkiego w Białymstoku.
Marek Gajewski (autor): „Na dwunastu wielkoformatowych planszach udało się nam zamieścić graficznie bogaty materiał fotograficzno-archiwalny, dokumentujący te historyczne wydarzenia z okresu wojen polskich o granice II Rzeczypospolitej […]”.
Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów własnych instytucji oraz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – oddział Muzeum Śląska OpolskiegoMuzeum Historii KatowicMuzeum Miejskiego w ŻorachMuzeum Powstań Śląskich w ŚwiętochłowicachMuzeum Śląskiego. Wystawę można zobaczyć do dnia 13 września br.
„Byłem oficerem 42. pułku piechoty”

Zapraszamy do zobaczenia wystawy plenerowej pt. „Byłem oficerem 42. pułku piechoty”. Ekspozycja prezentowana jest na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Ekspozycja to fotograficzne ujęcia sylwetek 20 wybranych oficerów tego pułku z lat 1919-1939, m.in. kilku dowódców pułku oraz kilkunastu oficerów z kadry dowódczej jednostki – dowódców batalionów i kompanii. Wystawa nawiązuje do wspólnej historii Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia z okresu międzywojennego”.

Partnerem wystawy jest Stadion Miejski w Białymstoku. Ekspozycję można zobaczyć do 13 września br.