Ekspozycje czasowe

Wystawa „Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii  konnej”

Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.

Wystawa prezentowana do listopada 2024 roku.

Wystawa migawkowa „Suwalscy kawalerzyści”
W październiku, w cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy fotografie przedstawiające suwalskich kawalerzystów. Pochodzące ze zbiorów MWB wybrane fotografie można zobaczyć w siedzibie głównej przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli, w godz. 9.30-17.00.
Łukasz Makowski: „Przez cały okres międzywojenny w Suwałkach stacjonowały 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego oraz 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego. Na przestrzeni lat obie tej jednostki wchodziły w skład brygady kawalerii, która od 1937 roku nosiła miano Suwalskiej Brygady Kawalerii. Brygada pod dowództwem gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Otrzymała zadanie osłony kierunku na Grodno z równoczesnym zapewnieniem osłony północnego skrzydła SGO. W dniach 1–2 września ukończyła koncentrację, osiągając ugrupowanie wyjściowe. Jej szlak bojowy prowadził w okolice Zambrowa, gdzie 11 września wyrwała się z kotła zambrowskiego. Następnego dnia razem z Podlaską Brygadą Kawalerii utworzyła Grupę Operacyjną gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego. W nocy z 13 na 14 września brygada stoczyła pod Olszewem walkę spotkaniową, w której poniosła duże straty i częściowo została rozproszona.18 września poszczególne jej oddziały zaczęły zbierać się w Puszczy Białowieskiej w rejonie miejscowości Doktorce. 20 września z zebranych w Puszczy Białowieskiej oddziałów brygady utworzono Brygadę Kawalerii „Plis”, która weszła w skład Dywizji Kawalerii „Zaza”.
Wystawa jednego eksponatu. „Kaskara”

Przez cały październik, w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy kaskarę – miecz obusieczny występujący na terenie Sudanu. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum (ul. Jana Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00.

 

Piotr Januszek: „Obok wcześniej prezentowanego indyjskiego sztyletu o nazwie katar, kaskarę możemy zaliczyć do tzw. broni etnicznej. Korzenie jej sięgają najprawdopodobniej XVI a nawet XV wieku. Z uwagi na jelec oraz wąsy układające się w kształt krzyża, przez długi czas mylnie uważano, że kaskara wywodzi się od mieczy krzyżowców (…)”.