Ekspozycja czasowa

„Wojsko chce jeść”

Już od 11 listopada zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej pt. „Wojsko chce jeść”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną bogate zbiory przedmiotów związanych z tematyką wojskowego wyżywienia m.in. menażki, manierki, przybory kuchenne, relikty kuchni polowych.

Piotr Karczewski (autor wystawy):  Na wystawie przybliżymy też historie aprowizacji armii walczących w I i II wojnie światowej po obu stronach konfliktu. Zapoznamy się z normami wyżywienia zarówno z tymi historycznymi jak i współczesnymi. Dzięki tabelom i opisom w przejrzysty sposób ukarzemy szersze spektrum prac logistycznych wojska. Oprócz eksponatów na ekspozycji będzie można zobaczyć archiwalne fotografie ze zbiorów własnych i kolekcji prywatnych.

Wystawa powstała przy pomocy: 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”, firmy „HANDMET MILITARY” z Gostynia, osób prywatnych współpracujących z Muzeum.

Ekspozycja będzie czynna do lutego 2021 roku.

Muzeum Wojska

 

„Synowie pułków”

Zapraszamy do poznania wystawy plenerowej pt. „Synowie pułków”. Ekspozycja opowiada o dzieciach i młodzieży, którzy znaleźli się w twardym świecie zdominowanym przez wojskowych w latach II wojny światowej.
Piotr Białokozowicz (autor): Wystawie towarzyszą wywiady z weteranami II wojny światowej i jednocześnie „Synami pułków”: Maurycym Birulą, Gotfrydem Grubowskim i Zdzisławem Taborem. Filmy można zobaczyć na kanale Muzeum na portalu YouTube: https://tiny.pl/7n2rz
Ekspozycja prezentowana jest na skwerze przy budynku Muzeum Wojska w Białymstoku do początku grudnia 2020 r.
Muzeum Wojska
„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2019 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach