Ekspozycja czasowa

Spektrum. Muzeum opowiedziane”

W roku jubileuszu 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku poprosiliśmy o krótkie impresje naszych zwiedzających. Nie wszystkich; w ostatnich dwunastu miesiącach instytucję odwiedziło blisko czterdzieści tysięcy osób, co stanowi dla nas powód dużej radości i satysfakcji. Naszych gości pytaliśmy ich m.in. o wrażenia, o to co podoba im się bardziej lub mniej, historie związane z miejscem, powody, dla których nas odwiedzają. W ten sposób powstał uporządkowany zbiór pojęć, który możemy rozpatrywać w całości. Powstała wystawa „Spektrum. Muzeum opowiedziane”. 

Marcin Koziński: „W opublikowanej w roku 1995 książce „Did Marco Polo Go to China?” Frances Wood postawiła tezę, że słynnemu weneckiemu kupcowi i podróżnikowi wcale nie udało się dotrzeć do Chin, a wiadomości o nich czerpał jedynie od perskich kupców spotkanych w okolicach Morza Czarnego. Szefowa chińskiej sekcji w British Library argumentowała to brakiem jakichkolwiek wzmianek o rzeczach oczywistych (jedzeniu posiłków pałeczkami, piciu herbaty, wiązaniu kobietom stóp, a nawet Wielkim Murze), które „umknęły” we wspomnieniach Marco Polo (1254-1324), mimo dogłębnej obserwacji życia codziennego i rytuałów. Kilka miesięcy później w obronie podróżnika stanął Umberto Eco. W jednym z esejów umieszczonych w tomie „Trzecie zapiski na pudełku od zapałek” adwokatował m.in.: „Marco nie wspomniał o herbacie? Zapytajcie abstynenta, jaka jest różnica między brązowym płynem, który pije typowy Francuz, a tym, który pije równie typowy Szkot. Może myśli, że obydwaj piją, jak on, coca-colę. I dalej, co w tej chwili jest dla nas najważniejsze: Istnieje różnica między widzeniem tego, co widzą wszyscy, a podjęciem decyzji, że czemuś z pola naszego widzenia warto przyjrzeć się bliżej. I w zależności od nastawienia, z jakimś coś obserwujemy, potem o tym czymś opowiadamy (albo nawet nie napomkniemy)”. W roku jubileuszu 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku poprosiliśmy o krótkie impresje naszych zwiedzających. W przeciwieństwie do Marco Polo i jego chińskiej podróży, mamy pewność, że do nas dotarli – Koziński rozmawiał, a Skibicki udokumentował ich obecność fotografiami. 

Autorami ekspozycji są Marcin Koziński i Szczepan Skibicki. W opracowaniu graficznym pomogli im Barbara Bielawiec i Jerzy Hungendorfer.

Spektrum. Muzeum opowiedziane

„-Mogę zapytać skąd takie nietypowe nazwisko? –Przez Lenina i jego rewolucję –Słucham? –Pradziadek budował linię kolejową pod Irkuckiem. Kiedy w końcu udało mu się wrócić do Polski, miał ze sobą jedynie rosyjskie dokumenty. A tam, jakiś niewykształcony urzędnik, literę ‚ą’ w ‚on’ nam w nazwisku zmienił. Tak zostało, nikt nie prostował (…) Bardzo interesuję się historią swojej rodziny, szukam informacji w archiwach i księgach parafialnych. Drzewo genealogiczne udało mi się na razie odtworzyć do końca XVIII wieku. Myśli pan, że u was, w Muzeum, coś na ten temat mogę znaleźć?” 

„Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914 – 1918”

„Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, prezentowanej w Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7). Ekspozycja czynna do dnia 4 czerwca 2018 roku.

Wystawa tworzy narracyjną opowieść o polskich formacjach wojskowych walczących u boku zaborców o sprawę polską, co w rezultacie w listopadzie 1918 r. przyniosło upragnioną niepodległość państwową. Na wystawie prezentowanych jest m.in. ok. 400 archiwalnych fotografii (w kioskach 3D i ramkach cyfrowych), liczne dokumenty (zaświadczenia, karty pocztowe, listy, legitymacje, dyplomy itp.), manekiny postaciowe (strzelec Legionów Polskich, strzelec Dywizji Syberyjskiej, porucznik jazdy Polskiego Korpusu Posiłkowego, kpt. Armii Polskiej we Francji), broń biała i palna z epoki, niemiecki film dokumentalny z 1916 r.

Autorem ekspozycji jest Marek Gajewski.

Wystawa "Nie tylko Legiony"

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w panoramie 360°

Panorama 360°

Panorama 360°

„50 zabytków na 50-lecie”

„50 zabytków na 50-lecie” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w przestrzeni miejskiej, na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Ekspozycja przygotowana została z okazji jubileuszu powstania Muzeum Wojska w Białymstoku.

Robert Sadowski (autor wystawy): „Z tej okazji chcemy mieszkańcom Białegostoku i wszystkim odwiedzającym nasze miasto pokazać  pięćdziesiąt wybranych eksponatów z naszej ponad dwudziestotysięcznej kolekcji. Przedmioty, które w ciągu kilku miesięcy Państwu zaprezentujemy, są naszym zdaniem reprezentatywne dla zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku i mogą stanowić ich wizytówkę (…) Na wystawie, której zawartość będzie ulegała przeobrażeniom, pokażemy obiekty oryginalne, unikatowe i nietypowe, prawdziwe rarytasy, jak i te częściej spotykane w muzealnych zbiorach. Zobaczą Państwo obrazy, broń białą, palną, elementy umundurowania i wyposażenia, rzeczy osobiste żołnierzy czy pojazdy wojskowe. Będą to  zarówno przedmioty związane z historią naszego miasta, regonu, jak i kraju. Wszystkie gromadzone były przez pracowników Muzeum z pasją i oddaniem”

wystawa 50 na 50

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2017 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach