Weekend z Kulturą na osiedlu TBS Bacieczki

Powiększ obrazWeekend z Kulturą na osiedlu TBS Bacieczki

Zapraszamy na Weekend z Kulturą na osiedlu TBS Bacieczki (29-30 lipca). Warsztaty, spacer historyczny oraz piknik kulturalny to propozycje na aktywne spędzenie ostatniego lipcowego weekendu. Wydarzenie zostało przygotowane przez Muzeum Wojska oraz Książnicę Podlaską z myślą o mieszkańcach osiedla TBS Bacieczki. Zaplanowane działania będą znakomitą okazją do spotkań z kulturą, ale też spotkań sąsiedzkich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.

Program

Sobota, 29 lipca 2023 r.

Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4

13.00-15.00 Poznaj historię Białegostoku, warsztaty rodzinne, prowadzący: Mateusz Budzyński
Podczas interdyscyplinarnych warsztatów uczestnicy poznają w przystępny i interesujący sposób historię Białegostoku. Dzięki unikalnym fotografiom dowiedzą się jak wyglądało miasto przed II wojną światową oraz jak zmieniło się po zakończeniu konfliktu. Zapoznają się z wyjątkowymi wspomnieniami dawnych mieszkańców miasta. Wybiorą najważniejsze ich zdaniem punkty na mapie Białegostoku.

15.00-16.00 Spacer historyczny po osiedlu TBS Bacieczki, przewodnik: Anna Kraśnicka, start przed wejściem do biblioteki, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: mwilczko@mwb.com.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 536 123 424.

Niedziela, 30 lipca 2023 r.

Miejsce: Skwer przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36

10.00-14.00 Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla TBS Bacieczki:
warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, wata cukrowa dla uczestników, zajęcia prowadzone przez Centrum Aktywności Fajnie Tu

Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4

12.00-14.00 Sklejki poetyckie, rodzinne warsztaty poetycko-historyczne, prowadzący: Marcin Koziński
Marcin Koziński (prowadzący): W historii świata, od cywilizacji sumeryjskiej aż do czasów współczesnych, ludzie wdali się w ponad piętnaście tysięcy wojen. To daje około trzech rocznie. Dwie największe w XX wieku zyskały miano „światowych”. Historycy i politycy dopatrują się ich przyczyn w różnych sferach m.in. ideologicznej, społecznej, demograficznej czy etnicznej. Bez względu na czas, za wieloma konfliktami stały też powody banalne. W książkach historycznych znajdziemy m.in. „wojnę o wiadro” (1325 rok), „wojnę futbolową” (1969 rok) czy „wojnę o pietruszkę” (2002 rok). Na zajęciach porozmawiamy o pretekstach do wybuchu konfliktów, a następnie sprawdzimy czy pamięć o nich można oswoić za pomocą kleju, nożyczek oraz starych gazet.

Prezentacja wystawy plenerowej Kiedy wojna przyszła do nas

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz MKIDN.Dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Białegostoku.

 

EOG

MKiDN

Polskie Radio Białystok

Białystok Online

Radio Akadera