Otwarcie wystawy „80. rocznica powstania w getcie białostockim”

Powiększ obraz

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „80. rocznica powstania w getcie białostockim”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek (4 sierpnia), o godz. 12.00, w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 7.

Wystawę tworzą dwie dioramy autorstwa Krzysztofa Chojnackiego, przedstawiające sceny najtragiczniejszych wydarzeń w historii białostockich Żydów: spalenia Wielkiej Synagogi i powstania w getcie.

Krzysztof „Zygzak” Chojnacki (artysta wszechstronny, także autor piosenek jako wokalista i lider zespołu TZN Xenna) i wierszy, jego modelarska wystawa „Pamięć i duma”, upamiętniająca Powstanie Warszawskie, była prezentowana w wielu miejscach w kraju): „(…) Dioramy przygotowane są w skali 1:35. Oddają one klimat, charakterystykę mundurów czy uzbrojenia typowego dla tamtego okresu wojny (…). Pracę zacząłem w grudniu ubiegłego roku, trwała więc sześć miesięcy, czasami po osiem, dziesięć godzin dziennie. Budowa pochłaniała tak dużo czasu, ponieważ są to malusieńkie przedmioty, postacie, samochody, budynki. Wszystko konsultowałem z historykami, ponieważ nie chcieliśmy tworzyć rzeczy fantastycznych, tylko coś, co będzie naprawdę oparte o źródła (…). Oczywiście część rzeczy kupowałem, ale nie jest tak, że na rynku modelarskim można nabyć wszystkie elementy, dzięki którym możemy odtworzyć założone w scenariuszu sytuacje. Na przykład te figurki musiałem przerobić, dopasować.(…). Fragment Wielkiej Synagogi to wierna kopia, reszta budynków nawiązuje do epoki – do budynków które były charakterystyczne dla Białegostoku (…). Są na tej dioramie też drobne szczegóły jak pajęczyny w oknach, potłuczone szyby, trochę zieleni, trochę bruku z kamienia, drewna. W swojej pracy używam nie tylko plastiku, ale także materiałów naturalnych”.

Dopełnieniem ekspozycji jest cykl obrazów Zbigniewa Budzyńskiego „Rynek 1922”, przedstawiających życie na Białostocczyźnie w latach 20. XX wieku.

Zbigniew Budzyński jest malarzem, grafikiem, rysownikiem i wieloletnim pedagogiem. Absolwent Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w pracowni prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka. Twórczość artysty związana jest z Podlasiem i ziemią hajnowską. Maluje farbami olejnymi, akwarelą, temperą, oraz technikami mieszanymi. Jest twórcą murali m.in. w Narewce i Hajnówce. Posiada w swoim dorobku wiele wystaw m.in. „Spłowiałe obrazy pamięci” w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, „Życie obyczajowe wsi” w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, „Tych miasteczek już nie ma” w synagodze w Orli.