Warsztaty o wojnie

Powiększ obrazMłodzież ogląda eksponaty na wystawie.

„Warsztaty o wojnie” to nowa propozycja edukacyjna Muzeum skierowana do osób ze szczególnymi potrzebami. Celem zajęć jest przekazanie w przystępny sposób wiedzy o II wojnie światowej dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i autyzmem. Zapraszamy do zapisów grupy zorganizowane, warsztaty ruszą od 16 marca br. Wstęp bezpłatny.

Punktem wyjścia do „Warsztatów o wojnie” będzie narracja wystawy stałej Muzeum pt. „Przeciw dwóm wrogom” oparta o zgromadzone eksponaty. Opowiada ona o wydarzeniach II wojny światowej na Podlasiu i ich uczestnikach. To trudna tematyka, a dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami często niedostępna ze względu na ograniczone możliwości poznawcze i pojęciowe. Intencją muzealnych edukatorów jest przekazanie tej historii w możliwe prosty i przystępny sposób z użyciem narzędzi dostępności takich jak tematyczne panele sensoryczne czy kopie 3d obiektów muzealnych z tego okresu. Uczestnicy warsztatów poznają pojęcia związane z wojną, jej przyczyny i skutki dla pojedynczych ludzi. To pozwoli im lepiej zrozumieć toczącą się wojnę w Ukrainie oraz stworzy przestrzeń do rozmowy o emocjach wokół niej. Celem spotkań w muzeum będzie nie tylko podniesienie świadomości historycznej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i autyzmem, ale także rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i poznawczych czy zdolności manualnych. Integralnym elementem warsztatów będzie część artystyczna. Wykorzystane zostaną techniki takie jak: relief wypukły, grafika płaska czy druk wklęsły.

Przygotowano kilka wariantów scenariusza warsztatów, które odpowiadają na możliwości i potrzeby różnych grup wiekowych, różnych rodzajów dysfunkcji czy szczególnych potrzeb.

Zapraszamy dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych w następujących kategoriach wiekowych:
• przedszkole,
• klasy 1-3 szkoły podstawowej,
• klasy 4-6 szkoły podstawowej,
• młodzież szkolna.

Warsztaty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• słuchu,
• wzroku,
• intelektualną i autyzmem.

Jednak oferta warsztatów jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, także dla osób dorosłych.

Okres realizacji: 16 marca – 31 maja 2023
Czas trwania: maks. 60 min.
Zapisy: formularz zgłoszeniowy online
Udział bezpłatny.

UWAGA! W formularzu zgłoszeniowym prosimy o podanie szczegółowej informacji o rodzaju potrzeb danej grupy: rodzaj niepełnosprawności, autyzm, poziom funkcjonowania poszczególnych uczestników. Z uwagi na duże zróżnicowanie grup muzealny edukator skontaktuje się telefonicznie ze opiekunem przed warsztatami. Docelowe metody pracy i techniki plastyczne zostaną wybrane pod kątem możliwości i potrzeb konkretnej grupy.
„Warsztaty o wojnie” powstały w ramach przedsięwzięcia grantowego „Poprawa dostępności oferty kulturalnej Muzeum Wojska w Białymstoku dla osób ze szczególnymi potrzebami”, które jest realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, nr projektu POWR.04.03-00-00-0071/20, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Koordynator projektu:
Marzena Wilczko
mwilczko@mwb.com.pl
tel. 536 123 424

logotypy

Warsztaty o wojnie

Dzieci i młodzież ze szczególnymi potrzebami

Punktem wyjścia do warsztatów będzie wystawa stała Muzeum pt. „Przeciw dwóm wrogom” oraz zgromadzone na niej eksponaty. Opowiada ona o wydarzeniach II wojny światowej na Podlasiu i ich uczestnikach. Intencją muzealnych edukatorów jest przekazanie historii w możliwie prosty i przystępny sposób z użyciem narzędzi dostępności takich jak tematyczne panele sensoryczne czy kopie 3D obiektów muzealnych z tego okresu. Uczestnicy warsztatów poznają pojęcia związane z wojną, jej przyczyny i skutki dla pojedynczych ludzi, co stworzy przestrzeń do rozmowy o emocjach wokół wojny. Integralnym elementem warsztatów będzie część artystyczna. Wykorzystane zostaną techniki takie jak: relief wypukły, grafika płaska czy druk wklęsły.
Przygotowano kilka wariantów scenariuszy warsztatów, które odpowiadają na możliwości i potrzeby różnych grup wiekowych, różnych rodzajów dysfunkcji czy szczególnych potrzeb.