Ekspozycje czasowe

Wystawa czasowa „Tatuaże-tożsamość”

Zachęcamy do zobaczenia naszej nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Tatuaże-tożsamość”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek 21 marca 2025 r.

Grupa ludzi w holu Muzeum Wojska w Białymstoku. Po lewej Dyrektor Robert Sadowski. Obok niego stoi koordynatorka wystawy Róża Gajek.

Autorką koncepcji wystawy jest Róża Gajek. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada Łukasz Mikołajczyk.

Róża Gajek: Ekspozycja ukazuje spektrum tożsamości narodowej poprzez pryzmat tatuaży – znaków, symboli i obrazów, które stały się osobistymi manifestami ich właścicieli. Prezentowane na wystawie fotografie tatuaży pochodzą od osób, które zgłosiły się do Muzeum, dzieląc się swoimi historiami zapisanymi na skórze. Każdy z tych tatuaży to indywidualna opowieść – o pochodzeniu, wartościach, pamięci i przynależności.”

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie umieszczone na ścianach.

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie zawieszone na ścianach.

 

Wystawa skłania do refleksji nad znaczeniem tatuażu jako formy ekspresji, która może być zarówno świadomym wyborem, jak i zapisem przeżyć, doświadczeń oraz tożsamości budowanej na przestrzeni życia.

 

Kobieta odwrócona tyłem. Na odkrytych plecach tatuaż tańczącej pary.

Dwie osoby tyłem. Stoją przed ścianą z fotografiami. Kobieta po lewej ma na przedramieniu tatuaż.

Wystawa czasowa. Wystawa w bielach i szarości. Na tle białego i czerwonego światła umieszczone plansze z fotografiami.

Wystawę można zobaczyć do sierpnia 2025 roku, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Wystawa
 „
Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii  konnej

Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.

Wystawa
 „
Byłem oficerem 42. pułku piechoty”
Zapraszamy do zobaczenia wystawy plenerowej pt. „Byłem oficerem 42. pułku piechoty”, prezentowanej na ogrodzeniu przy kościele Rzymskokatolickim pw Najświętszego Serca Jezusa (ul. Romualda Traugutta 25, Białystok).

 

Fotografia wystawy w plenerze. Plansze umieszczone na ogrodzeniu.

 

Ekspozycja prezentuje fotograficzne portrety 20 wybranych oficerów 42. Pułku Piechoty z lat 1919–1939, wśród których znaleźli się m.in. dowódcy pułku oraz oficerowie kadry dowódczej – dowódcy batalionów i kompanii. Wystawa nawiązuje do wspólnej historii Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia z okresu międzywojennego. Autorem wystawy jest Marek Gajewski.
Wystawa migawkowa.
Żołnierze 5. Wileńskiej Dywizji Piechot

W lipcu, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy Wam historyczne fotografie żołnierzy 5. Wileńskiej Dywizji Piechoty. Zdjęcia można zobaczyć w siedzibie głównej MWB (ul. Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Fotografia czarno-biała. Sikorski stoi na baczność. Ubrany w zimowy płaszcz. Przy boku szabla.

Robert Kozłowski: Jednostka została utworzona w ramach układu Sikorski-Majski w 1941 r. i wchodziła w skład tzw. Armii gen. Władysława Andersa.
Wystawa jednego eksponatu. Pistolet skałkowy z pracowni Karola Andrzeja Giebenhana”

W lipcu, w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy Wam pistolet skałkowy z pracowni Karola Andrzeja Giebenhana. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej MWB przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17:00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Mężczyzna w dłoniach prezentuje pistolet skałkowy z pracowni Karola Andrzeja Giebenhana

Piotr Januszek: Pistolet stanowi bardzo ciekawy przykład rodzimej produkcji rusznikarskiej. Wyszedł on z zakładu Karola Andrzeja (Jędrzeja) Giebenhana, będącego drugim pokoleniem rusznikarzy mających warsztat w Warszawie. Pierwszym z rodziny Giebenhan był pochodzący z Niemiec Karol Ludwik, który rozpoczął działalność w Warszawie w II połowie XVIII wieku. Schedę po nim przejęli synowie – Karol Andrzej i Jan Andrzej. Karol Andrzej nie posiadał własnej kuźni, a co za tym idzie, musiał zamawiać część podzespołów do broni u podwykonawców. Do naszych czasów, tylko w  trzech muzeach w Polsce, zachowało się kilka egzemplarzy prac Karola Andrzeja Giebenhana. Muzeum Wojska w Białymstoku jest jednym z nich.