Wystawa czasowa „Tatuaże-tożsamość”
Zachęcamy do zobaczenia naszej nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Tatuaże-tożsamość”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek 21 marca 2025 r.
Autorką koncepcji wystawy jest Róża Gajek. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada Łukasz Mikołajczyk.
Róża Gajek: „Ekspozycja ukazuje spektrum tożsamości narodowej poprzez pryzmat tatuaży – znaków, symboli i obrazów, które stały się osobistymi manifestami ich właścicieli. Prezentowane na wystawie fotografie tatuaży pochodzą od osób, które zgłosiły się do Muzeum, dzieląc się swoimi historiami zapisanymi na skórze. Każdy z tych tatuaży to indywidualna opowieść – o pochodzeniu, wartościach, pamięci i przynależności.”
Wystawa skłania do refleksji nad znaczeniem tatuażu jako formy ekspresji, która może być zarówno świadomym wyborem, jak i zapisem przeżyć, doświadczeń oraz tożsamości budowanej na przestrzeni życia.
Wystawę można zobaczyć do sierpnia 2025 roku, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.
Wystawa
„
Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii konnej
”
Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.
Wystawa
„
Byłem oficerem 42. pułku piechoty”

Wystawa migawkowa.
„
Żołnierze 5. Wileńskiej Dywizji Piechot
”
W lipcu, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy Wam historyczne fotografie żołnierzy 5. Wileńskiej Dywizji Piechoty. Zdjęcia można zobaczyć w siedzibie głównej MWB (ul. Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.
Robert Kozłowski: Jednostka została utworzona w ramach układu Sikorski-Majski w 1941 r. i wchodziła w skład tzw. Armii gen. Władysława Andersa.
Wystawa jednego eksponatu. Pistolet skałkowy z pracowni Karola Andrzeja Giebenhana”
W lipcu, w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy Wam pistolet skałkowy z pracowni Karola Andrzeja Giebenhana. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej MWB przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17:00. We wtorki wstęp bezpłatny.
Piotr Januszek: Pistolet stanowi bardzo ciekawy przykład rodzimej produkcji rusznikarskiej. Wyszedł on z zakładu Karola Andrzeja (Jędrzeja) Giebenhana, będącego drugim pokoleniem rusznikarzy mających warsztat w Warszawie. Pierwszym z rodziny Giebenhan był pochodzący z Niemiec Karol Ludwik, który rozpoczął działalność w Warszawie w II połowie XVIII wieku. Schedę po nim przejęli synowie – Karol Andrzej i Jan Andrzej. Karol Andrzej nie posiadał własnej kuźni, a co za tym idzie, musiał zamawiać część podzespołów do broni u podwykonawców. Do naszych czasów, tylko w trzech muzeach w Polsce, zachowało się kilka egzemplarzy prac Karola Andrzeja Giebenhana. Muzeum Wojska w Białymstoku jest jednym z nich.