Ekspozycje czasowe

Wystawa czasowa „Tatuaże-tożsamość”

Zachęcamy do zobaczenia naszej nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Tatuaże-tożsamość”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek 21 marca 2025 r.

Grupa ludzi w holu Muzeum Wojska w Białymstoku. Po lewej Dyrektor Robert Sadowski. Obok niego stoi koordynatorka wystawy Róża Gajek.

Autorką koncepcji wystawy jest Róża Gajek. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada Łukasz Mikołajczyk.

Róża Gajek: Ekspozycja ukazuje spektrum tożsamości narodowej poprzez pryzmat tatuaży – znaków, symboli i obrazów, które stały się osobistymi manifestami ich właścicieli. Prezentowane na wystawie fotografie tatuaży pochodzą od osób, które zgłosiły się do Muzeum, dzieląc się swoimi historiami zapisanymi na skórze. Każdy z tych tatuaży to indywidualna opowieść – o pochodzeniu, wartościach, pamięci i przynależności.”

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie umieszczone na ścianach.

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie zawieszone na ścianach.

 

Wystawa skłania do refleksji nad znaczeniem tatuażu jako formy ekspresji, która może być zarówno świadomym wyborem, jak i zapisem przeżyć, doświadczeń oraz tożsamości budowanej na przestrzeni życia.

 

Kobieta odwrócona tyłem. Na odkrytych plecach tatuaż tańczącej pary.

Dwie osoby tyłem. Stoją przed ścianą z fotografiami. Kobieta po lewej ma na przedramieniu tatuaż.

Wystawa czasowa. Wystawa w bielach i szarości. Na tle białego i czerwonego światła umieszczone plansze z fotografiami.

Wystawę można zobaczyć do sierpnia 2025 roku, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Wystawa z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Zapraszamy do zobaczenia wystawy prezentowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB) z okazji 130. rocznicy urodzin Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Wystawa w przestrzeni miasta. umieszczona na dwóch kubikach. Widoczne grafiki postaci.

Robert Kozłowski: Sto trzydzieści lat temu urodził się August Emil Fieldorf „Nil” –żołnierz Legionów Polskich, uczestnik kampanii wrześniowej oraz podziemia niepodległościowego w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. Po powrocie do ojczyzny na skutek aresztowania i zesłania na Sybir ujawnił się ówczesnej władzy w Polsce, co okazało się tragiczne w skutkach- po pokazowym procesie w 1952 r. został skazany na śmierć. Jego imieniem nazwano wiele ulic, szkół oraz innych obiektów użyteczności publicznej w Polsce (w tym tunel w Białymstoku czy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie). Warto wspomnieć, że „Nil” miał również krótki epizod związany z Białymstokiem, o czym sporo osób w naszym mieście nie wie. Niniejszą wystawą chcemy oddać hołd człowiekowi o niezwykle bogatej historii oraz przedstawić Państwu kilka mniej znanych faktów z jego życia.

Wystawę można oglądać do 23 kwietnia br. na Skwerze Świętego Konstantyna Wielkiego (obok cerkwi św. Mikołaja).

Wystawa „Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii  konnej”

Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.

Wystawa migawkowa.
Broń pancerna

W kwietniu, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy historyczne fotografie, których elementem wspólnym jest broń pancerna. Zdjęcia można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17.00.

Fotografia wykonana w sepii przedstawia czołg lekki francuski Hotchkiss H-35.

Łukasz Makowski: „Okres pierwszej wojny światowej przyniósł niezwykły rozwój nowoczesnej technologii wojskowej np. samoloty i czołgi. Wystarczyło zaledwie dwadzieścia lat by w następnym światowym konflikcie obie nowinki techniczne przybrały zaawansowaną formę i przemyślany sposób ich wykorzystania. To dzięki skoordynowaniu działań tych nowoczesnych broni powstała doktryna wojenna stojąca za sukcesem militarnym III Rzeszy w pierwszych latach II wojny światowej.
Wystawa jednego eksponatu.
 „
Pistolet Walther P99 QA

Przez cały kwiecień w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy Pistolet Walther P99 QA. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum (ul. Jana Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00.

Dłonie w ciemnych rękawiczkach. Na nich Pistolet Walther P99 QA.

Piotr Januszek: Pistolet Walther P99 QA został przyjęty do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP na początku lat 2000. Zastąpił przestarzałe konstrukcje, takie jak P-64 i P-83 Wanad, które nie spełniały już współczesnych standardów ergonomii, pojemności magazynka i bezpieczeństwa. Broń ta trafiła głównie do jednostek specjalnych, takich jak GROM, JW Formoza oraz JW AGAT, gdzie była stosowana jako broń boczna. Żandarmerii Wojskowej, która używała jej w działaniach związanych z ochroną obiektów wojskowych, konwojowaniem oraz interwencjami. Służb ochrony VIP, w tym Służby Ochrony Państwa (wcześniej BOR), które korzystały z niej do ochrony najważniejszych osób w państwie. Sił Powietrznych RP, gdzie niektóre jednostki miały P99 jako broń osobistą dla załóg samolotów i śmigłowców. Wybranych jednostek wojsk lądowych, gdzie pełnił rolę broni bocznej dla oficerów i personelu technicznego.”