Ekspozycje czasowe

Wystawa „Symbolika polskich formacji granicznych”

Zachęcamy do zobaczenia naszej nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Symbolika polskich formacji granicznych”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek 8 listopada 2024 r.

Autorami ekspozycji są Jan Nikołajuk i Andrzej Olichwiruk. Prezentowane fotografie i eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych Andrzeja Olichwiruka, Jana Nikołajuka, Waldemara Bocheńskiego, Artura Ochała i rodziny Goworko, Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz własnych MWB.

Jan Nikołajuk, Andrzej Olichwiruk (autorzy): Wystawa jest poświęcona polskim formacjom granicznym w okresie od uzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym historii formacji chroniących polskie granice i ich symboliki. Na podstawie przedstawionych eksponatów autorzy wystawy chcą pokazać różnice w umundurowaniu formacji granicznych pozwalających na ich identyfikację oraz sposób wyróżniania zasług w ochronie granicy. Ponadto autorzy chcą przybliżyć ciężką pracę tych formacji, ze szczególnym wskazaniem ich zasług w ochronie granic w naszym regionie. Istotny jest tu również element wychowania patriotycznego skierowany do młodzieży.

Wystawę można zobaczyć do lutego 2025 roku, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Wystawa „1919”

Zapraszamy do zobaczenia wystawy prezentowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto.

Wystawa plenerowa w formie czterech sześciokątnych kubików. Frontowe panele układają się w datę 1919.

Marcin Koziński: „Kiedy w listopadzie 1918 r. Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią chwilę poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 r. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 r.”

O datach i bohaterach tamtych dni przypomina instalacja „1919”, którą będzie można zobaczyć na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku od 19 lutego do 13 marca br.

Wystawa „Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii  konnej”

Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.

Wystawa migawkowa „Na motocyklu w mundurze”

W lutym, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy historyczne fotografie, których elementem wspólnym są stare motocykle. Zdjęcia można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17.00.

Piotr Januszek: „Motocykle do służby wojskowej trafiły już na samym początku, tuż po sformowaniu Wojska Polskiego po 1918 roku. Korzystano z nich podczas zadań zwiadowczych, kurierskich czy transportowych. Najbardziej znaną polską marką używaną w wojsku był Sokół 1000 i Sokół 600. Motocykle służyły też żołnierzom podczas II Wojny Światowej, w latach PRL-u jak i obecnie.
Wystawa jednego eksponatu. „Tasak austro-węgierski”

Przez cały luty w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy tasak austro-węgierski. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum (ul. Jana Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00.

 Piotr Januszek: „Tasak zwany także nożem faszynowym możemy spotkać na wyposażeniu zarówno piechoty jak i artylerii czy saperów do końca XIX wieku. Miał szerokie zastosowanie od walki jako broń biała po narzędzie, którym tworzono przeprawy czy wycinano gałęzie aby budować/naprawiać umocnienia. Uważa się, że genezę tej broni sięga XVI wiecznych a przodkiem był sztylet nazywany baselard. Tasak prezentowany na wystawie to broń austro-węgierska wz. 1862 pochodząca ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku.”