Ekspozycje czasowe

Wystawa czasowa „Tatuaże-tożsamość”

Zachęcamy do zobaczenia naszej nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Tatuaże-tożsamość”. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek 21 marca 2025 r.

Grupa ludzi w holu Muzeum Wojska w Białymstoku. Po lewej Dyrektor Robert Sadowski. Obok niego stoi koordynatorka wystawy Róża Gajek.

Autorką koncepcji wystawy jest Róża Gajek. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada Łukasz Mikołajczyk.

Róża Gajek: Ekspozycja ukazuje spektrum tożsamości narodowej poprzez pryzmat tatuaży – znaków, symboli i obrazów, które stały się osobistymi manifestami ich właścicieli. Prezentowane na wystawie fotografie tatuaży pochodzą od osób, które zgłosiły się do Muzeum, dzieląc się swoimi historiami zapisanymi na skórze. Każdy z tych tatuaży to indywidualna opowieść – o pochodzeniu, wartościach, pamięci i przynależności.”

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie umieszczone na ścianach.

Grupa ludzi na wystawie czasowej. Oglądają fotografie zawieszone na ścianach.

 

Wystawa skłania do refleksji nad znaczeniem tatuażu jako formy ekspresji, która może być zarówno świadomym wyborem, jak i zapisem przeżyć, doświadczeń oraz tożsamości budowanej na przestrzeni życia.

 

Kobieta odwrócona tyłem. Na odkrytych plecach tatuaż tańczącej pary.

Dwie osoby tyłem. Stoją przed ścianą z fotografiami. Kobieta po lewej ma na przedramieniu tatuaż.

Wystawa czasowa. Wystawa w bielach i szarości. Na tle białego i czerwonego światła umieszczone plansze z fotografiami.

Wystawę można zobaczyć do sierpnia 2025 roku, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17.00. We wtorki wstęp bezpłatny.

Wystawa80. rocznica zakończenia II wojny światowej

Zapraszamy do zobaczenia wystawy prezentowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wystawa opiera się na fragmentach wspomnień żołnierzy polskich z ostatnich miesięcy wojny oraz fotografiach pozyskanych z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wystawa w przestrzeni miasta. Trzy sześcioboczne prezentery wśród zieleni drzew i trawy.

Robert Kozłowski: W pierwszej połowie 1945 r. wojna w Europie zmierzała ku końcowi. Wojska koalicji dążyły do opanowania stolicy III Rzeszy. Bliżej osiągnięcia tego symbolicznego celu znajdowała się Armia Czerwona, u boku której walczyły dwie armie „ludowego” Wojska Polskiego. 1. Armia uczestniczyła w bojach nad środkową Wisłą, Pomorzu Gdańskim, Pomorzu Środkowym i nad Odrą, kończąc szlak bojowy w szturmie Berlina, zaś 2. Armia stoczyła ciężką bitwę na Łużycach i wzięła udział w ostatniej operacji zaczepnej, dopomagając w likwidacji niemieckiego zgrupowania w Czechach.

Wystawę można oglądać do 30 maja br. na placu przy ul. Gajowa 77.

Wystawa
 „
Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii  konnej

Zachęcamy do zobaczenia wystawy poświęconej żołnierzom 14. dywizjonu artylerii konnej. Ekspozycja prezentowana jest na ulicy Bema, na ogrodzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Marcin Koziński: „14. dywizjon artylerii konnej należał do trzech głównych jednostek wojskowych, współtworzących przed wojną białostocki garnizon. W ostatnich latach, choćby za sprawą wybrania na patronów roku 2022, częściej wspominaliśmy w Białymstoku żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 10. Pułku Ułanów Litewskich. Powstałe w społecznej świadomości zaległości, nadrabiamy wystawą, której tytuł pochodzi z „Przykazań artylerzysty konnego”, opracowanych przez poetę Artura Oppmana. Na – jakże inaczej – czternastu planszach pokazujemy fotografie żołnierzy dywizjonu, uzupełnione opowieścią o historii oddziału, jego strukturze, tradycji, broni itd. Ekspozycję prezentujemy na ul. Bema, gdzie znajdowały się koszary zajmowane przez 14. dak”.

Wystawa migawkowa.
 „Pistolety maszynowe w wojsku polskim”

W maju, w ramach cyklu wystaw migawkowych, pokazujemy historyczne fotografie, których elementem wspólnym są pistolety maszynowe w wojsku polskim. Zdjęcia można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 7, od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17.00.

Fotografia w sepii. Dwóch żołnierzy klęczy na prawym kolanie. Obaj wycelowane karabiny maszynowe. Za nimi zarośla.

Piotr Januszek: Pistolety maszynowe PPSz-41 i PPS-43 były ważnymi elementami uzbrojenia Wojska Polskiego w pierwszych dekadach Polski Ludowej. Ich masowe użycie wynikało z dostępności, prostoty konstrukcji i zgodności z sowieckim systemem zaopatrzenia. Zarówno PPSz-41, jak i PPS-43 były masowo używane przez jednostki ludowego Wojska Polskiego, zwłaszcza w czasie formowania 1. i 2. Armii Wojska Polskiego pod auspicjami ZSRR. Broń ta trafiła do Polski w dużych ilościach wraz z Armią Czerwoną i była traktowana jako podstawowe uzbrojenie oddziałów piechoty, zwiadu, wojsk pancernych, a także jednostek tyłowych. W latach 50. PPSz i PPS zaczęły być stopniowo wypierane przez nowsze karabiny automatyczne, przede wszystkim AK-47 (kbk AK), produkowane w Polsce jako kbk AK i kbk AKM. Mimo to pistolety maszynowe nadal były używane w niektórych jednostkach drugorzutowych, przez załogi pojazdów, służby wartownicze oraz w szkoleniu rezerw. Broń ta była również szeroko stosowana przez Milicję Obywatelską, Straż Ochrony Kolei, Straż Przemysłową oraz inne formacje mundurowe. Proces wycofywania pistoletów maszynowych PPS i PPSz z uzbrojenia Wojska Polskiego rozpoczął się w latach 60. i 70., ale broń ta znajdowała się w magazynach rezerwowych jeszcze przez wiele lat.
Wystawa jednego eksponatu.
 „Pistolet maszynowy PM-98 GLAUBERYT

Przez cały maj w ramach cyklu wystaw jednego eksponatu, pokazujemy pistolet maszynowy PM-98 GLAUBERYT. Przedmiot można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum (ul. Jana Kilińskiego 7), od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00.

Rozłożony na części pistolet maszynowy PM-98 GLAUBERYT.

Łukasz Makowski: Prezentowany PM-98 to najbardziej zmodyfikowana wersja pistoletu maszynowego wz. 1984 Glauberyt (PM-84), który był produkowany od połowy lat 80. XX wieku przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. Glauberyt jest samoczynno-samopowtarzalną bronią indywidualną, przeznaczoną dla załóg wozów bojowych, pododdziałów zwiadu, służb specjalnych, policji oraz służb ochrony mienia.