Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wracamy z kolejną edycją Nocy Muzeów. Jednak ze względu na ograniczenia, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników, wydarzenie będzie miało nieco inny przebieg.
W najbliższą sobotę, 15 maja br., Muzeum Wojska w Białymstoku będzie czynne w swoich stałych, dziennych godzinach otwarcia (9:30-17:00). Tego dnia wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Uwadze naszych gości polecamy ekspozycje stałe „Między dwiema wojnami”, „Przeciw dwóm wrogom”, „Wojsko Polskie 1956-2010” oraz aktualne wystawy czasowe „Wojsko chce jeść” i „18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy”. Zapraszamy także do udziału w wydarzeniach specjalnych:
a) „Zdążyć przed północą”
Już w piątek, dokładnie o godz. 23:59, zaczyna się sprzedaż promocyjna pakietów gadżetów Muzeum:
– pakiet pierwszy: koszulka z nadrukiem, kompas metalowy, magnes ART., karta survivalowa „Tygrys” (cena 45 zł);
– pakiet drugi: gra karciana „Piotruś”, granat antystresowy, publikacja „Żołnierze pełną gębą”, tatuaże zmywalne (cena 30 zł);
– pakiet Blind Box (cena 30 zł).
Promocja potrwa do 25 maja br. Sprzedaż prowadzona jest stacjonarnie w kasie Muzeum (ul. Kilińskiego 7) lub wysyłkowo (sklep@mwb.com.pl). Koszty przesyłki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pokryje Muzeum Wojska w Białymstoku.
b) „Więcej światła!”
Pogrążone w całkowitych ciemnościach muzeum staje się miejscem magicznym. Podobno zdarza się, że manekiny rozmawiają wtedy podniesionym głosem, a za gablotami czekają schowane niespodzianki. Chcące sprawdzić to rodziny z dziećmi zapraszamy na „zwiedzanie z latarkami”, o godz. 10:00 i 12:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracji można dokonać drogą mailową, pisząc na adres tczyzewski@mwb.com.pl
c) „To, co za oknem”
W nocy, z sobotę na niedzielę, witryny okien Muzeum zmienią się w podświetlane gabloty, w których będzie można zobaczyć wyjątkowe eksponaty, przechowywane na co dzień w magazynach zbiorów.
d) „Białostockie epizody. Marszałek Piłsudski w Białymstoku”
W premierowym odcinku cyklu „Białostockie epizody” historyk Andrzej Lechowski zabierze nas na spacer po mieście w roku 1921. Tematem filmu, który będzie można zobaczyć na kanale YouTube i profilach społecznościowych Muzeum, jest wizyta Marszałka Piłsudskiego w Białymstoku.
e) „Noc Muzeów. Korespondencyjnie”
W okolicy Nocy Muzeów, w skrzynkach pocztowych tysięcy białostoczan, znajdą się karty pocztowe których nadawcą jest Muzeum Wojska w Białymstoku. To zaproszenie do odwiedzenia instytucji i powrotu do żywego kontaktu z sztuką i kulturą w całkowicie bezpiecznych warunkach.
Uwaga:
Zwiedzanie Muzeum odbywa się w reżimie sanitarnym, obowiązuje m.in. noszenie maseczek, zachowanie dystansu i ograniczona liczba osób przebywająca w tym samym czasie w budynku instytucji. Z użytkowania wyłączony pozostaje dotykowy sprzęt elektroniczny (kioski mulitimedialne, audioprzewodniki). W godz. 13:30-14:00 przewidziana jest przerwa techniczna związana z dezynfekcją pomieszczeń.