28.05.2021
Hej, szable w dłoń! W ten piątek, w ramach Muzealnego Zrób to sam, proponujemy Wam wykonanie własnej szabli z czasów II Rzeczypospolitej.
Szabla, czyli broń sieczna o zakrzywionej jednostronnie ostrzonej głowni, w Europie pojawiła się najprawdopodobniej w VIII wieku. Przywędrowała wraz z ludami koczowniczymi. Rozpowszechniła się na wschodzie Europy szczególnie na Rusi i na Węgrzech. Do Polski trafiła w XVI wieku i stała się symbolem stanu szlacheckiego. Szabla jako broń towarzyszyła polskiemu żołnierzowi jeszcze w okresie II wojny światowej. Po wojnie w Wojsku Polskim była elementem umundurowania galowego.
Jak wykonać swoją własną szable? Na początek pobierzcie gotową makietę z tego wpisu i wydrukujcie na drukarce. To ostatni etap, kiedy potrzebujecie komputera!
1. Przyklejcie kartkę na gruby karton. Wasza szabla będzie bardziej stabilna.
2. Wytnijcie ją po zaznaczonych liniach. Uzyskacie gotowy kształt do dalszej pracy.
3. Weźcie farby, kredki lub flamastry i rękojeść szabli. Co do kolorów, ogranicza Was tylko wyobraźnia! Weźcie też folię spożywczą i owińcie nią głownie. Dzięki temu szabla zyska szlachetny połysk.
4. Gratulacje! Szable w dłoń i udanej zabawy!
Wyniki konkursu!
Oj, nie chciało się trochę robić naszych zadań konkursowych 😉 Ale rozumiemy, piękna pogoda więc pewnie więcej czasu spędzaliście na dworze. Niemniej, gratulujemy tym co prace wykonali i po nagrody zapraszamy:
– Agatę Łukawską
– Radosława Łukawskiego
– Eryka Wądołowskiego
Cieszymy się, że wykonaliście nasze zadania i zapraszamy po odbiór Dziecięcej Encyklopedii Wojskowości.
<p>UWAGA! KONKURS! Przez ostatnie 4 tygodnie podrzucaliśmy Wam zadania do wykonania w ramach naszego Muzealnego Zrób to sam. Teraz zachęcamy Was, abyście pochwalili się swoimi pracami, w zamian za co, otrzymacie od nas naszą najnowszą publikację, Dziecięcą Encyklopedie Wojskowości. Zadanie jest banalnie proste.
1. Wykonaj 3 z 4 zadań które znajdują się na tej stronie.
2. Zrób zdjęcie swoich prac i wraz ze skanem lub zdjęciem oświadczenia z Regulaminu wyślij do nas na adres konkurs@mwb.com.pl
3. Oczekuj na informację kiedy możesz odebrać swój egzemplarz Dziecięcej Encyklopedii Wojskowości!
Śpieszcie się bo konkurs trwa tylko do 24.05.2021!
30.04.2021
W ten piątek proponujemy Wam zrobienie patriotycznych poduszeczek, w sam raz na Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja.
Korona, berło i złote jabłko to insygnia królewskie, które przyszły król otrzymywał w momencie koronacji. Bardzo ważną rolę pełniła tu poduszka, na której podawano symbole władzy dla przyszłego króla podczas uroczystości. Z okazji zbliżającego się święta Konstytucji 3 maja, chcielibyśmy Państwu zaproponować samodzielne wykonanie poduszki w kolorze flagi państwowej. Co ciekawe, do jej wykonania, nie będzie potrzebna maszyna do szycia. Nawet igła i nici nie będą tu potrzebne. Taka własnoręcznie wykonana poduszka, na pewno ubarwi nam nadchodzącą świąteczną majówkę!
W tym zadaniu, komputer będzie Wam potrzebny tylko po to, aby przeczytać instrukcję!
1. Na początek przygotujcie dwa prostokątne, równe kawałki filcu, biały i czerwony, lub innego materiału w tych kolorach, nożyczki, dwustronną taśmę klejącą i wypełnienie. Watę, kulki silikonowe lub nawet skrawki materiałów!
2. Przyklejcie taśmę klejącą bo bokach jednego z prostokątów tak jak jest to w instrukcji.
3. Odklejcie trzy z czterech taśm naklejonych w poprzednim kroku.
4. Przyklejcie drugi prostokąt materiału do pierwszego. Powinny połączyć się z trzech stron, zostawiając kieszonkę do włożenia wypełnienia.
5. Przez ostatni niezaklejony bok włóżcie do Waszej poduszeczki wypełnienie. Będzie teraz miękka i wygodna!
6. Oderwijcie ostatni fragment dwustronnej taśmy klejącej i połączcie ze sobą ostatnie boki! Gratulacje! Wasza poduszeczka jest gotowa!
Życzymy dobrej zabawy 😀
23.04.2021
W ten piątek proponujemy Wam zrobienie nakrycia głowy, czyli czapki, tzw: maciejówki.
Odzyskanie niepodległości przez Polskę to wydarzenie szczególne. Po 123 latach zaborów, nasi przodkowie mogli cieszyć się wolnością i swobodą. Wydarzenie z roku 1918 kojarzy nam się z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego cechami szczególnymi były wąsy, mundur oraz czapka zwana maciejówką. Owe nakrycie głowy były znakiem rozpoznawczym brygad żołnierzy polskich, którzy pod rozkazami Piłsudskiego walczyły o wolną Polskę podczas I wojny światowej. Polacy ruszali do ataków na bagnety, mając maciejówki na głowach, na których widniał polski orzeł.
Na początek pobierzcie gotową makietę z tego posta i wydrukujcie na drukarce. To ostatni etap, kiedy potrzebujecie komputera!
1. Przyklejcie kartkę na gruby karton. Wasza czapka będzie sztywniejsza i nie pognie się tak łatwo.
2. Wytnijcie szablon po zaznaczonych liniach.
3. Ostrożnie natnijcie i zegnijcie „ząbki” przy daszku czapki i jej kole. Dzięki nim łatwiej połączycie wszystkie elementy.
4. Pokolorujcie swoją czapkę. Oryginalnie, czapka była niebieska z brązowym daszkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wasza przybrała inne kolory!
5. Małe kawałki dwustronnej taśmy klejącej przyklejcie na ząbki. Do głównego koła przyklejcie podłużny pasek – to będzie bok czapki. Następnie, w podobny sposób przyczepcie daszek.
6. Gratulacje! Zrobiliście swoją własną maciejówkę!
Życzymy dobrej zabawy 😀
16.04.2021
W ramach naszego piątkowego cyklu „Zrób to sam”, tym razem zapraszamy do wykonania historycznego, teatrzyku kukiełkowego.
Gdy myślimy czasach średniowiecza, to wyobrażamy sobie posępne mury wielkich zamków, z wysokimi wieżami, fosą i zwodzonym mostem. W świecie tym występują dzielni rycerze, piękne księżniczki i sprawiedliwi królowie. Rycerze mają na sobie zbroje, dobywają miecza i stają w obronie słabszych i niewiast. Postępują według kodeksu honorowego i robią wszystko by nie splamić swojego honoru. W baśniach walczą ze smokami, ratując z opresji nie tylko wybranki serca, ale całe królestwa.
Jak zrealizować ten świat w domowym zaciszu? Na początek pobierzcie gotową makietę z tego wpisu i wydrukujcie na drukarce. To ostatni etap, kiedy potrzebujecie komputera!
1. Przyklejcie kartkę na gruby karton. Wasze postacie będą bardziej stabilne.
2. Wytnijcie je po zaznaczonych liniach. Razem z zaznaczonymi kółeczkami. Tamtędy będą wystawać ich „nogi”.
3. Weźcie farby, kredki lub flamastry i ubierzcie w barwy swoich bohaterów. To jak będą teraz wyglądać zależy tylko od Was!
4. Po pokolorowaniu, możecie udekorować postaci bibułą, kolorowym papierem lub piórkami. Wszystko zależ tylko od Waszej kreatywności!
5. Kiedy postaci są gotowe, przełóżcie palce przez dziurki i naklejcie na nie nogi postaci. Do przytwierdzenia nóg możecie użyć plasteliny lub taśmy dwustronnie klejącej.
6. Gratulacje! Teraz Wasi bohaterowie ożyją!
Życzymy dobrej zabawy 😀
09.04.2021
W pierwszym tygodniu naszego Muzealnego Zrób to sam, proponujemy Wam wykonanie Waszego osobistego czołgu!
Czołgi były wynalazkiem stworzonym na potrzeby działań podczas I Wojny Światowej. Plątanina drutu kolczastego, min zakopanych w ziemi, a także ciężkie warunki terenowe powodowały wiele ofiar śmiertelnych podczas ataku oraz brak jakichkolwiek postępów podczas zmagań frontowych. Wymyślono więc, że „traktor na gąsienicach” będzie torował drogę dla atakujących żołnierzy oraz będzie ich wspierał ogniem swoich dział i karabinów. Dlatego pierwsze czołgi wyglądam swoim nie mają wiele wspólnego z dzisiejszymi wozami. Proponowany model czołgu to Renault FT 17, który brał udział w obronie kraju przed najazdem bolszewickim w 1920 roku.
Jak go wykonać? Na początek pobierzcie gotową makietę z tego wpisu i wydrukujcie na drukarce. To ostatni etap, kiedy potrzebujecie komputera!
1. Przyklejcie kartkę na gruby karton. Wasz czołg będzie bardziej stabilny.
2. Wytnijcie makietę po zaznaczonych liniach.
3. Weźcie farby, kredki lub flamastry i pomalujcie maszynę w dowolne kolory. Czołgi zazwyczaj mają barwy maskujące: zielone, brązowe i czarne, ale niech Wasz przybierze kolory, jakie tylko chcecie!
4. Po pokolorowaniu, zegnijcie podstawkę i ustawcie czołg na półce. Wasza maszyna jest już gotowa do zabawy!
Opublikowano w dniu Tomasz Czyżewski