Bezpłatne materiały edukacyjne

Powiększ obrazlogo projektu

Zachęcamy do korzystania z narzędzi i materiałów edukacyjnych opracowanych w ramach projektu „Białostocki garnizon w językach dostępnych”. Zadanie było realizowane w 2021 r. Wszystkie jego efekty znajdują się na stronie internetowej projektu w zakładce Materiały.

Marzena Wilczko (koordynatorka projektu): „Celem zadania było przekazanie młodym odbiorcom ze szczególnymi potrzebami wiedzy na temat historii wojska w Białymstoku. Pokazywaliśmy jego znaczenie w dziejach miastach, przypominaliśmy ważne postaci, odwoływaliśmy się do etosu żołnierskiego jako punktu wyjścia do refleksji nad istotą patriotyzmu. Podobne treści są często niedostępne osobom z niepełnosprawnościami z powodu ograniczonych możliwości poznawczych. Do tego wojskowość nacechowana jest wieloma niezrozumiałymi pojęciami, co zawsze stwarza dodatkową trudność”.

W ramach projektu opracowano szereg narzędzi dostępności, takich jak tłumaczenia na języki prosty i migowy czy audiodeskrypcje. W siedzibie Muzeum dostępne są tyflografiki oraz monitor interaktywny zawierający przystępne treści historyczne. Przygotowano również wyjątkowe warsztaty o charakterze interdyscyplinarnym, łączące komponent historyczny z artystycznymi metodami pracy. W realizowanych we wrześniu i październiku br. roku zajęciach wzięło udział ponad trzysta osób. Warsztaty cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem, dlatego zostały włączone do stałej oferty edukacyjnej Muzeum. Zapisy będą prowadzone do końca bieżącego roku szkolnego. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Muzeum w zakładce Edukacja.

Zachęcamy do korzystania z materiałów i narzędzi edukacyjnych opublikowanych na stronie projektu www.mwb.com.pl/garnizon. Stanowią one wartościowe pomoce w nauczaniu historii, w szczególności lokalnej.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski