Zbiory Muzeum

Jednym z podstawowych zadań Muzeum jest gromadzenie obiektów związanych z historią wojskową regionu. Pozyskiwane artefakty uzupełniają zbiory muzealne, a także pomagają tworzyć nowe ekspozycje czasowe i stałe. W chwili obecnej posiadamy kilkanaście tysięcy muzealiów. Co roku trafia do nas około 500 eksponatów.

W tym miejscu będziemy Państwu udostępniać nasze najciekawsze oraz najnowsze nabytki.

Jednocześnie chcemy serdecznie podziękować naszym darczyńcom za okazywane nam zaufanie i wspólne budowanie muzealnych kolekcji.

JERZY KOSSAK (1886-1955), TRYPTYK BITWA POD RAFAJŁOWĄ, OLEJ, PŁÓTNO, KRAKÓW 1936-1937 (nr inw. MWB/4071/1-3)

Część 1 – KONTRATAK O ŚWICIE 24 STYCZNIA
Rozegły zimowy pejzaż z lotu ptaka z oddziałem żołnierzy na pierwszym planie i górami w tle. Oddział Legionów Polskich w pełnym oporządzeniu ukazany wzdłuż dolnej i lewej krawędzi, z prawej pnie wierzb. W głębi z lewej dowódca na gniadym koniu – major Bolesław Roja. Dalej na osi poziomej nacierająca piechota i szereg krytych strzechą chat. Dalej ośnieżone góry o łagodnych zboczach z pasami ciemnozielonych zarośli. Całość utrzymana w odcieniach łamanej szarością zieleni w partii mundurów, bieli w partii śniegu z akcentami ciemnej kobaltowej zieleni w partii zarośli na zboczach gór. Sygnowany w ldr czernią „Jerzy Kossak 1936”. Obraz znajduje się w ozdobnej ramie w kolorze złotym.
Nalepka w lgr krosna: „DESA Dzieła Sztuki Antyki/Sp. z o.o./ Kraków, ul. Floriańska 13/ Aukcja nr 51/Nr kat. 51”.

Część 2 – NOCNA WALKA NA MOŚCIE NA BYSTRZYCY
Scena batalistyczna ukazana z lotu ptaka na tle zimowego pejzażu. Z lewej i w centrum pokryta śniegiem dolina, na pierwszym planie ciała poległych żołnierzy, w głębi oddział biegnących w prawo żołnierzy z karabinami w dłoniach. Z prawej fragment rzeki i mostku, na którym znajdują się walczący żołnierze. Na dalszym planie w oddali szeregi żołnierz, z prawej w tle ciemnoniebieskie wzgórze. Scena rozgrywa się o zmierzchu, barwy stonowane z przewagą odcieni łamanej szarością ultramaryny, mundury żołnierzy w odcieniach zieleni. Sygnowany w ldr czernią „Jerzy Kossak/1937”. Obraz znajduje się w ozdobnej ramie w kolorze złotym.
Sygnowany w ldr czernią „Jerzy Kossak/1937”. Na odwrociu faksymile-napis „Stwierdzam autentycz/ność tego obrazu/Jerzy Kossak”. Poniżej pieczęć okrągła i nr 847.

Część 3 – NAZAJUTRZ PO BITWIE
Fragment zimowego pejzażu z ośnieżonym świerkiem z lewej, z prawej na śniegu czterej leżący żołnierze w mundurach rosyjskich. W głębi w centrum na osi poziomej drewniany most nad skutą lodem rzeką, na nim zwrócona do widza kobieta w czerwonej spódnicy, obok niej trzej konni żołnierze. W głębi z prawej ośnieżone wzgórze porośnięte świerkami. W górze niebo z obłokami i refleksami różu. Obraz malowany stonowanymi odcieniami szaroniebieskimi, śnieg z akcentami niebieskich cieni, mundury żołnierzy w odcieniu oliwkowej zieleni. Sygnowany w pdr czernią „Jerzy Kossak/1937”. Obraz znajduje się w ozdobnej ramie w kolorze złotym.
Na odwrociu na płótnie powyżej osi poziomej faksymile – napis „Stwierdzam autentycz/ność tego obrazu/Jerzy Kossak”. Poniżej pieczęć okrągła z napisem w otoku i numerem „848”.

Wymiary w świetle: część 1 – 76 x 150 cm, część 2 – 75,5 x 75,5 cm, część 3 – 73,5 x 73 cm

Bibliografia: https://pcr.uwb.edu.pl/ZNMW/files/ZNMW_2002_15_019.pdf

Obiekty zakupiono do zbiorów Muzeum Wojska w 2000 r.