Zachęcamy do zobaczenia ekspozycji „Na szkle malowane”, przedstawiającej fragment muzealnej kolekcji obrazów malowanych na szkle. Wystawa prezentowana jest w budynku Muzeum (ul. Kilińskiego 7), do dnia 31 października br.
„Malarstwo na szkle uchodzi na specjalność sztuki ludowej. Geneza tej dziedziny twórczości sięga połowy XVI wieku i związana jest z rozwojem przemysłu szklarskiego a także coraz powszechniejszym wykorzystywaniem farb olejnych w malarstwie (…). Z początku uprawiana było przez warsztaty cechowe tworzące dla potrzeby mieszczan później szeroko upowszechniła się w warsztatach produkujących obrazy na szkle dla odbiorców wiejskich (…).
Malarstwo tworzone dla ludu korzystało z wielu uproszczeń w odwzorowaniu postaci, krajobrazów czy budowli. Było schematyczne, korzystające z ubogiej palety barw. Wieszane zazwyczaj pod sufitem błyszczące, wielobarwne obrazy dodawały ciepła i rozświetlały ciemne wiejskie izby.
W drugiej połowie XIX wieku technika ta nie wytrzymała konkurencji z szybko rozpowszechniającym się oleodrukiem i zaczęła stopniowo zanikać. W Polsce malarstwo na szkle zostało ono „odkryte” i upowszechnione na początku XX wieku przez artystów polskiej awangardy. Wtedy też doceniono tą dziedzinę twórczości ludowej, nadając jej zasłużone miejsce.”
(Tekst na podstawie: http://szarnos.pl/)