We wtorek, w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7, możecie zobaczyć dioramę przedstawiającą wydarzenia z 27 czerwca 1941 roku. Tego dnia wkraczające do Białegostoku wojska niemieckie dokonały pacyfikacji dzielnicy żydowskiej i spalenia Wielkiej Synagogi wraz ze spędzonymi do niej ok. 800 Żydami.
Autorem pracy jest Krzysztof „Zygzak” Chojnacki, artysta wszechstronny, autor piosenek (m.in. jako wokalista i lider zespołu TZN Xenna), wierszy, twórca dioram. Jego modelarska wystawa „Pamięć i duma”, upamiętniająca Powstanie Warszawskie, była prezentowana w wielu miejscach w kraju. Przygotowane w ostatnim czasie przez Chojnackiego makiety będą głównym elementem wystawy czasowej MWB pt. „80. rocznica powstania w getcie białostockim”, której otwarcie nastąpi 4 sierpnia br.
(…) Dioramy przygotowane są w skali 1:35. Oddają one klimat, charakterystykę mundurów czy uzbrojenia typowego dla tamtego okresu wojny (…). Pracę zacząłem w grudniu ubiegłego roku, trwała więc sześć miesięcy, czasami po osiem, dziesięć godzin dziennie. Budowa pochłaniała tak dużo czasu, ponieważ są to malusieńkie przedmioty, postacie, samochody, budynki. Wszystko konsultowałem z historykami, ponieważ nie chcieliśmy tworzyć rzeczy fantastycznych, tylko coś, co będzie naprawdę oparte o źródła (…). Oczywiście część rzeczy kupowałem, ale nie jest tak, że na rynku modelarskim można nabyć wszystkie elementy, dzięki którym możemy odtworzyć założone w scenariuszu sytuacje. Na przykład te figurki musiałem przerobić, dopasować.(…). Fragment Wielkiej Synagogi to wierna kopia, reszta budynków nawiązuje do epoki – do budynków które były charakterystyczne dla Białegostoku (…). Są na tej dioramie też drobne szczegóły jak pajęczyny w oknach, potłuczone szyby, trochę zieleni, trochę bruku z kamienia, drewna. W swojej pracy używam nie tylko plastiku, ale także materiałów naturalnych”.