W najbliższe Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) zapraszamy do odwiedzenia Muzeum w naszej siedzibie głównej (ul. Kilińskiego 7) oraz w Parku Militarnym (ul. Węglowa 3). Tego dnia wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7
godz. 10.00-18.00
godz. 10.00-18.00 – Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych, w ofercie Muzeum znajdują się aktualnie wystawy: „Między dwiema wojnami (…)”, „Przeciw dwóm wrogom (…)”, „Wojsko Polskie 1956-2010”, „80. rocznica postania w getcie białostockim”, wystawa migawkowa „Białystok garnizonowy” i jednego eksponatu „Francuski karabin MAS Modele 1936”
godz. 10.30-17.30 – Animacje dla rodzin z dziećmi m.in. gry i zabawy nawiązujące do historii flotylli pińskiej (przed budynkiem Muzeum, na Skwerze Armii Krajowej)
godz. 10.30-17.30 – Stanowisko i pokaz sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (przed budynkiem Muzeum, na ul. Kilińskiego)
Park Militarny, ul. Węglowa 3
godz. 10.00-22.00
godz. 10.00-18.00 – Indywidualne zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego
godz. 12.00-18.00 – Animacje dla rodzin z dziećmi m.in. stoisko edukacyjne, plastyczne łamigłówki, puzzle XXL. Partnerem działania jest Centrum Rekreacji „Fajnie Tu”. Zachęcamy również do zabrania kocy oraz koszyków piknikowych i spędzania czasu na świeżym powietrzu na terenie zielonym Parku.
godz. 14.00 – Zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem
godz. 15.00 – Początek spaceru historycznego z Andrzejem Kłopotowskim po osiedlu Wygoda. Zbiórka uczestników przed wejściem do Parku
Andrzej Kłopotowski (autor projektu Osiedlownik): „Spacer zaczniemy w Parku Militarnym Muzeum Wojska, wśród magazynów powojskowych przy Węglowej. Później będziemy przemierzać Brazylkę, zajrzymy na cmentarz ewangelicko-augsburski, sprawdzimy, co zostało z dawnych gospodarstw ogrodniczych Piekarskich i Grunertów oraz obejrzymy zachowany do dziś zespół domów kolejarskich. Wygoda to też dworzec “Białystok Poleski” – czy też “Białystok Fabryczny” – z tragiczną historią. Oczywiście na trasie zwiedzania nie zabraknie opowieści o carskich koszarach 64. Kazańskiego Pułku Piechoty, w których – już po odzyskaniu przez Białystok niepodległości – stacjonował słynny 42. Pułk Piechoty. W zanadrzu tradycyjnie mam też kilka niespodzianek. Jak pewien zabytek na… złomowisku.
godz. 16.00 Zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem
godz. 20.00 Kino plenerowe. Pokaz filmu „Orlęta. Grodno`39”. Wstęp historyczny poprowadzi dr Łukasz Radulski
Polski film fabularny w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Przedstawia walkę żołnierzy i cywilnych mieszkańców Grodna w obronie swojego miasta w czasie sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939. Premiera filmu miała miejsce 9 września 2022 roku.
Działania w Parku Militarnym to jednocześnie finał projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Ministra KIDN, a także ze środków Budżetu Miasta Białystok.