Najnowsze wydawnictwa Muzeum Wojska

Powiększ obraz

Końcówka roku i początek kolejnego to nowe lub wznawiane publikacje naszego Ośrodka Badań Historii Wojskowej. Zachęcamy do zapoznania się z pozycjami wydanymi w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Zeszyt Naukowy Muzeum Wojska nr. 35

Z początkiem roku ukazał się kolejny Zeszyt Naukowy Muzeum Wojska, tym razem z numerem 35. Znajdą w nim Państwo cztery artykuły poświęcone historii wojskowej naszego regionu oraz ekspozycji muzealnej.

’Ze studiów nad „Fall Weiss”. Grupa „Falkenhorst” w boju o Łomżę (7-8 września 1939r.) – utracona szansa Generalobersta Fedora von Bocka’ Tomasza Wesołowskiego

Znowu dostępna jest publikacja autorstwa Tomasza Wesołowskiego, 'Ze studiów nad „Fall Weiss”. Grupa „Falkenhorst” w boju o Łomżę (7-8 września 1939r.) – utracona szansa Generalobersta Fedora von Bocka’. Niniejsza książka poświęcona jest fiasku najgroźniejszej z prób korekty „Fall Weiss” – ambitnego planu dowódcy Grupy Armii „Nord” generała Fedora von Bocka, który dążył do jak najszybszego skierowania dywizji pancernych i zmotoryzowanych pomorskiej 4. Armii przez Prusy Wschodnie na obszar między Wisłą a Bugiem. Gdyby ów plan się powiódł, obrona północnego skrzydła wojsk polskich na Narwi zostałaby szybko przełamana, a próby jej odtworzenia na Bugu, bądź zorganizowanego oporu pomiędzy Wisłą i Bugiem, zduszone w zarodku przez sunące na południe cztery dywizje pancerne i zmotoryzowane.

Album „Piłsudski. Fotografie ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku”

Zachęcamy do zakupu publikacji Muzeum Wojska w Białymstoku, albumu „Piłsudski. Fotografie ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku” pod redakcją Marcina Kozińskiego. Publikacja jest kontynuacją serii „Źródła” w której ukazały się publikacje takie jak „Listy z Woldenbergu. Korespondencja jeńca wojennego Majora Feliksa Chmielewskiego z Oflagu IIC Woldenberg” oraz „Wspomnienia żołnierza 3. Dywizji Strzelców Karpackich” Józefa Kowalczuka.

Marcin Koziński (redaktor): „Z liczącej kilkanaście tysięcy obiektów kolekcji muzealnych fotografii wybrałem te, których bohaterem jest Józef Piłsudski. W większości to zdjęcia dziennikarskie lub fragmenty fotoreportaży, przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców i dające mu iluzję uczestnictwa w wielkich zdarzeniach. Ich istotą nie jest artyzm, lecz jak najwierniejsze oddanie przedstawionych wydarzeń […]. Zebrane fotografie uzupełniają opisy a dodatkowy kontekst dają im fragmenty z wypowiedzi i tekstów Marszałka zamieszczonych w , wielotomowej pracy wydanej w latach 1937-1938. Całość zamyka kalendarium życia Józefa Piłsudskiego”

„Cmentarze w Białymstoku”

Zachęcamy do zakupu najnowszej publikacji Urzędu Miejskiego i Departamentu Kultury, Promocji i Sportu poświęconej cmentarzom w Białymstoku. Znajdą w niej Państwo skondensowaną wiedzę na temat wszystkich białostockich nekropolii, wliczając w to cmentarze wojskowe i miejsca straceń.

Wszystkie publikacje są dostępne w kasie Muzeum Wojska lub w zamówieniu mailowym pod adresem sklep@mwb.com.pl