„Kryptonim wakacje” to nazwa oferty edukacyjnej Muzeum na letnie miesiące wakacyjne. Od końca czerwca do września br. zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia przygotowane w oparciu o nasze ekspozycje stałe. Dostosowane do wieku uczestników gry, doświadczenia i zabawy dydaktyczne staną się interesującym sposobem na przekazanie wiedzy, ale także gwarantem dobrej zabawy i twórczego spędzenia czasu.
Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Wojska w Białymstoku: „Kryptonim wakacje” (23.06.-31.08.2017)
Dla każdego z nas najpiękniejsze wakacyjne wspomnienia związane są z dzieciństwem. To pora odpoczynku od porannego wstawania, nauki w szkole oraz codziennych obowiązków. Czas spokoju i beztroskiej zabawy. Dwa miesiące w roku, kiedy nic nie trzeba, a słowo „muszę” – na chwilę – znika z naszych słowników.
Czy jednak zawsze wakacje były czasem odpoczynku? Zwłaszcza w sytuacji, gdy wielkie historie narodów i państw odciskały mocne piętno na niewielkich historiach pojedynczych ludzi? Kiedy dzieci i młodzież musiały dorosnąć szybciej, by dzielnie stawiać czoło zupełnie innym wyzwaniom niż ich dzisiejsi rówieśnicy?
Na wakacyjnych warsztatach w Muzeum Wojska w Białymstoku przeniesiemy się w gorące i niebezpieczne lato okresu wojennego. W oparciu o wystawy stałe poznamy m.in. tajemnice pracy działacza konspiracji, harcerza i młodego żołnierza Armii Krajowej. Dostosowane do wieku uczestników gry, doświadczenia i zabawy dydaktyczne staną się interesującym sposobem na przekazanie wiedzy, ale także gwarantem dobrej zabawy i twórczego spędzenia czasu. Zajęcia będą prowadzone zarówno w budynku Muzeum jak na zewnątrz, lecz wszystko odbywać się będzie pod czujnym okiem edukatora.
Zajęcia:
Moja pierwsza zbiórka
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę „Przeciw dwóm wrogom”. Razem z przewodnikiem zgłębiają historię Ryszarda Kaczorowskiego (białostoczanina, harcerza, komendanta chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940 r., żołnierza PSZ na Zachodzie, ostatniego Prezydent RP na Uchodźstwie), słuchają jego wspomnień, oglądają „nieśmiertelnik” i oryginalny mundur z okresu II wojny światowej. Następnie, biorąc udział w inscenizacji zbiórki, poznają jedną z największych pasji Kaczorowskiego – harcerstwo.
Grupa wiekowa: 6-14 lata
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60-90 min
Cena: 5zł/osoba
Idziemy na patrol
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę „Przeciw dwóm wrogom”. Razem z przewodnikiem oglądają dioramę „Podziemie niepodległościowe” i dowiadują się o działalności Armii Krajowej. Następnie poznają podstawowe znaki patrolowe (używane również w czasach okupacji) tak, by samodzielnie udać się na muzealny patrol.
Grupa wiekowa: 6-14 lata
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60-90 min
Cena: 5zł/osoba
Masz nową wiadomość
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę „Między dwiema wojnami”. W oparciu o ekspozycję przewodnik opowiada o sposobie nadawania i odbierania informacji, jako jednej z najważniejszych umiejętności wojskowych. Motywem przewodnim prowadzonych dalej zajęć jest list, którzy uczestnicy muszą przekazać adresatowi tak, by tylko on mógł go przeczytać i zrozumieć.
Grupa wiekowa: 6-14 lata
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60-90 min
Cena: 5zł/osoba
… _ _ _ … (Kod Morse’a)
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę „Wojsko Polskie 1956 – 2010”. Razem z przewodnikiem poznają pracę radiotelegrafisty i dowiadują się jak ważną funkcję pełni w wojsku. Następnie, w trakcie zabawy, uczą się podstaw alfabetu Morse’a i próbują przekazać w nim proste wiadomości.
Grupa wiekowa: 6-14 lat
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60-90 min
Cena: 5zł/osoba
Jak to działa?
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę czasową „Broń czarnoprochowa”. Razem z przewodnikiem poznają historię oręża i sprawdzą, jak „leży w dłoni” replika pistoletu skałkowego z XVII wieku używanego powszechnie w Ameryce Północnej. Następnie, dzięki serii prostych eksperymentów, dowiedzą się w jaki sposób działa broń czarnoprochowa, czym jest sprężystość gazów i jak rozchodzi się dźwięk.
Grupa wiekowa: 6-12 lat
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60 min
Cena: 5zł/osoba
Z kim na wojnę szli królowie
Uczestnicy zajęć zwiedzają wystawę czasową „Broń czarnoprochowa”. Dowiadują się w jaki sposób wynalezienie prochu wpłynęło na rozwój myśli wojskowej. Następnie w trakcie zajęć prześledzą sposób w jaki zmieniało się wyposażenie wojska na przestrzeni wieków,
Grupa wiekowa: 6-12 lat
Liczba maksymalna uczestników – 30 osób
Czas: 60 min
Cena: 5zł/osoba