Wystawa „Wojsko chce jeść” (listopad 2020 – luty 2021)

Powiększ obrazMuzeum Wojska

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego instytucje kultury, w tym oczywiście muzea, będą nieczynne dla osób zwiedzających do 29 listopada 2020 roku. Dlatego również otwarcie naszej najnowszej wystawy czasowej pt. „Wojsko chce jeść” nastąpi w późniejszym terminie.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną bogate zbiory przedmiotów związanych z tematyką wojskowego wyżywienia m.in. menażki, manierki, przybory kuchenne, relikty kuchni polowych.

Piotr Karczewski (autor wystawy):  Na wystawie przybliżymy też historie aprowizacji armii walczących w I i II wojnie światowej po obu stronach konfliktu. Zapoznamy się z normami wyżywienia zarówno z tymi historycznymi jak i współczesnymi. Dzięki tabelom i opisom w przejrzysty sposób ukarzemy szersze spektrum prac logistycznych wojska. Oprócz eksponatów na ekspozycji będzie można zobaczyć archiwalne fotografie ze zbiorów własnych i kolekcji prywatnych.

Wystawa powstała przy pomocy: 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”, firmy „HANDMET MILITARY” z Gostynia, osób prywatnych współpracujących z Muzeum.