Zapraszamy do zobaczenia wystawy „Za mundurem panny sznurem…”. Ekspozycja prezentowana jest w budynku Muzeum (ul. Kilińskiego 7) do połowy maja br.
Marek Gajewski (autor): „Na wystawie można zobaczyć efektowne ujęcia zdjęciowe z lat 1918-1939 oraz oryginalne umundurowanie żołnierskie z różnych jednostek Wojska Polskiego (piechota, kawaleria, artyleria) i Policji Państwowej. Nie tylko te polowe i garnizonowe, ale również wieczorowe. Jedną z atrakcji będzie możliwość zobaczenia oficerskiego ubioru wieczorowego podporucznika Marynarki Wojennej. Odwiedzając wystawę zobaczycie Państwo również mundury żołnierzy Wojska Polskiego (oficerskie i szeregowych) różnych rodzajów i wzorów, w tym zachowany w doskonałym stanie letni mundur funkcjonariusza Policji Państwowej z lat 30. XX w.”.
W okresie międzywojennym polski mundur wojskowy (oraz innych służb) był jednym z symboli długo wyczekiwanej wolności; stanowił również wyznacznik honoru, dobrego wychowania i pozycji społecznej. Oficerowie stanowili elitę społeczeństwa, stawiano im wysokie wymagania odnośnie zachowania, schludnego wyglądu czy kultury osobistej. Nic dziwnego, że budzili zawsze wyjątkowe zainteresowanie wśród płci przeciwnej, czego dowodem jest choćby popularność powiedzenia „Za mundurem panny sznurem”. O skali tego zjawiska opowiada nowa ekspozycja Muzeum.
Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie i kolekcjonerów prywatnych