Wystawa „35 rocznica wyborów z czerwca 1989 r.” (4 czerwca)

Powiększ obraz
Od 4 czerwca zachęcamy do zobaczenia wystawy „35 rocznica wyborów z czerwca 1989 r.”. Ekspozycja prezentowana na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku (wjazd od Al. Solidarności).

Wystawa „35. rocznica wyborów z czerwca 1989 r.” to wspomnienie jednego z najważniejszych momentów w historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się wówczas częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „Solidarności” zapoczątkowało demokratyczną zmianę i wpłynęło na proces upadku komunizmu.
Mateusz Budzyński (autor wystawy): „Przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Wojska w Białymstoku ekspozycja oparta jest na plakatach wyborczych okresu przełomu. Na blisko trzydziestu planszach wystawienniczych zebrano materiały odzwierciedlające różnorodność polityczną i społeczną kandydatów”.
Plakat wyborczy autorstwa T. Sarneckiego „W samo południe”, Warszawa, 1989 r. Fotografia w domenie publicznej (Wikimedia Commons).