Otwarcie wystawy „Między słowami. W 78. rocznicę zdobycia Monte Cassino” (18 maja br.)

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej „Między słowami (…)”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 18 maja br., w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Początek o godz. 14:00.

Wystawa czasowa  zbudowana jest wokół fragmentów książki „Ot bajki… nie bajki”, autorstwa ponad stuletniego weterana „armii Andersa” ppłk Stanisława Żurakowskiego. Wydana w 1995 roku publikacja stanowi zbiór kilkudziesięciu krótkich form literackich, w których mężczyzna przywołuje wybrane obrazy z czasu wojny. Większość z nich związana jest z bitwą o Monte Cassino. To bardzo osobista perspektywa, łącząca reportaż z refleksjami na temat najważniejszych wartości: patriotyzmu, rodziny, przyjaźni, honoru, koleżeństwa, religii.

Na ekspozycję składając się fotografie Stanisława Żurakowskiego z czasu służby w 2. Korpusie Polskim oraz fragmenty jego książki, przedstawione w postaci typograficznych plakatów. „Ilustrację” tekstu stanowią prezentowane w gablotach eksponaty (zawsze w kontekście opowieści, m.in. pamiątki po żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, części umundurowania, uzbrojenia, wyposażenia) oraz animacje filmowe przygotowane przez białostockie Studio Kreatywne „We Shoot People”.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz kolekcjonerów prywatnych. Będzie można ją zobaczyć w sali wystaw czasowych MWB (ul. J. Kilińskiego 7) do połowy sierpnia 2022 roku. Autorem ekspozycji jest Marcin Koziński.