Otwarcie wystawy „Gerald Howson – bardzo polska sprawa”

Powiększ obraz

7 grudnia 2017 r. godzina 17:00

Sala wystaw czasowych Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Kilińskiego 7

Na wystawie „Gerald Howson – bardzo polska sprawa” zaprezentowanych zostanie blisko sześćdziesiąt znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona. W 1959 r. mężczyzna dostał zlecenie od elitarnego czasopisma „The Queen”, aby uwiecznić na zdjęciach realia komunistycznej Polski. Howson odwiedził wówczas Kraków, Nową Hutę, Warszawę i Lublin.

Bogdan Frymorgen (współkurator wystawy, opiekun archiwum Howsona): „(…) Ten niemówiący po polsku, niepozorny Brytyjczyk włożył do plecaka dwa aparaty Leica i przenośną ciemnię. (…) Wiedział o wojennej tragedii Polaków, ale nie znał szczegółów tego dramatu. Obserwował, fotografując wszystko, co jego zdaniem było niebrytyjskie. Miał 'oczy szeroko otwarte’. Naciskał spust migawki, gdy napotykał obrazy wywołujące w nim wstrząs lub przeżycie estetyczne. Dlatego te kadry są tak odkrywcze. Widać w nich również liczne punkty odniesienia i życiowe doświadczenie autora, które zdobył mieszkając podczas wojny w Londynie czy później we frankistowskiej Hiszpanii. Jego zdjęcia są jak dawne ryciny, zaklinają czas”.
Fotograf powrócił z trzytygodniowego pobytu w Polsce z kilkunastoma rolkami zdjęć. Nie zostały one opublikowane, gdyż nie powstał artykuł, któremu miały towarzyszyć. Bardzo krytycznie jako „obrzydliwy zbiór ponurych kadrów” oceniła je zaś attaché kulturalna PRL, która miała możliwość ich przejrzenia podczas towarzyskiego spotkania. Fotografie na blisko pół wieku trafiły do szuflady. Dla świata odkrył je Bogdan Frymorgen, producent i dziennikarz radiowy; londyński korespondent radia RMF FM i były współpracownik BBC World Service.
Wystawa przygotowana została przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Współkuratorem ekspozycji jest Bogdan Frymorgen.
Wystawie towarzyszy film dokumentalny będący zapisem rozmowy z Geraldem Howsonem z 2012 r.