Dzień Wolnej Sztuki

Powiększ obrazdzieci na wystawie MWB

W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12:00, w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Po raz kolejny bierze w niej udział Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

Do wymienianych przez organizatorów akcji ogólnopolskiej znaczeń słowa „wolne” Muzeum Wojska w Białymstoku dołącza kolejne. Dzień Wolnej Sztuki traktujemy jako wyjątkową okazję do „uwolnienia” ekponatów, które na co dzień schowane są w magazynie zbiorów. W tym roku udostępniamy zwiedzającym obiekty niemal najmniejsze w muzealnej kolekcji, ale za to z niesamowitą historią – znaczki poczty obozowej Oflagu IIC w Woldenbergu.