Zapraszamy do udział w wydarzeniach, przygotowanych przez Muzeum Wojska w Białymstoku z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto. W programie m.in. otwarcie wystawy „Za mundurem panny sznurem…” połączone z happeningiem modowym, opowieść kuratorska o instalacji artystycznej „1919”, warsztaty edukacyjne, rozdawanie flag, spacer historyczny.
Szczegółowy program:
- godz. 10:00 – Otwarcie i opowieść kuratorska o instalacji artystycznej „1919”.
Już od soboty rano przed budynkiem Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7) będzie można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę 1919. Instalację zdobią grafiki przygotowane m.in. na podstawie fotografii z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście. Autor projektu, Piotr Białokozowicz, zaprasza na oprowadzenie kuratorskie, które rozpocznie się o godz. 10:00.
- godz. 11:00 – Spacer historyczny „Śladami białostockiej niepodległości”.
Zbiórka uczestników przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Przejście wszystkich punktów zajmie ok. 1 godz. 15 min, a przewodnikiem będzie Krzysztof Kukliński.
Trasa spaceru oparta jest na przygotowanym przez Muzeum questcie, którego kontekst historyczny stanowią wydarzenia z 1919 roku. Jego celem jest przejście odpowiedniej trasy oraz rozwiązanie pojawiających się po drodze zadań i zagadek. Zgodnie z kanonem quest ma formę rymowaną, a na końcu podróży na uczestników czeka „skarb”. Misję można realizować także indywidualnie, w dowolnie wybranym momencie (choć najlepiej w godzinach otwarcia instytucji), a ilość osób jest nieograniczona. Potrzebny jest jedynie krótki przewodnik, który znajduje się na stronie: www.mwb.com.pl/luty1919. Autorem tekstu jest Marcin Koziński.
- godz. 12:00 – Warsztaty edukacyjne dla dzieci „Białystok niepodległy”.
Dzieci w wieku 6-12 lat (z opiekunami) zapraszamy na zajęcia, które w atrakcyjnej formule z elementami zabawy przybliżą im historię ich „małej Ojczyzny”. Z uwagi na obostrzenia i zasady bezpieczeństwa związane z COVID-19 liczba miejsc uczestników jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzone są telefonicznie pod numerem telefonu +48 85 7416449 lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ulicy Kilińskiego 7 w Białymstoku.
- godz. 13:00 – Otwarcie wystawy „Za mundurem panny sznurem…” połączone z happeningiem modowym
W okresie międzywojennym polski mundur wojskowy (oraz innych służb) był jednym z symboli długo wyczekiwanej wolności; stanowił również wyznacznik honoru, dobrego wychowania i pozycji społecznej. Oficerowie stanowili elitę społeczeństwa, stawiano im wysokie wymagania odnośnie zachowania, schludnego wyglądu czy kultury osobistej. Nic dziwnego, że budzili zawsze wyjątkowe zainteresowanie wśród płci przeciwnej, czego dowodem jest choćby popularność powiedzenia „Za mundurem panny sznurem”. O skali tego zjawiska opowiada nowa ekspozycja Muzeum.
Marek Gajewski (autor): „Na wystawie będzie można zobaczyć efektowne ujęcia zdjęciowe z lat 1918-1939 oraz oryginalne umundurowanie żołnierskie z różnych jednostek Wojska Polskiego (piechota, kawaleria, artyleria) i Policji Państwowej. Nie tylko te polowe i garnizonowe, ale również wieczorowe. Jedną z atrakcji będzie możliwość zobaczenia oficerskiego ubioru wieczorowego podporucznika Marynarki Wojennej. Odwiedzając wystawę zobaczycie Państwo również mundury żołnierzy Wojska Polskiego (oficerskie i szeregowych) różnych rodzajów i wzorów, w tym zachowany w doskonałym stanie letni mundur funkcjonariusza Policji Państwowej z lat 30. XX w.”.
Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie i kolekcjonerów prywatnych.
Otwarcie wystawy połączone będzie z happeningiem modowym przygotowanym przez projektantkę Edytę Uss-Mazewską i Stowarzyszenie „Wokół sztuki”. Kolekcja jest inspirowana wzorami i fasonami mundurów wojskowych.
- godz. 15:00
„Biało-czerwona”. Rozdawanie flag oraz kiermasz książek i gadżetów Muzeum Wojska w Białymstoku.