Wystawa „80. rocznica zbrodni katyńskiej” (od 17 września br.)

Od 17 września br., na Placu Jana Pawła II w Białymstoku (naprzeciwko katedry) można zobaczyć wystawę poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej. Ekspozycja miała być prezentowana w kwietniu br., ale ze względu na sytuację epidemiologiczną plany uległy zmianie.

W wyniku agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. kilkaset tysięcy polskich żołnierzy trafiło do niewoli. Część z nich z uwagi na działalność w przedwojennej Polsce zostało umieszczonych w trzech obozach specjalnych: w Kozielsku, Starobielsku oraz Ostaszkowie. Byli wśród nich zmobilizowani rezerwiści: inżynierowie, lekarze, naukowcy, prawnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy, czy urzędnicy państwowi. Na mocy uchwały Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r. zostali uznani za „wrogów władzy radzieckiej”. W ciągu półtora miesiąca funkcjonariusze Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) dokonali egzekucji blisko 22 000 żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

Sylwia Trzeciakowska (autorka wystawy): Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku prezentuje opis codziennego życia polskich jeńców. Trudy niewoli rekompensowała im aktywność kulturalno-oświatowa, czy udział w życiu religijnym. Czytano książki, pisano pamiętniki, uczestniczono w pogadankach, odczytach i kursach dokształcających. Od połowy listopada 1939 r. oficerom umożliwiono korespondencję z rodzinami. Oprócz słowa pisanego, jednym z przejawów działalności kulturalnej było wykonywanie przedmiotów takich jak pudełka na tytoń, figury szachowe, karty do gry,  cygarniczki, fajki, kubki z kory, łyżki. Dzięki ocalałym pamiątkom oraz zachowanej korespondencji pamięć o bohaterskich Polakach wciąż żyje.