Wystawa, warsztaty, gry, spacer historyczny oraz piknik kulturalny. To atrakcje przygotowane dla mieszkańców osiedla Dziesięciny. Zapraszamy na kolejny Weekend z Kulturą, który odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.
Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na Weekend z Kulturą, który odbędzie się na osiedlu Dziesięciny. Działanie będzie realizowane w ramach projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych”, którego ideą jest poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum.
Celem imprezy jest zaproszenie mieszkańców osiedla Dziesięciny do aktywnego udziału w spotkaniach z kulturą. W sobotę w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej organizowane będą ciekawe warsztaty i spotkania poświęcone tematyce II wojny światowej, ale też trwającej wojny w Ukrainie. Odbędzie się również spacer historyczny po osiedlu Dziesięciny. Oferta jest kierowana do osób dorosłych i młodzieży powyżej 13. r. ż. będących w towarzystwie rodziców. Jednak istnieje możliwość przyjścia z młodszymi dziećmi, którymi zajmą się muzealni animatorzy. W ofercie niedzielnego pikniku znajdą się stoiska edukacyjne dla dorosłych i dzieci, a także słodkie niespodzianki! Będzie to doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu wraz z sąsiadami!
Program
Sobota, 1 lipca 2023 r.
Miejsce: Filia nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Gajowa 73
10.00-18.00 Prezentacja wystawy „Kiedy wojna przyszła do nas”, skwer przy ul. Gajowej 77
10.00-18.00 Wystawa książek o tematyce wojennej w bibliotece
10.00-12.00 Warsztaty Mikrohistorie wojenne, prowadzący: Mariusz Bieciuk
Mariusz Bieciuk (prowadzący): Mikrohistorie często giną w tradycyjnym spojrzeniu na wydarzenia historyczne. Patrząc na te najważniejsze, jak II wojna światowa, zazwyczaj nie widzimy jak splatają się one z losami pojedynczych osób. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możemy lepiej poznać naszą własną, lokalną przeszłość, a często też lepiej zrozumieć zmiany jakie zaszły w naszej społeczności. Podczas warsztatów poznamy historię II wojny światowej z perspektywy Białostoczan. Porozmawiamy o tym jak wielkie wydarzenia wpłynęły na ich prywatne mikrohistorie oraz o tym jak rozmawiać o własnych, rodzinnych mikrohistoriach”.
12.00-14.00 Rozgrywka gry planszowej This War of Mine, prowadzący: Jan Wyspiański
Miasto jest oblężone. Brakuje wody, jedzenia, leków i innych podstawowych artykułów. Każdy dzień to walka o przetrwanie. Moralność schodzi na dalszy plan – instynkty zaczynają brać górę. W opuszczonych ruinach budynków możesz znaleźć jakieś przydatne pozostałości, ale wyprawa na ulice miasta zawsze wiąże się z ryzykiem. A jeśli spotkasz żołnierzy? Albo inną zdesperowaną grupę? Jak się zachowasz? Gra „This War of Mine” daje graczom możliwość wcielenia się w uczestników zaplecza konfliktu militarnego w dowolnym miejscu na świecie współczesnego, cywilizowanego świata.
14.00-16.00 Gra narracyjna Białystok wojenny, prowadzący: Maciej Białous
Wciel się w role białostoczan zmagających się z wojenną rzeczywistością, zmierz się z decyzjami, które musieli podejmować. Poznaj losy rodzin zamieszkujących w mieście w okresie okupacji sowieckiej, rozwiąż najbardziej zawiłe zagadki i odnajdź zakopane znalezisko. Gra ma charakter narracyjny i jest przeznaczona dla dorosłych oraz dzieci powyżej 13 roku życia.
15.00-16.00 Spacer historyczny po osiedlu Dziesięciny, przewodnik: Andrzej Kłopotowski
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Na warsztaty i grę obowiązują zapisy: mwilczko@mwb.com.pl lub tel. 536 123 424
Niedziela, 2 lipca 2023 r.
Miejsce: Teren przy Szkole Podstawowej nr 38, ul. Porzeczkowa 11
11.00-17.00 Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla Dziesięciny:
warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Galerię im. Sleńdzińskich oraz Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury
11.00-17.00 Prezentacja wystawy Kiedy wojna przyszła do nas, skwer przy ul. Gajowej 77.
Wstęp wolny.