„Kirasjerzy napoleońscy 14 Pułku Jazdy Księstwa Warszawskiego”
Tadeusz Kokietek* (1920-1982), , 1943 r.; olej, płótno, wym. 62 x 51, sygn. MWB/4473
Na pierwszym planie oficer i dwóch podoficerów 14 pułku kirasjerów armii Księstwa Warszawskiego**, na koniach maści kasztanowej i siwku, w pełnym galopie. Kirasjerzy ubrani są w tzw. ubiór wielki, w którego skład wchodzą: kolet w kolorze granatowym, z kołnierzem, wyłogami u rękawów i połami pąsowymi. Naramienniki ozdobione frędzlami. Na nogach białe spodnie i długie buty w kolorze brązowym, przykrywające kolana. Na głowach hełmy z mosiężnymi grzebieniem ozdobionym kitą. Przy lewym boku oficera szabla lekkiej jazdy wz. AN XI.*** Na dalszym planie zarysowane wiejskie chaty, kolejni jeźdźcy i drzewa. Zwraca uwagę troska Autora w zachowaniu detali umundurowania, oporządzenia koni (siodło kirasjerskie, czaprak z pąsowego sukna). Zamaszczyste pociągnięcia pędzlem potęgują dynamikę pracy. W lewym dolnym rogu sygnatura „Tadeusz Kokietek/1943”
* Tadeusz Kokietek (1920-1982) był malarzem związanym z Łodzią; od 1950 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliwskie i batalistyczne często inspirowane sienkiewiczowską „Trylogią”. Tworzył też portrety, pejzaże, zajmował się ilustracją książkową.
**Był to jedyny w dziejach Polski pułk jazdy kirasjerskiej.
** *Uzbrojeniem kirasjerów były pałasze i szable francuskie jednosieczne. Każdy kirasjer miał też parę pistoletów skałkowych „w stal oprawnych” w olstrach przy siodle, do nich czarną skórzaną ładownicę na białym skórzanym pasie nakładanym na kolet pod kirysem.