January Suchodolski* (1797-1875), „Bitwa pod Raszynem”**; poł. XIX wieku, olej, płótno; wym. 131 x 109 cm, sygn. MWB/3076
Na pierwszym planie postać Księcia Józefa Poniatowskiego na koniu. Mężczyzna ubrany jest w mundur generała dywizji , przepasany szarfą Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na głowie wysoka czapka rogatywka. W prawej dłoni szabla. Koń ciemnej maści z opuszczoną głową. Za księciem, w cieniu drzew grupa żołnierzy. W oddali rozgrywająca się bitwa.
* W 1810 January Suchodolski wstąpił do Korpusu Kadetów Szkoły Elementarnej Artylerii i Inżynierów Wojsk Księstwa Warszawskiego mieszczącej się w Arsenale warszawskim. W szkole pobierał pierwsze lekcje rysunków ręcznych i topograficznych, amatorsko natomiast zainteresował się malarstwem. W trakcie kariery wojskowej uzyskał stopień kapitana, brał też udział w powstaniu listopadowym. Walczył m.in.pod Wawrem, Grochowem i Iganiami. W wolnym czasie zajmował się szkicowaniem scen z udziałem żołnierzy oraz portretów swoich kolegów. Po upadku powstania Suchodolski poświęcił się drodze artystycznej. Lata 1832 – 1837 spędził na studiach malarskich w Rzymie, gdzie kształcił się w Akademii Francuskiej u Horacego Verneta. W 1839 r. został członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Pozostawał pod dużym wpływem twórczości swojego nauczyciela, Verneta. Zdobył uznanie publiczności jako malarz obrazów historyczno – batalistycznych, malował też sceny rodzajowe, portrety konne i wizerunki koni oraz sceny z życia ludu włoskiego i pejzaże morskie.
**Bitwa pod Raszynem miała miejsce 19 kwietnia 1809 roku. Starcie rozegrało się między wojskami Księstwa Warszawskiego wspartymi przez oddziały saskie pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego a dwukrotnie liczniejszymi oddziałami VII Korpusu austriackiego arcks. Ferdynanda d’Este . Mimo przeważającej liczebnie armii austriackiej bitwa nie zastała taktycznie rozstrzygnięta na korzyść żadnej ze stron. Ogromny wpływ na to miało męstwo m.in. 8. Pułk Piechoty i polskiej kawalerii.