1870 rok

W rodzinnym majątku Piłsudskich – Zułowie (w powiecie święciańskim, położonym w odległości ok. 60 km na północ od Wilna) trwa dzieciństwo Józefa, które on sam w przyszłości określi mianem „sielskiego”.

 

Piłsudski chronologicznie, 1870
 
„Duży modrzewiowy dwór – wewnątrz dwanaście obszernych pokoi, portrety przodków na ścianach, dookoła dworu blok zabudowań folwarcznych i przemysłowych; przed oszklonym gankiem wielki gazon [duży, ozdobny trawnik w kształcie prostokąta, koła lub owalu znajdujący się na podjeździe], za nim brama wjazdowa z herbowymi tarczami; na lewo od gazonu sady owocowe i ogrody; nie szeroka lecz wartka i głęboka Mera [rzeka] otaczała dwór malowniczym półkolem; (…) wzdłuż Mery ciągnął się drugi sad i piękna aleja świerkowa, poza tym łączyły dwór z rzeką szeregi starych lip; malowniczym zakątkiem był pagórek; zadrzewiony, tuż nad rzeką. Zaraz za folwarkiem ciągnęły się lasy; w głębi tworzące już raczej puszczę;  w lesie tym, w odległości paru kilometrów od dworu, chowało się duże jezioro „Piorun” (w: A. Garlicki, Józef Piłsudski 1867-1935, Warszawa 1988, s. 9)
 

Fotografia: Majątek rodzinny Piłsudskich w Zułowie, Imperium Rosyjskie, ok. 1870 r., w: M. Lepecki, Józef Piłsudski na Syberji, Warszawa 1936 r., s. 5, sygn. Biblioteka MWB/8187