Rok 1914

1914 rok

21 lutego, podczas pobytu w Paryżu, Józef Piłsudski głosi odczyt w Sali Towarzystwa Geograficznego. Trafnie przedstawia w nim przebieg zbliżającej się wojny i polski plan działania: Pierwsza faza wojny – jesteśmy z Niemcami przeciw Rosji. Druga, końcowa faza wojny – jesteśmy z Anglią i Francją przeciwko Niemcom. Kiedy w czerwcu wojna wybucha, Komendant wydaje rozkaz połączenia członków Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, a na znak zniesienia dotychczasowego podziału oficerowie obu formacji wymieniają się oznaczeniami. W ten sposób powstaje wspólna kompania kadrowa.

W sierpniu z inspiracji Józefa Piłsudskiego powołana zostaje Polska Organizacja Wojskowa. Niemal w tym samym czasie Komendant wydaje rozkaz do żołnierzy informujący o powstaniu Naczelnego Komitetu Narodowego i zamiarach tworzenia legionów polskich przez Austro-Węgry. Komenda austriacka nadaje oddziałom podległym Piłsudskiemu oficjalną nazwę: 1 Pułk Piechoty Legionu Polskiego, a ten zaczyna brać udział w zmaganiach wojennych.

W listopadzie 1914 r. czterdziestosiedmioletni Józef Piłsudski otrzymuje stopień brygadiera, który jest jego oficjalnym stopniem wojskowym aż do roku 1920.

Poza wszystkim – następuje zmiana wizerunku Komendanta. Józef Piłsudski na zawsze goli brodę, pozostawiając jednak gęste wąsy zasłaniające braki w uzębieniu spowodowane dawnym pobiciem w irkuckim więzieniu. Pozornie niezbyt istotna w kontekście całego życia Piłsudskiego informacja, może okazać się bardzo pomocna przy datowaniu zdjęć.

Piłsudski chronologicznie, 1914

Fotografia: Józef Piłsudski z oficerami sztabu, Królestwo Polskie, Kielce, 1914 r., sygn. MWB/D/3192/2