SPORT
W pułku rozpoznawczym każdy żołnierz musi poosiadać odpowiednie przygotowanie psychofizyczne oraz wyszkolenie do prowadzenia zadań w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Z tego względu zwiadowcy nieustanie muszą utrzymywać wysoki poziom sprawności fizycznej.
W czasie Letnich Zgrupowań WRiWE drużyny poszczególnych jednostek rywalizują o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jedną z konkurencji jest strzelanie z pistoletu WIST, Wędrzyn 2017 r. (archiwum 18. pr, fot. Michał Chludziński)
Stałym elementem zawodów użyteczno-bojowych czasie letniego zgrupowania jest tor przeszkód o długości 1500 m. Na trasie biegu ustawionych jest kilkanaście przeszkód, które trzeba pokonać w pełnym uzbrojeniu i oporządzeniu, a każda drużyna ma ze sobą dodatkowo dziesięciokilogramowe skrzynki z amunicją, Wędrzyn 2017 r.
(archiwum 18. pr, fot. Michał Chludziński)
Tor przeszkód z drutem kolczastym to jeden z punktów zawodów użyteczno-bojowych. Żołnierz musi go pokonać czołgając się tak, by nie zahaczyć o drut rozwieszony na wysokości 80 cm. Pokonywanie tegoż toru jest testem działania w zespole. Zawodnicy muszą sobie wzajemnie pomagać by uzyskać jak najlepszy czas – na mecie liczy się bowiem wynik ostatniego członka drużyny, Wędrzyn 2017 r.
(archiwum 18. pr, fot. Michał Chludziński)
O ostatecznych wynikach i kolejności miejsc na podium decyduje najczęściej ostatnia konkurencja, tzw. pętla taktyczna. Podczas pokonywania ok 50 km dystansu drużyny docierają do punktów kontrolnych, na których czekają je różnorodne zadania, Wędrzyn 2017 r. (archiwum 18. pr, fot. Michał Chludziński)
W czasie zimowych zawodów użyteczno-bojowych formacje rozpoznawcze walczą o puchar Szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej. Zwiadowcy muszą sprostać różnorodnym konkurencjom, w tym m. in. slalomie narciarskim,
Duszniki Zdrój, marzec 2020 r. (archiwum 18. pr)
W czasie Zimowego Zgrupowania WRiWE odbyły się także zawody biathlonowe na terenie Ośrodka „Tauron Suszniki Arena Ski”. Ze względu na warunki pogodowe i brak śniegu konieczne było zastąpienie tej konkurencji biegiem na dystans 1200 km. Drużyna reprezentująca 18. pr w 2020 r. stanęła na podium zajmując I miejsce, Duszniki Zdrój, marzec 2020 r. (archiwum 18. pr)
Elementem zawodów użyteczno-bojowych są także konkurencje czysto siłowe, jak przerzucanie opony. Każdy członek zespołu musi ją przemieścić na dystansie 20 m, Duszniki Zdrój, 2017 r. (archiwum 18. pr)
Drużyna 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, która w 2017 r. zajęła III miejsce w zawodach użyteczno-bojowych Zimowego Zgrupowania WRiWE,
Duszniki Zdrój, marzec 2017 r. (archiwum 18. pr)
18. pułk rozpoznawczy organizuje zawody sportowe także na własnym terenie. Na hali sportowej jednostki zorganizowano w 2018 r. Turniej o Puchar Dowódcy Garnizonu Białystok w halowej piłce nożnej. Pułk zajął I miejsce przed reprezentacjami Żandarmerii Wojskowej oraz NSZZ Solidarność Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku.
Pamiątkowa fotografia drużyn rywalizujących w II edycji Turnieju o Puchar Dowódcy Garnizony Białystok w halowej piłce nożnej. Reprezentacja 18. pułku rozpoznawczego zajęła I miejsce. Na podium stanęły także drużyny Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku i NSZZ Solidarność Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku,
11-12 grudnia 2018 r. (archiwum 18. pr)
Żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wiosną 2020 r. włączyli się w akcję zorganizowaną przez MON i Dowództwo Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pt. „Wojskowa Forma online – ćwicz z nami!”. W związku z trwającą epidemią SARS-CoV-19 i przymusem pozostania w domu przez wiele osób, zachęcali do wspólnego ćwiczenia w zaciszach domowych. Na swoim profilu na Facebooku pułk publikował kilkunastominutowe filmiki prezentujące zestawy ćwiczeń, motywując wszystkich chętnych do podjęcia aktywności fizycznej.
Zbiórka, podczas której podsumowano rywalizacji sportowej w rozgrywkach sportowych i zawodach użyteczno-bojowych. Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Adam Lachowski pogratulował i wyróżnił żołnierzy, którzy osiągnęli czołowe miejsca na szczeblu pułku, 14 grudnia 2020 r. (archiwum 18. pr)