PROPORCZYK NA BERET
We współczesnym Wojsku Polskim proporczyk na beret stanowi – obok oznaki – znak rozpoznawczy jednostki. Proporczyk 18. pr został zaczerpnięty z tradycji Ułanów Karpackich: dwubarwny, błękitno-czerwony proporzec zdobią palmy i półksiężyc.
Geneza proporczyka Pułku Ułanów Karpackich sięga 1942 r. W okresie od 2 lipca do 1 października jednostka stanowiła załogę chroniącą zapory wodne w Delcie Nilu. Tradycyjne barwy kawaleryjskie (amarant i granat) zastąpiono wówczas kolorami czerwonym i niebieskim, a na nie nałożono palmy i półksiężyc. Wzór proporczyka wdrożono w jednostce październiku 1943 r.
Proporczyk 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego występuje w dwóch wersjach – haftowanej i metalowej. Noszony jest przez żołnierzy pułku na zielonym berecie Wojsk Lądowych, na lewo od orła i plakiety ze stopniem wojskowym, czyli na wysokości skroni.
Podobne proporczyki użytkowane było również w 73. Pułku Zmechanizowanym Ułanów Karpackich. Różnicą w stosunku do proporczyków 18. pr było skierowanie pochylenia palm w stronę błękitnego, a nie czerwonego pola proporczyka.
Metalowy proporczyk 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (MWB/6242)
Haftowany proporczyk 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
(zbiory prywatne)
Beret Wojsk Lądowych wz. 2001 dowódcy 18. pr płk. dypl. Wiesława Podleckiego (MWB/5828)
Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego – płk Paweł Adam Lachowski. Fotografia dobrze ukazuje prawidłowe ułożenie beretu oraz rozmieszczenie godła Wojsk Lądowych, plakiety ze stopniem oraz proporczyka pułku (archiwum 18. pr)