TRADYCJE
Po zmianach ustrojowych jakie zaszły w Polsce po 1989 r. szczególnego znaczenia nadano procesowi przywracania Wojsku Polskiemu charakteru narodowego i przywracania chlubnych dziejów oręża polskiego. Tradycje wojskowe stały się ważnym elementem kształtowania postaw obywatelskich i utrzymania wysokiego morale żołnierzy.
Proces kultywowania tradycji wojskowych dotyczy dwóch zasadniczych obszarów – symboliki oraz dziedzictwa historii jednostek wojskowych. Współczesne Wojsko Polskie dziedziczy tradycje orężne Polski Piastów, Jagiellonów, I Rzeczpospolitej, epoki napoleońskiej, okresu powstań narodowych, II Rzeczpospolitej oraz walk o niepodległość w latach I i II wojny światowej. Dziedzictwo to kontynuowane jest w jednostkach wojskowych poprzez barwy i odznaki (symbole) rodzajów sił zbrojnych, wojsk i służb oraz w ceremoniale jednostek.
Podstawową zasadą dziedziczenia jest związek danej jednostki wojskowej z formacją lub jednostką, których tradycje mają być przejęte. Wynikać mają z tożsamości numeru, rodzaju broni, miejsca stacjonowania lub charakteru wykonywanych zadań. Z wnioskiem o przejęcie dziedzictwa tradycji czy nadania nazwy wyróżniającej występuje dowódca jednostki wojskowej do ministra Obrony Narodowej. Oddanie inicjatywy poszczególnym jednostkom w kwestii wyboru tradycji nakłada dodatkowo na żołnierzy obowiązek zapoznania się z historią i uwzględnienia w rodowodzie dziejów formacji z danego regionu czy rodzaju Sił Zbrojnych.
Po roku 1989 Wojsko Polskie przeszło liczne reorganizacje, a wiele jednostek uległo rozformowaniu. Ich tradycje przekazane zostały innym jednostkom o podobnym charakterze, co widoczne jest na przykładzie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Pamiętać należy także, że proces kształtowania polskiej symboliki wojskowej nie jest jeszcze zamknięty. Wiąże się to z przekształceniami jakie wciąż zachodzą w wojsku wraz z rozwojem techniki wojskowej i powstaniem nowych rodzajów wojsk i służb.
18. Dywizja Piechoty – rodowód jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Piechoty sięga czasów I wojny światowej i Armii Polskiej we Francji. Po przemieszczeniu w 1919 r. „Błękitnej Armii” do Polski, jednostka wzięła udział w walkach o granice Polski, m.in. uczestniczyła w wyprawie na Kijów czy bitwie o Warszawę 1920 r.
Po przejściu Wojska Polskiego na stopę pokojową przeprowadzono reorganizację piechoty, ograniczając do trzech liczbę pułków piechoty w każdej dywizji. W 18. Dywizji Piechoty były to pułki: 33., 42. i 71. pp, a także 18. pułk artylerii lekkiej i 18. dywizjon artylerii ciężkiej.
W kampanii wrześniowej 1939 r. 18. Dywizja miała stanowić trzon Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” z zadaniem obrony przepraw na Narwi w rejonie Łomży, Nowogrodu i Ostrołęki. W pierwszych dniach września 1939 r. na odcinkach jednostki panował względny spokój. Do potyczek doszło jedynie w okolicach Myszyńca. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się po przełamaniu obrony linii Narwi pod Różanem. Po ciężkich walkach w obronie przepraw do dywizji dotarł spóźniony rozkaz do odwrotu. W efekcie niepowodzenia w bitwie o Zambrów została okrążona i rozbita w dniach 12–13 września pod Łętownicą i Andrzejewem.
Odznaka pamiątkowa 18. Dywizji Piechoty (1918-1939). Stylizowana tarcza herbowa z dwoma skrzyżowanymi mieczami jest tłem dla orła Armii Polskiej we Francji z liczbą „18” i literą „K”, upamiętniającą pierwszego dowódcę 18. DP gen. Franciszka Krajowskiego (MWB/1300)
Generał brygady Czesław Młot-Fijałkowski przyjmujący gratulacje od wojewody białostockiego Henryka Ostaszewskiego w czasie jubileuszu 10-lecia sprawowania dowództwa nad 18. Dywizją Piechoty, Łomża, 4 marca 1939 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe, 3/1/0/7/342)
Przywitanie jubilata gen. Czesława Młot-Fijałkowskiego z byłymi oficerami 18. DP, Łomża, 4 marca 1939 r. (NAC, 3/1/0/7/342)
42. Pułk Piechoty im. gen. J. H. Dąbrowskiego – geneza jednostki sięga 1918 r., gdy w obozie Santa Maria Capua Vetere niedaleko Neapolu z polskich jeńców z armii austro-węgierskiej sformowano 3. Pułk Strzelców im. ks. Józefa Poniatowskiego. Jednostkę później przewieziono do Francji, a po reorganizacji i przeszkoleniu w maju 1919 r. przetransportowano do Polski i włączono w skład 18. DP. Po licznych zmianach nazwy, oddział z dniem 29 stycznia 1920 r. przyjął miano 42. pułku piechoty.
Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej 42. pp dyslokowano w Białymstoku w porosyjskich koszarach im. Romualda Traugutta. W 1938 r. pułk otrzymał zgodę na przyjęcie patrona – gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, którego nazwisko dodano do oficjalnej nazwy pułku. W kampanii wrześniowej 1939 r. jednostka obsadziła początkowo rejon Ostrołęki, później toczyła walki odwrotowe i zakończyła szlak bojowy w kotle w okolicach Andrzejewa i Łętownicy 13 września.
Oficerska odznaka pamiątkowa 42. Pułku Piechoty im. J. H. Dąbrowskiego.
Między ramionami krzyża umieszczono pięć owalnych tarcz z następującymi emblematami (od lewego górnego rogu): miniatura odznaki Armii Polskiej we Francji, herb miasta Białystok, głowa kobieca – symbol Francji, miejsca ważnych bitew pułku z roku 1920 – Struga, Dubienka, Mława oraz herb Królestwa Włoskiego – miejsca formowania pułku (MWB/5438)
Przemówienie komendanta obozu jenieckiego w Santa Maria Capua Vetere kpt. Mariana Dienstl-Dąbrowy do dotychczasowych jeńców-Polaków z armii austro-węgierskiej – ochotników do Wojska Polskiego, 3 listopada 1918 r. (NAC, 3/1/0/1/267)
10. Pułk Ułanów Litewskich – geneza jednostki sięga listopada 1918 r., kiedy to w Czyżewie powstał ochotniczy Szwadron Bielsko-Mazowiecki. Z czasem jego nazwę zmieniono na Białostocki Oddział Jazdy, a ostatecznie w grudniu 1918 r. nadano mu numer 10. pułku ułanów. Jednostka wzięła udział w licznych operacjach wojny polsko-bolszewickiej. Po przejściu Wojska Polskiego na organizację pokojową pułk dyslokowano w Białymstoku w obecnych koszarach 18. pułku rozpoznawczego.
W kampanii wrześniowej wchodził w skład Podlaskiej Brygady Kawalerii. W wyniku niekorzystnego przebiegu kampanii pułk oderwał się od macierzystej brygady i później dołączył do zgrupowania gen. Podhorskiego, które weszło w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. W jej składzie uczestniczył w ostatniej bitwie kampanii pod Kockiem.
Odznaka pamiątkowa 10. Pułku Ułanów Litewskich. Głównym motywem odznaki jest orzeł jagielloński. Na jego pierś nałożono tarczę w barwach proporczyka pułkowego. Pod wizerunkiem orła znajduje się podkowa, na której umieszczono tarczę herbową z godłem „Pogoń” (MWB/1400)
Odznaka pamiątkowa 73. pułku zmechanizowanego Ułanów Kaprackich (źródło: https://myvimu.com/exhibit/10213517-odznaka-73-pulku-zmech-ulanow-karpackich)
Oddział ppor. Tomaszewskiego z Pułku Ułanów Karpackich na zajętym grzbiecie Passo Corno na masywie Monte Cassino. Żołnierze uzbrojeni są w ręczny karabin maszynowy Bren i pistolet maszynowy Thompson M1, maj 1944 r. (NAC, 24-446-2)
Podpułkownik Władysław Bobiński, pierwszy dowódca Pułku Ułanów Karpackich (1940–1943). Fotografia przedstawia ppłk Bobińskiego w czołgu M4 Sherman w trakcie walk o Ankonę, lipiec 1944 r. (NAC, 3/24/0/-/477)
73. Pułk Zmechanizowany Ułanów Karpackich – historia jednostki sięga początku lat 50. XX w. , gdy została sformowana i umieszczona w garnizonie Gubin-Komorów. Swojej historii oddział ulegał przeobrażeniom, np. w 1963 r. został przebudowany na 73. pułk czołgów średnich, a w 1989 r. ponownie w 73. pułk zmechanizowany. Wraz z transformacją Wojska Polskiego po 1989 r. oddział przejął nazwę, tradycje i symbolikę Pułku Ułanów Karpackich. W 1998 r. na bazie jednostki sformowano 5. Brygadę Zmechanizowaną.
Tablica pamiątkowa znajdująca się na ścianie ratusza w Gubinie (źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/
Tablica_pami%C4%85tkowa_73_pcz.JPG)
Odznaka pamiątkowa 5. Kresowej Brygady Zmechanizowanej (źródło: https://myvimu.com/exhibit/54707937-5-kresowa-brygada-zmechanizowana-gubin)
Oznaka rozpoznawcza 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie (źródło: https://myvimu.com/exhibit/54721090-3-brygada-zmechanizowana-lublin)
18. Brygada Zmechanizowana im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego – związek taktyczny został utworzony w grudniu 1993 r. na bazie 3. pułku zmechanizowanego z Ciechanowa. Jako miejsce stałej dyslokacji wyznaczono Białystok. Brygadę podporządkowano dowódcy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Kres jej istnieniu położyła restrukturyzacja wojska z 2001 r., zakładająca redukcję stanu osobowego armii.
Dowódca 18. BZmech. w latach 1996-2000 płk dypl. Grzegorz Buszka (archiwum 18. pr)
Odznaka pamiątkowa 18. Brygady Zmechanizowanej im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego (MWB/4182)
Pododdział batalionu czołgów 18. BZmech. w czasie szkolenia na poligonie w Orzyszu w maju 1999 r. (archiwum 18. pr)
Przysięga na sztandar żołnierzy 18. Brygady Obrony Terytorialnej, Białystok 2004 r. (archiwum 18. pr)
Ćwiczenia poligonowe 18. Brygady Obrony Terytorialnej. Strzelanie z 57 mm armaty przeciwlotniczej S-60, 2005 r. (archiwum 18. pr)
Ćwiczenia poligonowe 18. Brygady Obrony Terytorialnej. Strzelanie z RPG-7, 2003 r. (archiwum 18. pr)