SZKOLENIE
Niezwykle istotnym elementem funkcjonowania jednostki jest stałe szkolenie i doskonalenie umiejętności żołnierzy. Zwiadowcy na co dzień ćwiczą na pobliskim Obozie Ćwiczeń Zielona, cyklicznie biorą udział w letnich i zimowych zgrupowaniach poligonowych oraz uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez inne jednostki. Pułk jest ćwiczony również w zadaniach ściśle bojowych, gdyż musi posiadać zdolność do pozyskiwania informacji np. poprzez atakowanie wrogich stanowisk dowodzenia, strategicznych obiektów czy pojmania ważnych osób. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do indywidualnego wyszkolenia żołnierzy oraz ich wszechstronności.
Orientacja w terenie jest niezbędnym elementem wyszkolenia każdego zwiadowcy. W czasie zgrupowań jednostek rozpoznawczych jest to stały punkt szkolenia poszczególnych oddziałów rozpoznawczych, Zimowe Zgrupowanie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej, Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej Duszniki Zdrój (Zieleniec), luty 2020 r. (archiwum 18. pr)
Umiejętnością niezbędna każdemu zwiadowcy jest także wspinaczka górska. Zgrupowania wojsk rozpoznawczych są okazją do doskonalenia tych umiejętności, Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej Duszniki Zdrój (Zieleniec), 2020 r. (archiwum 18. pr)
Obecnie większość konfliktów toczona jest na terenach miejskich. Zwiadowcy przechodzą liczne szkolenia także pod tym kątem (tzw. taktyka czarna). Żołnierzy ćwiczy się w skrytym poruszaniu się w budynkach oraz prowadzenia obserwacji. Fotografia przedstawia żołnierzy 18. pr w czasie Letniego Zgrupowania WRiWE, Wędrzyn, maj-czerwiec 2018 r. (archiwum 18. pr, fot. st. strzel. M. Chludziński)
Zwiadowca musi posiadać umiejętność działania w każdym terenie, w tym wodno-bagiennym. Fotografia przedstawia szkolenie 18. pr w ramach Letniego Zgrupowania WRiWE, Wędrzyn, maj-czerwiec 2018 r. (archiwum 18. pr, fot. st. strzel. M. Chludziński)
Elementem letniego szkolenia białostockich zwiadowców jest pokonanie przeprawy wodnej. Fotografia przedstawia przeprawę wodną wozu BWP, Wędrzyn,
maj-czerwiec 2018 r. (archiwum 18. pr)
W maju 2018 r. pułk miał okazję uczestniczyć wraz z elementami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w zajęciach z użyciem śmigłowca wielozadaniowego Mi-17. Białostoccy zwiadowcy zapoznali się z procedurą naprowadzania śmigłowca, warunkami bezpieczeństwa, załadunku oraz desantu, Wędrzyn (archiwum 18. pr)
Dowódcy niższego szczebla uczestniczą w ćwiczeniach typu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór, ucieczka), które mają na celu przygotowanie żołnierzy na wypadek oderwania od własnych sił i izolacji na terenie wroga. Szkolenia tego typu przeznaczone są dla tzw. żołnierzy wysokiego ryzyka, w tym jednostek rozpoznawczych, którzy muszą wiedzieć, m.in. jak przetrwać w niewoli.
Zwiadowca musi sobie radzić w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. Na szkoleniach typu SERE żołnierze zapoznawani są z różnymi technikami survivalowymi, m.in. sposobami rozpalania ognia i przygotowywania posiłków w każdych warunkach, Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej Duszniki Zdrój (Zieleniec), luty 2020 r. (archiwum 18. pr)
Jednym z elementów szkolenia typu SERE jest przygotowanie żołnierzy do działania na terytorium wroga, w tym zapoznania go z postępowaniem w razie wzięcia do niewoli, Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej Duszniki Zdrój (Zieleniec), luty 2020 r. (archiwum 18. pr)
Jest to program, dzięki któremu studenci mogą przechodzić w trybie ochotniczym ćwiczenia wojskowe podczas przerwy wakacyjnej. Członkowie Legii podczas szkoleń są skoszarowani i przechodzą szkolenie podstawowe, zapoznają się ze sprzętem i specyfiką służby wojskowej. Szkolenie zakończone jest egzaminem i przysięgą wojskową. Ukończenie służby przygotowawczej oraz pomyślnie zdany egzamin są przepustką do uczestnictwa w kwalifikacjach do służby zawodowej w jednostkach Wojska Polskiego.
Podczas uroczystego apelu dowódca 18. pr płk. Paweł Lachowski dokonał symbolicznego wręczenia broni elewom Legi Akademickiej oraz Skróconej Służby Przygotowawczej. Obok złożenia przysięgi, akt wręczenia broni jest symbolem gotowości do obrony Ojczyzny oraz godnego reprezentowania Sił Zbrojnych RP, 17 sierpnia 2020 r. (archiwum 18. pr)
18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy wyposażony jest w rozpoznawcze wozy kołowe BRDM-2 oraz gąsienicowe bojowe wozy piechoty (BWP). Fotografia przedstawia ćwiczenia 18. pr ze strzelania z wozów BRDM-2 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, 2019 r. (archiwum 18. pr)
Ćwiczenia poligonowe z użyciem wozów BWP-1, Orzysz 2019 r. (archiwum 18. pr)
Żołnierz 18. pułku rozpoznawczego prowadzący ogień z karabinu maszynowego PK w czasie ćwiczeń na poligonie Bemowo Piskie, 2019 r. (archiwum 18. pr)