Zajęcia

ban01

Dotknąć to, co w muzeach niedotykalne. Cofnąć się w czasie. Połączyć zwiedzanie z teatrem i filmem. Pokazać osobom niewidomym muzealną ekspozycję i opowiedzieć historię tym, którzy nie słyszą. Na te wyzwania odpowiada nowy program edukacyjny Muzeum Wojska w Białymstoku „Ścieżki 3Dostępu”.
To trzy nowe sposoby na zwiedzanie muzealnych ekspozycji, trzy drogi umożliwiające odbiorcom poznawanie przeszłości i kreowanie własnych interpretacji. Wykorzystujemy w tym celu teatr cieni i przedmiotu, animację poklatkową oraz nowoczesne technologie (w tym skanowanie i druk 3D, rzeczywistość wirtualną). Dokładamy starań się, by każda grupa odbiorców mogła skorzystać z tej oferty, w tym również osoby z niepełnosprawnościami. Zależy nam na zapewnieniu równego dostępu do wiedzy, wystaw i świetnej zabawy każdej osobie, która zechce wziąć udział w zajęciach.

1. Rzeczy słowo / ścieżka dotykowo-filmowa
czyli…
Co mają parasolki wspólnego z muzeum?
Otóż są one częścią niedużego studia filmowego, do którego zapraszamy w ramach zajęć „Rzeczy słowo”. Poznając muzealną wystawę i historię, będziecie mogli wykonać samodzielnie film techniką poklatkową. To niezwykły sposób ożywiania obrazu: robimy dziesiątki zdjęć, by wprawić w ruch wybrany przedmiot, pozwolić mu przemówić „własnym głosem” i opowiedzieć swoją historię. Same przedmioty również są wyjątkowe. To nasze eksponaty, a dokładnie ich kopie 3D. Wybrane artefakty zeskanowaliśmy, a potem wydrukowaliśmy na specjalnej drukarce 3D. Warsztaty to zatem okazja, by nie tylko wziąć do ręki kawałek historii, ale też zbudować z niego swoją własną opowieść.

2. Rzeczy ruch / ścieżka dotykowo-teatralna
czyli…
Dlaczego w Muzeum gasimy światło?
To proste – żeby obejrzeć przedstawienie! Uczestnicy tych zajęć przygotowują mini etiudy teatralne, posługując się teatrem cieni, ożywionej formy i własną wyobraźnią. Zaczynamy od zwiedzania wystawy, od konkretnej historii, opowieści z przeszłości. A następnie opowiadamy je na swój sposób, tworząc osobiste narracje i interpretacje. W warsztatach wykorzystywane są też eksponaty muzealne, tyle tylko, że zeskanowane i wydrukowane na nowo jako wierne, trójwymiarowe kopie przedmiotów zamkniętych w muzealnych gablotach. Co ważne, nasza muzealne warsztaty teatralne są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną.

3. Trzeci wymiar Białegostoku / ścieżka multimedialna
czyli…
Skąd Muzeum ma machinę do podróży w czasie?
No cóż… zbudowaliśmy ją, wraz z ekipą studentów i wykładowców z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Nasza machina to trójwymiarowa, multimedialna i wirtualna wycieczka do Białegostoku z 1932 r. Zobaczymy zrekonstruowany cyfrowo Rynek Kościuszki z żydowskimi kramami, dworzec kolejowy z pociągiem Marszałka Piłsudskiego i słynny hotel Ritz, gdzie zatrzymywali się wszystkie ówczesne gwiazdy. Przewodnikiem będzie wyjątkowa postać: Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźctwie. Poznamy go jako młodego chłopaka, który biegał po ulicach przedwojennego miasta i jako starszego mężczyznę, który po wielu latach wrócił tu z emigracji.

Uczestnicy: 6-18 lat
Wstęp: wolny, tylko grupy zorganizowane
Tel: (85)7416449
e-mail: edukacja@mwb.com.pl