Więcej, więcej, więcej!

W ubiegłym tygodniu odwiedziły nas osoby z niepełnosprawnością wzroku, a dziś niesłyszący – żeby przetestować pierwszą upublicznioną ścieżkę dostępu “Rzeczy ruch”. Było dużo zabawy i ogromna satysfakcja!

Na spotkanie stawiła się liczna reprezentacja Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym Mig-iem. Tym razem nie obeszło się bez pomocy tłumaczki (ogromne podziękowania dla Joanny Zembrowskiej-Wojno). Jednak szybko okazało się, że jest tyle sposobów pozawerbalnej komunikacji, że uczestnicy i prowadząca nie mieli większych problemów z dogadaniem się. Punkt wyjścia był podobny jak poprzednio: kopie 3D eksponatów, poznawanie wybranego fragmentu wystawy, rozmowa o 2 Korpusie… Ale metody już trochę inne: indywidualne zwiedzanie, opowiadanie o sobie z perspektywy wybranego eksponatu, tworzenie teatralnych ilustracji do poznanej historii. Teatr cieni sprawdził się znakomicie! Bo, jak przypominała nam Pani Joanna, im więcej obrazów, tym lepiej: Wykorzystujcie jak najwięcej zdjęć, grafik, obrazów, obrazów i jeszcze raz obrazów. Kasia: Zwolnijcie trochę, bo jak oglądamy eksponaty to nie możemy jednocześnie patrzeć na tłumaczkę. Czyli najpierw oglądamy, potem opowiadamy/słuchamy. Ogólna ocena była pozytywna. Uczestnicy pokazali nam, które elementy zajęć są dla nich najciekawsze, w jaki sposób możemy udoskonalić przygotowane narzędzia. Obiecali, że ponownie nas odwiedzą.

Co dalej?

Seria zajęć testowych pozwoliła nam podsumować pierwszy etap, kiedy to my sami uczyliśmy się, w jaki sposób możemy przygotować warsztaty, by były naprawdę atrakcyjne dla osób, które nie widzą lub nie słyszą. Korekty zostały naniesione, czekamy więc na wszystkich chętnych, którzy chcą wypróbować nasze nowe programy. Udział w zajęciach jest bezpłatny, konieczna jest tylko wcześniejsza rejestracja (tel: 85 741 64 49, e-mail: edukacja@mwb.com.pl).

a

b

c

d

e

Zdjęcia: Szczepan Skibicki