Trzeci wymiar Białegostoku

„Trzeci wymiar Białegostoku” to tytuł ostatniej ścieżki realizowanej w ramach naszego projektu. Jej celem jest wprowadzenie nowej jakości do działań edukacyjnych, wyjście poza przestrzeń muzeum i umożliwienie skorzystania z niej każdemu uczestnikowi w dowolnym czasie. Ścieżka opierać się będzie na wizualizacjach 3D dostępnych za pośrednictwem Internetu. Przedstawiać one będą postaci jednego bohatera – Ryszarda Kaczorowskiego (białostoczanina, Sybiraka, żołnierza 2 Korpusu Polskiego, ostatniego Prezydent RP na Uchodźstwie) ujętego w dwóch perspektywach czasowych: jako chłopca i starszego mężczyznę. Będzie on „przewodnikiem”, który wprowadzi uczestników w świat dziś już nieistniejący w przestrzeni miasta. Otwarcie strony internetowej zaplanowane zostało na listopad/grudzień 2014 roku. Projekt powstaje we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej.

1

Zdjęcie: Małgorzata Budlewska

Jednym z uczestników naszych ostatnich zajęć dla osób niedosłyszących i niesłyszących był Pan Władysław ze Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym Mig-iem. W dość krótkim czasie zorientowaliśmy się wszyscy, że łączy go uderzające podobieństwo fizyczne z Ryszardem Kaczorowskim! Trudno nam było oprzeć się pokusie, by tego nie wykorzystać. Pan Władysław pomógł nam dzisiaj w przygotowaniu modelu sylwetki Pana Prezydenta.

2

3

Zdjęcia: Małgorzata Budlewska

Ale wcale nie było to dziś nasze ostatnie spotkanie. Na popołudniową sesję zaprosiliśmy bowiem Marcina, który fantastycznie odegrał rolę młodego Pana Ryszarda Kaczorowskiego. Był cierpliwy, wyrozumiały dla “złośliwych rzeczy martwych” (skaner) i pobił swój życiowy rekord stania w bezruchu!

4

Zdjęcie: Małgorzata Budlewska

Za dzisiejszą pomoc dziękujemy serdecznie Joannie Zembrowskiej-Wojno (tłumaczce języka migowego), Komendantowi Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Andrzejowi Bajkowskiemu i realizatorom nagrań Małgorzacie Budlewskiej i Bartkowi Śliweckiemu (SKN Cave)