Muzeum 2.0
Nie tracimy czasu i przygotowujemy kolejną serię pytań! Co to znaczy „nowoczesne” muzeum? Jakie znaczenie ma digitalizacja zasobów muzealnych i udostępnianie ich w internecie? Na czym polega komunikacja i interakcja ze zwiedzającymi? Dlaczego warto myśleć o aplikacjach mobilnych w kontekście instytucji kultury? Czy nowe technologie mogą być inspiracją do działań edukacyjnych? Jak podjąć walkę z czasem, skoro to co dziś wydaje się ekscytującą nowinką, jutro okaże się gadżetem w stylu bardzo retro…
Zdjęcie: Kamila Szuba (Wizualny Eksperyment Muzealny)
Odpowiedzi na wszystkie pytania postaramy się znaleźć w trakcie warsztatów „Technomuzeum”, które odbędą się w dniach 1 i 2 lipca. Naszymi ekspertami w dziedzinie nowych technologii będą Zuzanna Stańska i Piotr Idziak.
Zuzanna Stańska – historyk sztuki, założycielka firmy Moiseum zajmującej się tworzeniem rozwiązań związanych z nowymi technologiami w muzeach i instytucjach kultury. Tworzy edukacyjne aplikacje mobilne popularne na całym świecie, z których najsłynniejszą jest DailyArt. Organizatorka ogólnopolskiej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki oraz warszawskich spotkań muzealników Metamuzeum. Prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka bloga poświęconego technologiom w muzeach technoatmuseo.com, regularnie pisze także m.in. w serwisie muzealnictwo.com.
Piotr Idziak – absolwent etnologii i antropologii kultury UJ w Krakowie. Od 2007 roku pracuje w Małopolskim Instytucie Kultury. Członek zespołu MIK Dynamika Ekspozycji, w ramach którego współtworzy wystawy muzealne i plenerowe, ścieżki dziedzictwa oraz gry planszowe i terenowe. Współautor i trener metody interpretacji dziedzictwa opisanej w publikacji „Lokalne muzeum w globalnym świcie” (Małopolski Instytut Kultury, Kraków, 2013). W ramach warsztatów i konsultacji dla muzeów poszukuje różnorodnych form nadawania dziedzictwu nowych znaczeń wobec wyzwań współczesności. Moderator zespołowego procesu twórczego, aktor Teatru Figur Kraków. Interesuje się kuglarstwem i teatrem cieni.
Zdjęcie: http://teatrfigur.blogspot.com/