Kamera! Akcja!

Skoro wiemy już trochę o teatrze… czas na kino! Kolejne spotkanie warsztatowe „Ruch i bezruch” poświęcone będzie animacji poklatkowej w praktyce edukacyjnej muzeum. Jak ilość zdjęć wpływa na ruch i płynność? Po co nam tyle kilogramów plasteliny? Jak szybko zbudować postać, pamiętając nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, ale też jej charakterze? W jaki sposób zapewnić użytym eksponatom role główne, a nie tylko epizody? Wielka droga przed nami…

10305070_740260416025713_8336281417605316464_n

Generał Władysław Anders i twórcy „Wielkiej Drogi” na planie filmowym.; (Zdjęcie pochodzące z kolekcji Anny Marii Anders, udostępnione przez Filmotekę Narodową w serwisie: http://fototeka.fn.org.pl/, sygn. 1-F-3371-81)

’Wielka droga” to też tytuł pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego , choć nakręconego poza granicami kraju. Zrealizowany w roku 1946 we Włoszech pokazuje losy Polaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, a następnie formujących armię gen. Andersa. W filmie wykorzystany został bogaty materiał dokumentalny, zarejestrowany uprzednio przez autorów podążających szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego. Ramę kompozycyjną stanowi wątek melodramatyczny narzeczonych, którzy zostali rozdzieleni przez historię i spotykają się dopiero pod koniec wojny w szpitalu polowym w Italii. Ich dramatyczne losy, będące ilustracją przejść setek tysięcy rodaków, ukazane są w retrospektywach. Wśród pokazanych w filmie wydarzeń znalazły się m.in. atak ZSRR na Polskę 17 września 1939, wywózki na Sybir i do łagrów, podpisanie paktu Majski-Sikorski, wyjście żołnierzy Andersa do Persji, Palestyny i Iraku, walki we Włoszech oraz bitwa pod Monte Cassino

Wielka droga 1-F-3371-55

Fotos z filmu „Wielka droga”; (Zdjęcie pochodzące z kolekcji Anny Marii Anders, udostępnione przez Filmotekę Narodową w serwisie: http://fototeka.fn.org.pl/, sygn. 1-F-3371-55)

Przy „Wielkiej drodze” pracowały postaci pierwszoplanowe polskiego kina. Film wyreżyserował Michał Waszyński, jeden z tuzów polskiej kinematografii przedwojennej, twórca wielu filmów historyczno-przygodowych, muzykę napisał najważniejszy chyba kompozytor filmowy tamtego okresu, Henryk Wars. W głównych rolach żeńskich wystąpiły Renata Bogdańska, młoda i utalentowana piosenkarka, druga żona Władysława Andersa oraz jedna z najpopularniejszych aktorek dwudziestolecia, Jadwiga Andrzejewska.

„Wielka droga” to film, który ze względów cenzuralnych przez wiele lat w okresie PRL-u właściwie nie istniał: nie był pokazywany, nie było też o nim wiedzy. Pierwszy i przez wiele lat jedyny publiczny pokaz tego filmu odbył się w 1991 roku na antenie Telewizji Polskiej.