Start!

Pracując w ubiegłym roku ze studentami Politechniki Białostockiej nad projektem “Wyrwa w pamięci”, wiedzieliśmy, że koniecznie musimy to powtórzyć. Przekonaliśmy się, że twórcze wykorzystanie nauk ścisłych i nowoczesnych technologii daje możliwość znalezienia i wypróbowania innego języka opowieści o przeszłości. Jako kontekst historyczny nowych działań wybraliśmy wspólną opowieść setek tysięcy Polaków, którzy najpierw w wyniku sowieckich deportacji (lata 1940-41) znaleźli się na Syberii i w Kazachstanie, a potem szczęśliwie je opuścili wraz z “Armią Andersa”.

012

Fot: Generał Anders i oficerowie 2 KP po bitwie o Monte Cassino (zdjęcie autorstwa Ignacego Jaworowskiego, w zbiorach MWB)

Program “Ścieżki 3Dostępu” jest z założenia mocno oparty o przestrzeń muzeum. Podstawą wszystkich działań są udostępnione zwiedzającym na wystawie eksponaty, zdjęcia, relacje świadków historii. W najbliższych miesiącach naszym najważniejszym miejscem będzie fragment ekspozycji stałej Muzeum Wojska w Białymstoku, z dioramą przedstawiającą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w trakcie bitwy o Monte Cassino. To tam bierze swój początek cały projekt!

 

sala

Fot: Diorama “Bitwa o Monte Cassino”, ekspozycja stała “Przeciw dwóm wrogom” (zdjęcie: Szczepan Skibicki)