1-0!
Pierwsze spotkanie warsztatowe już za nami. Monika Bania (właściwy człowiek na właściwym miejscu, dziękujemy!), pokazała nam kilka sposób wykorzystania technik teatralnych w pracy muzealnego edukatora. Także w zajęciach adresowanych dla osób z ograniczeniami wzroku i słuchu. Zaczęliśmy od wielkiego kłębka w którym wszystko (kolory, supły, długość) ma znaczenie, a potem… Jak u Pana Hitchcocka, napięcie już tylko rosło. Byliśmy aktorami, scenarzystami, reżyserami, specjalistami od kostiumów i adeptami tradycyjnego teatru japońskiego. Wszystko w gościnnej sali Kawiarni „Lalki” przy Białostockim Teatrze Lalek (jest „duch”, dziękujemy!). Czy można w ten sposób przekazać opowieść żołnierzy biorących udział w bitwie o Monte Cassino? Nie mamy już żadnych wątpliwości, że tak.
Zdjęcia: Szczepan Skibicki
Marzena: „Trzy godziny wypełnione pracą i angażującymi ćwiczeniami (…) Chyba największe wrażenie na nas zrobił teatr cieni, nigdy wcześniej nie miałyśmy do czynienia z tą metodą.”
Zdjęcia: Szczepan Skibicki
Co dalej? Razem z Moniką Banią w charakterze eksperta, rozpoczynamy pracę nad ścieżką edukacyjną „Rzeczy ruch”! Kopie obiektów muzealnych, czyli wydruki 3D wykonane przez SKN Cave Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, posłużą nam jako punkt wyjścia do zajęć opartych na technikach dramowych i animacji teatralnej. Uczestnicy zajęć poznają losy danego przedmiotu, a następnie opracują scenariusz krótkiej etiudy teatralnej, która połączy historie poszczególnych obiektów we wspólną opowieść. Własnoręcznie wykonają niezbędne dodatki: scenografię, dodatkowe postaci, zaplanują potrzebne efekty świetlne lub dźwiękowe, itp. Prowadzący wprowadzi ich stopniowo w podstawy wybranej techniki teatralnej, a następnie wspólnie opracują scenariusz i zaprezentują etiudę teatralną.
Zdjęcia: Szczepan Skibicki