Weekend z Muzeum Wojska w Białymstoku

Powiększ obrazWeekend z Muzeum Wojska

Szczegóły wydarzenia


Serdecznie zapraszamy na „Weekend z Muzeum Wojska w Białymstoku”!
W harmonogramie wydarzenia m.in. otwarcia nowych wystaw, pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz wielki piknik kawaleryjski. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Szczegółowy program:

Sobota, 15 września

godz. 10:00-18:00
-Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7
-Skwer Armii Krajowej

godz.10:00-18:00
Prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego przed budynkiem Muzeum (ul. Kilińskiego); w trakcie dnia można będzie zobaczyć największe gabarytowo eksponaty ze zbiorów własnych instytucji (m.in. „katiuszę”, samochód Gaz 69, armatę przeciwlotniczą, armatę przeciwpancerną) oraz elementy wyposażenia żołnierzy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

godz.10:00-18:00
Kiermasz muzealny, czyli wyjątkowa okazja do zakupu wydawnictw i gadżetów Muzeum Wojska w Białymstoku w atrakcyjnych cenach.

godz. 10:00-14:00
Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży stanowią istotną część oferty instytucji. Gry i zabawy dydaktyczne to interesujący sposób na przekazanie wiedzy, gwarancja dobrej zabawy oraz twórczego spędzenia czasu. Każdego roku wrzesień jest miesiącem, w którym przedstawiamy nasze nowe propozycje. Elementy wielu z nich można będzie wypróbować podczas „Weekendu z Muzeum”.
Uwaga: ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń; obowiązuje telefoniczna rejestracja uczestników (tel. 85 741-64-49)

godz.12:00-15:00
W sobotnie popołudnie, w pobliżu Muzeum, będzie można spotkać ułanów ze Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

godz.12:00-13:00
„Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956” to tytuł jednej z ekspozycji stałych Muzeum, otwartej w grudniu 2010 r. Wystawa przedstawia wybrane aspekty II wojny światowej, związane z szeroko rozumianym regionem Podlasia oraz ludźmi z niego się wywodzącymi. W ostatnim miesiącu ekspozycja poddana została modernizacji: wielkoformatowe fotografie historyczne zostały zastąpione pracami znanego białostockiego rysownika Marka Oleksickiego. Ponowne otwarcie wystawy dla zwiedzających – w samo południe!

godz.14:00
Naszych gości zapraszamy na darmowy poczęstunek; w karcie dań wojskowa grochówka, która pomoże pokonać trudy pełnego w wydarzenia dnia.

godz. 14:30-15:30
Spotkanie z Urszulą Ziober (tekst) i Barbarą Bielawie (ilustracje), autorkami książki „Basi i Krzysia podróże w czasie”, to okazja by poznać i otrzymać najnowsze wydawnictwo Muzeum. Kierowana do najmłodszych publikacja opowiada historię dzieci, które zwiedzając Muzeum Wojska w Białymstoku trafiają na tajemniczego przewodnika. Razem z nim cofają się w odległe czasy, poznają wybrane momenty z dziejów Polski, dowiadują się czym jest patriotyzm. Do książki dołączony został audiobook, wraz z wersją z audiodeskrypcją przeznaczoną dla osób niewidomych i niedowidzących.
Projekt został zrealizowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2018”. Patronami medialnymi działania są BialystokOnline, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny.