Otwarcie wystawy: „Zabawki militarne” (26 czerwca br.)

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Zabawki militarne”. Wydarzenie odbędzie się 26 czerwca br. (środa), o godzinie 14:00, w budynku Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7). Wstęp wolny.

Mateusz Budzyński (współautor wystawy): „Prawdopodobnie każdy z nas miał w dzieciństwie zabawkę, która aspirowała do miana najważniejszej. Dla niektórych był to pluszowy miś, dla innych kolorowe auto, lalka lub ołowiane żołnierzyki. Ulubione przedmioty towarzyszyły nam w pierwszych sukcesach i porażkach, były świadkami triumfów i wielkich -jak rozbite kolano-dramatów. Dlatego mamy nadzieję, że na przygotowanej ekspozycji dobrze bawić się będą nie tylko najmłodsi zwiedzający, ale również ich rodzice i dziadkowie”

Piotr Białokozowicz (współautor wystawy): „Wystawa składa się z czterech modułów tematycznych, prezentujących kolejno pojazdy, samoloty, różnego rodzaju żołnierzy (często zgrupowanych w dioramach), a także broń – zabawki. Prezentowane obiekty związane są ze służbami mundurowymi i pochodzą z różnych stron Polski i świata. Najstarsze z nich pamiętają jeszcze wiek XIX, najnowsze zaś to współczesne zabawki, którymi każdy na wystawie będzie mógł się bawić w specjalnie do tego przygotowanych miejscach”

Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu oraz własnych Muzeum Wojska w Białymstoku.

Ilustracje wykonała Paulina Gajda-Deszczka (Line Pag) a konsultacjami merytorycznymi służyły Dominika Surała i Marta Michałowska z Portalu Mała Psychologia