„Pierwsze lata niepodległości – Białystok”. Oferta edukacyjna

Powiększ obraz

Serdecznie zapraszamy do skorzystania ze specjalnej oferty edukacyjnej, towarzyszącej wystawie czasowej „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”. Zajęcia w atrakcyjny sposób wprowadzą uczestników w temat odzyskania wolności przez miasto. Podczas spotkania przeniesiemy się w czasie do budynku dworca kolejowego, poznamy miasto wędrując jego dawnymi ulicami, przypomnimy historię bitwy białostockiej i legendarną postać kapitana Józefa Marjańskiego.

Uczestnicy warsztatów wcielą się w rolę korespondentów prasowych oraz poznają rodzaje gazet wydawanych w mieście. Razem z animatorem zbudują kolejkę z lokomotywą, wagonami i torem, ozdobią ją biało-czerwonymi flagami, a także spróbują dotrzeć z Warszawy do Białegostoku tuż przed bolszewikami. Zapraszamy do zapisów!

Oferta dla grup zorganizowanych, do 30 osób. Czas trwania zajęć: 60 minut. Cena biletu: 5 zł od osoby. Zgłoszenia online  przez internetowy system rezerwacji Muzeum Wojska w Białymstoku.

Propozycje zajęć:

a) „Parowozem w niepodległość” I Wiek uczestników 5 – 9 lat
Jak wyglądał dworzec kolejowy w Białymstoku po odzyskaniu niepodległości przez miasto przed stu laty, a jak wygląda dziś? Dlaczego żołnierze niemieccy wyjeżdżali z dworca w Białymstoku, a żołnierze polscy przyjeżdżali? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania, poznają uczestnicy zajęć „Parowozem w niepodległość”. Dowiedzą się jak były napędzane dawniej lokomotywy parowe, zwane potocznie parowozami, oraz co różni je od dzisiejszych pociągów. Podsumowaniem zajęć będzie zbudowanie kolejki z lokomotywą, wagonami oraz torem. Dodatkowo z klocków lego zbudujemy dworzec kolejowy Białegostoku i ozdobimy go biało-czerwonymi flagami.

b) „Bolszewika goń, goń, goń” I Wiek uczestników 10 – 12 lat
Jak wyglądał Białystok 100 lat temu? Aby się tego dowiedzieć przejdziemy szlakiem miejskich ulic na ekspozycji „Między dwiema wojnami”. Natomiast na sali wystaw czasowych zostanie przedstawiona historia bitwy białostockiej – mniej znanego epizodu wojny polsko – bolszewickiej oraz postać kapitana Józefa Marjańskiego, o którym sam marszałek Piłsudski mawiał: „najdzielniejszy z dzielnych”. Podsumowaniem zajęć będzie gra planszowa, podczas której uczestnicy, odpowiadając na pytania, spróbują dotrzeć z Warszawy do Białegostoku przed bolszewikami.

c) „Polska Organizacja Wojskowa” | Wiek uczestników 13 – 16 +
W wyniku wybuchu I Wojny Światowej do Polskiej Organizacji Wojskowej wstąpiły tysiące mężczyzn, którzy byli zdecydowani walczyć o Niepodległość. To ci żołnierze wsławili się w bojach pod Kostiuchnówką i Rajfajłową, a sławetna siódemka Beliny weszła do Kielc. Na warsztatach poznamy nie tylko historie jednostek, ale również historie życia generałów, którzy tymi jednostkami dowodzili. Na zakończenie przeprowadzimy debatę na temat roli Polski podczas I wojny światowej.

d) „Relacja z niepodległego miasta – luty 1919” | Wiek uczestników: 16+
11 listopada 1918 roku to dzień, kiedy niepodległość i wolność ponownie zawitały do naszego kraju. Wobec wszechogarniającej radości i euforii, powstawało pytanie: Jaka będzie przyszła Polska? Czy już na zawsze tylko my będziemy decydować o naszym kraju i o swoim losie? W tym samym czasie na wschodzie Polski, na Podlasiu, niepodległość trwała trzy dni. Aby zrozumieć dlaczego białostocka wolność odwlekła się w czasie, staniemy się naocznymi świadkami wydarzeń tamtych dni. Na podstawie wystawy oraz zajęć warsztatowych, poznamy najważniejsze wydarzenia białostockiego lutego 1919 roku. Przedstawimy rodzaje gazet wydawanych obecnie oraz ówcześnie na terenie Białegostoku, a uczestnicy wcielą się w rolę korespondentów prasowych.