Otwarcie wystawy „Pierwsze lata niepodległości – Białystok” (19 lutego 2019)

Serdecznie zapraszamy we wtorek, 19 lutego br. (godz.14:00) na otwarcie wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”. Wydarzenie jest jednym ze sposobów świętowania stulecia odzyskania wolności przez miasto.

Kiedy 11 listopada 1918 r. we francuskiej miejscowości Compiegne podpisywano rozejm kończący I wojnę światową, w Warszawie zapanowała euforia. Późniejszy premier II RP Jędrzej Moraczewski pisał: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!” Warszawa, Kraków, Łódź, Kielce wszędzie udzielała się euforia. Co działo się w Białymstoku? Białostoczanie na niepodległość musieli poczekać. Prawie 4 miesiące trwały pertraktacje nad umowami które miały skutkować wyjazdem stacjonujących tu żołnierzy niemieckich. Ale zbliżał się nasz Dzień Niepodległości – 19 lutego 1919 r.

Wystawa, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić, składa się z trzech części. W pierwszej pokazujemy poczekalnie dworca kolejowego wraz z kolejarzem odliczającym czas do białostockiej niepodległości. Następnie widzimy symboliczną wymianę żołnierzy niemieckich – odjeżdżających i żołnierzy polskich, którzy do niego wkraczają. Ostatni moduł wystawy przybliża historię pierwszej administracji białostockiej, oraz zdarzenia z sierpnia 1920 r.- Bitwy Białostockiej, która zdaniem autorów ekspozycji – stanowi ostatni etap drogi do suwerenności miasta

Autorami ekspozycji są Piotr Białokozowicz i Mateusz Budzyński. Wystawa przygotowana została we współpracy z Archiwum Państwowym w Białymstoku, Muzeum Historycznym w Ełku, Muzeum Stacja Warszawa, Muzeum Podlaskim w Białymstoku.


„Pierwsze lata niepodległości – Białystok”
Otwarcie wystawy
19 lutego 2019 roku, godz. 14:00
Sala Wystaw Czasowych Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Kilińskiego 7