Noc Muzeów 2018! (19 maja)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Nocy Muzeów w Białymstoku, która w tym roku odbędzie się w sobotę, 19 maja. W programie wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Wojska w Białymstoku znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego, zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej, wycieczki autokarowe, kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych. Program szczegółowy:
– godz. 16.30 – 17.30 – warsztaty dla dzieci „Drogi do wolności”;
W trakcie warsztatów edukacyjnych uczestnicy prześledzą losy żołnierzy polskich rzuconych w wir działań I wojny światowej. Dzieci przygotują własne definicje patriotyzmu oraz wykonają kolaż wydarzeń, postaci i pojęć, który pozwoli im zrozumieć czym dziś dla nas jest niepodległość. Dodatkową atrakcję stanowić będzie możliwość wykonania „selfie” z postaciami z epoki.
Wiek uczestników 6-12 lat, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy tel.: 85-74-16-449.

– godz. 18.00 – 23.30 – zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej;
Najistotniejszą częścią oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku są ekspozycje stałe. Pokazujemy na nich pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy do poznania wystaw: „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”, „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Wojsko Polskie 1956-2010” oraz ekspozycji czasowej „Polskie formacje wojskowe w latach 1914-1918”.
Noc Muzeów to również okazja by po raz ostatni zobaczyć eksponowany na wystawie stałej sztandar 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Czarnieckiego z Wołkowyska. To jedyny sztandar bojowy w zbiorach instytucji; towarzyszył polskim żołnierzom w walkach pod Kockiem w październiku 1939 r. Przez blisko czterdzieści lat ukrywany w lesie w okolicy Puław, w 1980 r. został odnaleziony i przekazany do muzealnych zbiorów. Pod koniec maja tego roku sztandar zostanie poddany wielomiesięcznej konserwacji a następnie trafi do magazynu zbiorów.

– prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego przed budynkiem Muzeum Wojska w Białymstoku;

– godz. 18.00 i 19.00 – wycieczki autokarowe z przewodnikiem na ul. Octową w Białymstoku, gdzie w muzealnych magazynach zaprezentowane zostaną m.in. 45 mm armata ppanc. wz.37, wyrzutnia BM-13 (ZIS 151) (tzw. „katiusza”), samochód terenowy GAZ 69A, kuchnia polowa wz.320/51.
Czas zwiedzania ok. 45 minut, powrót autokarem pod budynek Muzeum (parking na Placu Jana Pawła II). Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel.: 85-74-16-449.

– kiermasz muzealny (wydawnictwa i gadżety Muzeum Wojska w Białymstoku w atrakcyjnych cenach)
/mkoz/