„Pudełko Życia” w Muzeum

Powiększ obrazpudelko zycia

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Wojska w Białymstoku bierze udział w pomyśle „Pudełko Życia”, który ma ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. Charakterystyczne czerwone pudełka można odebrać w portierni Muzeum.

„Pudełko Życia” to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Ma ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. W takich momentach potrzebna jest szybka pomoc służb ratowniczych, a brak kontaktu z człowiekiem po wylewie czy udarze może dramatycznie tę pomoc opóźnić.

Czerwone, okrągłe pudełko, a w nim magnes i karta informacyjna, którą trzeba wypełnić. Jest tam miejsce na informacje o przebytych chorobach i alergiach, zażywanych lekach, najważniejsze numery telefonów do bliskich. Można wpisać dyspozycje, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, komu przekazać klucze do mieszkania. Można też do pudełka włożyć wypisy ze szpitali. Żeby informacje na temat stanu zdrowia uwiarygodnić, kartę powinien podpisać lekarz rodzinny. Potem wystarczy magnes przykleić do zewnętrznych drzwi np. lodówki, a pudełko schować do środka. Oczywiście nie musi to być lodówka, ale akurat ten sprzęt znajduje się w każdym domu, w widocznym miejscu. Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej.

Poza Muzeum, pudełka można otrzymać m.in. na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 i w budynku Departamentu Spraw Społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1.