Otwarcie wystawy „Broń czarnoprochowa” (12 maja 2017 r.)

Powiększ obrazplakat wystawy

„Broń czarnoprochowa” to tytuł najnowszej ekspozycji czasowej przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Otwarcie wystawy nastąpi 12 maja br., o godz. 17, w Sali Wystaw Czasowych MWB (Białystok, ul. Jana Kilińskiego 7). Serdecznie zapraszamy.

Na wystawie „Broń czarnoprochowa” zaprezentowanych zostanie ponad sześćdziesiąt obiektów muzealnych (ręczna broń palna, karabiny i pistolety wyprodukowane w okresie od XVII do XIX wieku) pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz zbiorów własnych MWB. Linia opowieści ekspozycji zbudowana została wokół ewolucji broni czarnoprochowej – od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych i od jednostrzałowych pistoletów po wielostrzałowe rewolwery.

Wynalezienie czarnego prochu przypisuje się Chińczykom. Przypuszcza się, że powstał w czasie eksperymentów nad substancją dającą nieśmiertelność. Próbowano uzyskać ją na różne sposoby, między innymi mieszając substancje używane w medycynie. Węgiel usuwający zatrucia, konserwująca saletra czy wreszcie odkażająca siarka wydawały się podstawowymi składnikami, jakie należy użyć do produkcji mikstury. Efekt który uzyskano był dla badaczy na pewno wielkim zaskoczeniem (…) Trudno powiedzieć jak odkryto właściwości wybuchowe opisanej mieszanki. Przypuszczalnie, zupełnie przypadkowo, miała ona kontakt z otwartym ogniem. Może ze świecą?

Piotr Januszek (kurator wystawy):

Partnerami medialnymi ekspozycji „Broń czarnoprochowa” są: Polskie Radio Białystok, „Kurier Poranny”, portal bia24, „MILMAG” (magazyn militarny), „Strzał.pl”.

Na zdjęciu: Wiązkowy rewolwer sześciolufowy z zamkiem kapiszonowym tzw. „pieprzniczka”, wyprodukowany po 1837 r., ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/ fot. Paweł Czernicki