Rzecz wielkiej wagi

Białystok jest miastem, które pamięta. Do dzisiaj żyją tu obok siebie ludzie różnych kultur i religii, a miasto przesiąknięte jest duchem dawnej – i obecnej – różnorodności. Z pamięci o tym co było – dobrym i pięknym, ale także smutnym i trudnym, bierze się czar i charakter Białegostoku. Miasto pamięta czasy magnackiej świetności, fabrykanckich fortun i wzniosłych idei mających zmieniać świat. Ale pamięta także o smutku zaborów, wojennej zawierusze i tragediach tysięcy osób. Każdy z elementów tej wielkiej pamięci stara się chronić i pielęgnować. Jednym z nich, szczególnie ważnym, jest los Polaków przez dziesięciolecia zsyłanych na Syberię. Dlatego też w Białymstoku powstaje miejsce szczególne – Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum jest polską instytucją kultury, dokumentującą dzieje zesłań oraz dobrowolnego osadnictwa na ziemiach Imperium Rosyjskiego, a następnie Związku Sowieckiego od XVII do XX wieku. Naszym zadaniem jest badać, dokumentować i zachowywać dla przyszłych pokoleń pamięć o doświadczeniach Sybiru, które jest żywym świadectwem losów milionów ludzi, tak Polaków, jak i osób innych narodowości. Poznanie ich dziejów ma służyć wzajemnemu zrozumieniu, szacunkowi i współpracy, tak obecnie, jak i w przyszłości.

Co się dzieje z przekazanymi obiektami?

Jeśli otrzymujemy od Was fotografię... 

to patrzymy na nią jak na zatrzymany w kadrze fragment większej opowieści. Ważne są nawet uśmiechy, trzymanie się za ręce, spojrzenia, bo z tych szczegółów możemy odtworzyć opowieść o konkretnym Człowieku. 

Przekazany nam dokument

to nie tylko zaświadczenie, legitymacja, świadectwo, czy list... Równie istotne są chociażby ślady po zgięciu kartki. Jak na obrazku komunijnym Pani Stanisławy - ostatniej rzeczy, jaką zabrała z domu. 

Rodzinne pamiątki

najmniejszy guzik to cała opowieść o żołnierzu i jego wojennym losie. Delikatny kłaczek - to garść bawełny i historia dziewczynki, która zrywała tysiące takich kłaczków na plantacjach Kazachstanu. Żadna z tych opowieści nie pojawiłaby się w naszym Muzeum, gdyby nie przedmioty, wyjątkowi świadkowie tych historii. 

Nasi Darczyńcy

Barbara Bielawiec, Andrzej Bieluczyk, Krystyna Zawadzka, Izabela Bazydło, Klara Rogalska, Halina Jakubczyk, Barbara Tołwińska, Zofia Sądel, Jerzy Jakubów, Liliana Zalewska, Mirosława Wolska, Tadeusz Węgrzyński, Aleksandra Nowacka, Witold Czarnecki, Tadeusz Łaźny, Renata Iwanowska, Barbara Wyszyńska-Mardyłło, Stanisław Jurkin, Teresa Patrzyczna, Kazimiera i Tadeusz Konopaccy, Edyta Potocka, Anna Dzienkiewicz, Joachim Bieńkowski, Maria Majkut, Helena Waydyk, Wiktor Kozyrski, Dorota Ułanowicz, Leokadia Nowik, Stanisława Jatel, Andrzej Żemojda, Eugenia Ziemińska, Mirosław Gawryluk, Józef Dzikowski, Edward Słoniewski, Irena Kiwaczycka, Teresa Kalinin, Leon Auchimowicz, Wandalion Grochowski, Genowefa Grochowska, Irena Artyszewicz, Andrzej Prejzner, Antoni Ościłowski, Eugenia Wasiak, Barbara Nowicka, Sławomir Gogol, Irena Chiluta, Andrzej Dmitriew, Alina Kobylińska, Walenty Jabłoński, Wanda Sobolewska, Zbigniew Łapiński, Danuta Hewanicka, Romuald Lisowski, Zbigniew Gwoździński, Konstanty Krzewski, Zinaida Wynimko, Katarzyna Kalinowska, Maciej Rogucki, Barbara Sokólska, Stanisława Nos, Alicja Głódź, Bohdan Tykocki, Eugeniusz Rożko, Stanisława Napora, Barbara Klein-Szymańska, Józef Chmara, Jerzy Aleksiejczuk, Anna Chaniewska, Piotr Pocałujko, Helena Kamieńska, Łucja Szulc, Tadeusz Szumowski, Helena Maksymowicz, Jerzy Zubko, Cecylia Muzaj, Helena Nicewicz, Jadwiga Sulewska, Halina Sawicka, Krystyna Milanowska, Teresa Karwacka-Lewicka, Piotr Suszczyński, Jarosław Tarasiuk, Zarząd Główny Związku Sybiraków, Związek Sybiraków Oddział w Lublinie, Archangielska Regionalna Organizacja Społeczna „Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”, Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów "GRUPA WSCHÓD"