Ekspozycja czasowa

„Broń czarnoprochowa” to tytuł najnowszej ekspozycji czasowej przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku.  Kuratorem ekspozycji jest Piotr Januszek.

zdjęcie rewolweru

Piotr Januszek: Wynalezienie czarnego prochu przypisuje się Chińczykom. Przypuszcza się, że powstał w czasie eksperymentów nad substancją dającą nieśmiertelność. Próbowano uzyskać ją na różne sposoby, między innymi mieszając substancje używane w medycynie. Węgiel usuwający zatrucia, konserwująca saletra czy wreszcie odkażająca siarka wydawały się podstawowymi składnikami, jakie należy użyć do produkcji mikstury. Efekt który uzyskano był dla badaczy na pewno wielkim zaskoczeniem (…) Trudno powiedzieć jak odkryto właściwości wybuchowe opisanej mieszanki. Przypuszczalnie, zupełnie przypadkowo, miała ona kontakt z otwartym ogniem. Może ze świecą?

Na wystawie „Broń czarnoprochowa” prezentowanych jest ponad sześćdziesiąt obiektów muzealnych (ręczna broń palna, karabiny i pistolety wyprodukowane w okresie od XVII do XIX wieku) pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz zbiorów własnych MWB. Linia opowieści ekspozycji zbudowana została wokół ewolucji broni czarnoprochowej – od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych i od jednostrzałowych pistoletów po wielostrzałowe rewolwery. Kurator wystawy zwraca szczególną uwagę na prezentowany rozwój myśli technicznej oraz kunszt dawnych rusznikarzy.

Piotr Januszek: Uzupełnieniem oryginalnych obiektów muzealnych są plansze tematyczne, na których prezentujemy cztery podstawowe systemy zapłonu broni czarnoprochowej. Na pewno są one efektowne pod względem wizualnym, ale równie duże znaczenie przyłożyliśmy do tego, by w sposób zrozumiały, przystępny dla każdego zwiedzającego, przedstawiały temat wystawy.