Ekspozycja czasowa

„Zagadki Niepodległości. Escape room”

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z escape roomem, przygotowanym przez Muzeum na okres wakacji. Fabuła gry związana jest z historią regionalną i postacią ppłka Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, uczestnika I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. W 1920 roku mężczyzna został szefem sztabu 15 DP, a do jego zadań należało m.in. gromadzenie informacji, przewidywanie ruchów wroga i kierowanie działaniami operacyjnymi. Gra toczy się w czasach I wojny światowej. W wojskowej ziemiance znajdują się plany w których sztabowcy przewiedzieli ruchy wroga. Jeżeli poprawnie odczytasz zaszyfrowane wiadomości i wydostaniesz się z pokoju, bitwa zakończy się wygraną. Czas start!

Uwagi:
– Obowiązuje rejestracja telefoniczna: 85 74 16 449 bądź osobista w siedzibie Muzeum;
– Gra toczy się w godzinach pracy Muzeum i trwa do 60 min;
– Wstęp biletowany, zgodnie z cennikiem zwiedzania.

-Regulamin i formularz zgody opiekuna

Autorami scenariusz gry są Mateusz Budzyński i Joanna Iwaniuk

escape room

Spektrum. Muzeum opowiedziane”

W roku jubileuszu 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku poprosiliśmy o krótkie impresje naszych zwiedzających. Nie wszystkich; w ostatnich dwunastu miesiącach instytucję odwiedziło blisko czterdzieści tysięcy osób, co stanowi dla nas powód dużej radości i satysfakcji. Naszych gości pytaliśmy ich m.in. o wrażenia, o to co podoba im się bardziej lub mniej, historie związane z miejscem, powody, dla których nas odwiedzają. W ten sposób powstał uporządkowany zbiór pojęć, który możemy rozpatrywać w całości. Powstała wystawa „Spektrum. Muzeum opowiedziane”. 

Marcin Koziński: „W opublikowanej w roku 1995 książce „Did Marco Polo Go to China?” Frances Wood postawiła tezę, że słynnemu weneckiemu kupcowi i podróżnikowi wcale nie udało się dotrzeć do Chin, a wiadomości o nich czerpał jedynie od perskich kupców spotkanych w okolicach Morza Czarnego. Szefowa chińskiej sekcji w British Library argumentowała to brakiem jakichkolwiek wzmianek o rzeczach oczywistych (jedzeniu posiłków pałeczkami, piciu herbaty, wiązaniu kobietom stóp, a nawet Wielkim Murze), które „umknęły” we wspomnieniach Marco Polo (1254-1324), mimo dogłębnej obserwacji życia codziennego i rytuałów. Kilka miesięcy później w obronie podróżnika stanął Umberto Eco. W jednym z esejów umieszczonych w tomie „Trzecie zapiski na pudełku od zapałek” adwokatował m.in.: „Marco nie wspomniał o herbacie? Zapytajcie abstynenta, jaka jest różnica między brązowym płynem, który pije typowy Francuz, a tym, który pije równie typowy Szkot. Może myśli, że obydwaj piją, jak on, coca-colę. I dalej, co w tej chwili jest dla nas najważniejsze: Istnieje różnica między widzeniem tego, co widzą wszyscy, a podjęciem decyzji, że czemuś z pola naszego widzenia warto przyjrzeć się bliżej. I w zależności od nastawienia, z jakimś coś obserwujemy, potem o tym czymś opowiadamy (albo nawet nie napomkniemy)”. W roku jubileuszu 50-lecia Muzeum Wojska w Białymstoku poprosiliśmy o krótkie impresje naszych zwiedzających. W przeciwieństwie do Marco Polo i jego chińskiej podróży, mamy pewność, że do nas dotarli – Koziński rozmawiał, a Skibicki udokumentował ich obecność fotografiami. 

Autorami ekspozycji są Marcin Koziński i Szczepan Skibicki. W opracowaniu graficznym pomogli im Barbara Bielawiec i Jerzy Hungendorfer.

Spektrum. Muzeum opowiedziane

„-Mogę zapytać skąd takie nietypowe nazwisko? –Przez Lenina i jego rewolucję –Słucham? –Pradziadek budował linię kolejową pod Irkuckiem. Kiedy w końcu udało mu się wrócić do Polski, miał ze sobą jedynie rosyjskie dokumenty. A tam, jakiś niewykształcony urzędnik, literę ‚ą’ w ‚on’ nam w nazwisku zmienił. Tak zostało, nikt nie prostował (…) Bardzo interesuję się historią swojej rodziny, szukam informacji w archiwach i księgach parafialnych. Drzewo genealogiczne udało mi się na razie odtworzyć do końca XVIII wieku. Myśli pan, że u was, w Muzeum, coś na ten temat mogę znaleźć?” 

„1918”

Przez najbliższe dwa miesiące, w bliskim sąsiedztwie Muzeum, mogą Państwo zobaczyć cyfry tworzące roczną datę „1918”. Instalacja przypomina o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomysł i realizacja: Marcin Koziński, Mateusz Budzyński

1918

„50 zabytków na 50-lecie”

„50 zabytków na 50-lecie” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w przestrzeni miejskiej, na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Ekspozycja przygotowana została z okazji jubileuszu powstania Muzeum Wojska w Białymstoku.

Robert Sadowski (autor wystawy): „Z tej okazji chcemy mieszkańcom Białegostoku i wszystkim odwiedzającym nasze miasto pokazać  pięćdziesiąt wybranych eksponatów z naszej ponad dwudziestotysięcznej kolekcji. Przedmioty, które w ciągu kilku miesięcy Państwu zaprezentujemy, są naszym zdaniem reprezentatywne dla zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku i mogą stanowić ich wizytówkę (…) Na wystawie, której zawartość będzie ulegała przeobrażeniom, pokażemy obiekty oryginalne, unikatowe i nietypowe, prawdziwe rarytasy, jak i te częściej spotykane w muzealnych zbiorach. Zobaczą Państwo obrazy, broń białą, palną, elementy umundurowania i wyposażenia, rzeczy osobiste żołnierzy czy pojazdy wojskowe. Będą to  zarówno przedmioty związane z historią naszego miasta, regonu, jak i kraju. Wszystkie gromadzone były przez pracowników Muzeum z pasją i oddaniem”

wystawa 50 na 50

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939”

„Jednostki tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” to tytuł naszej wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Na dwunastu planszach tematycznych prezentowany jest materiał zdjęciowy dotyczący tych formacji, opatrzony opisem najważniejszych wydarzeń z historii wojennej Pułku Tatarskiego Ułanów im. płk. Mustafy Achamtowicza, Dywizjonu Muzułmańskiego oraz szwadronu tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Nowej Wilejki. Ekspozycję można oglądać do końca 2017 r.

Marek Gajewski (autor wystawy): „Przedstawione na wystawie oddziały tatarskie były wybitnymi jednostkami polskiej kawalerii. Posiadały własną symbolikę, barwy i charakterystyczne umundurowanie. Brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 oraz w wojnie obronnej 1939 r. Zasłynęły z wielkiego męstwa i odwagi, okazywanych w starciu z oddziałami bolszewickiej czy niemieckiej armii. Ich bohaterska postawa bojowa była przykładem szczególnego przywiązania i wierności nowej Ojczyźnie, jaką dla polskich Tatarów była przez kilka wieków Rzeczpospolita Obojga Narodów i Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939.”

Wystawę przetłumaczoną na język rosyjski można zobaczyć również w Muzeum Regionalnym w Iwie na Białorusi.

zdjęcie z otwarcia wystawy w Kruszynianach